Nušalti galima ir be minusinės temperatūros

Nušalti galima ir be minusinės temperatūros

Prasidėjus šalčiams Šiauliuose medikai pagalbą teikė dviem sušalusiems žmonėms, vieno išgelbėti nepavyko. Gydytojai perspėja, kad nušalti galūnes, atšalti organizmą galima ne tik esant minusinei temperatūrai, bet ir pučiant žvarbiam vėjui, plonai apsirengus, vartojus alkoholio.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Šalčio dantys – aštrūs

Praėjusį šeštadienį greitosios medicinos pagalbos brigada skubėjo į Aukštelkę pas griovyje rastą neblaivų vyrą. Pagalbą suteikė Ortopedijos-traumatologijos centro medikai. Buvo nurengti šlapi drabužiai, vyras sušildytas. Nušalimo požymių nepastebėta. Pacientas išleistas namo.

Antrąjį sušalusį vyrą į Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių greitosios medikai atvežė iš Kuršėnų. Jis ligoninėje mirė.

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sakė, kad šalčio aukų būna kiekvienais metais – daugiausia nukenčia benamiai.

„Mes – pasiruošę, bet Savivaldybėje prašėme, kad mums pagelbėtų laiku nukasdami gatves, kiemus, pasirūpintų, kad gatvių aklinai neužstatytų automobiliais. Taip greičiau pasieksime nukentėjusius“, – sakė E. Kukaitienė.

Benamiai kasasi po žeme

Šaltuoju metų laiku vieni pastovesnių pacientų – benamiai. Neabejingi praeiviai, pamato ant sniego ar pakampiuose miegančius, kviečia pagalbą.

„Dažnai benamiai miega prie Savivaldybės esančio fontano. Po galva pagalvę pasikiša, o po pagalve – peilį. Prie tokio taip paprastai neprieisi. Medikai pastebėjo, kad sumažėjo benamių“, – pasakojo medikė.

E. Kukaitienė pasakoja, kad ankstesnėmis žiemomis nemažai benamių nakvodavo laiptinėse ar šiluminėse trasose, tačiau dabar tenka važiuoti pas benamius, kurie įsikūrę apleistose pašiūrėse, negyvenamosiose patalpose, laukuose.

„Nuo miesto atokiau esančiuose laukuose išsikasa žemines, tokių yra už senųjų gimdymo namų, Pabaliuose. Susitempia skudurų, čiužinių ir gyvena nuošaliai. Tačiau kai mato, kad kaimynui blogai, kviečia medikus. Bijo, kad nebūtų apkaltintas žmogžudyste“, – pasakojo vyriausioji gydytoja.

Gydytojos teigimu, daug benamių yra jau patyrę nušalimą, amputuotomis pėdomis, kojomis, pirštais, tačiau jie ir toliau nesirūpina savo sveikata.

„Ateina žaizdoti, negyjančiomis žaizdomis, audiniai iškritę gabalais. Kokių atvejų tik nėra“, – sakė medikė.

Sušalusiam teikti pagalbą reikia atsargiai

E. Kukaitienė perspėjo, kad nušalti galima ne tik esant minusinei temperatūrai. Šalčio padariniai išryškėti gali tik po kelių dienų, todėl reikia būti ir atsargiems, ir atidiems.

Išskiriami keturi nušalimo laipsniai: I laipsniui būdingas odos pažeidimas, nušalusi vieta pabąla, skausmingumas praeina per keletą dienų, bet nušalusi kūno dalis dar ilgai būna jautri žemoms temperatūroms. II laipsnis – nušalusios vietos oda apmiršta, pakeičia spalvą, atšildžius atsiranda pūslelės, pripildytos drumsto skysčio, kamuoja skausmas, vietos tampa nejautrios.

„III laipsnis – vystosi visų odos sluoksnių nekrozė-apmirimas. Susidaro pūslės, stipriai skauda, atsiranda žaizdos, iki kokio lygio nušalė audiniai pasimato tik po kelių dienų. IV laipsniui būdinga minkštųjų audinių masės ir kaulo pažeidimas – audiniai žūva, kuo skubiau reikalinga medikų pagalba“, – tvirtino E. Kukaitienė.

Gydytoja pataria, jog stipriai sušalusį žmogų būtina palaipsniui įvesti į šiltas patalpas – nuo vėsesnės iki šiltos. Netrinti kūno sniegu. Girdyti šilta ir saldžia arbata, jokiu būdu ne kava ar alkoholiu. Jei kūno temperatūra sumažėja iki 30-31 laipsnio – žmogus netenka sąmonės. Būtina kuo skubiau atkurti kūno temperatūrą.

„Nemūvėti odinių pirštinių, geriau vilnones, nešioti ne per ankštą avalynę, sočiau valgyti, kad organizmas turėtų energijos. Nusiimti žiedus ir laikrodžius, nes kai nušalusios vietos atšyla – jos tinsta“, – patarimų negailėjo medikė.