
Naujausios
Šiemet mokestis – diferencijuotas
Lopšelių-darželių darbas vasarą aptartas per neseniai vykusį Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį. Anot Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistės Dangirutės Vaškienės, priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai sutinka, kad papildomas mokestis, kuris taikomas vasaros mėnesiais, šiemet būtų diferencijuojamas.
Liepos ir rugpjūčio mėnesį vaikus į darželius leisiantiems tėveliams už vieną darželinuką per mėnesį papildomai prie įprasto mokesčio reikės sumokėti po 30 eurų. Jei į darželį keliaus du tos pačios šeimos vaikai, už abu bus taikomas 50 eurų papildomas mokestis. O jeigu šeimoje trys ir daugiau darželį lankančių vaikų, už kiekvieną iš jų per mėnesį reikės papildomai susimokėti po 15 eurų. Šios lėšos panaudojamos darželių darbuotojų atlyginimas iš dalies padengti.
Tiesa, lopšelių-darželių durys vasarą bus atviros ne visiems juos lankantiems vaikams. Bus priimami tik tie mažieji plungiškiai, kurių tėvai ar globėjai tuo laikotarpiu dirbs ir kartu su prašymu ugdymo įstaigai pateiks tai įrodančią pažymą. Bus laukiami ir socialinės rizikos šeimose augantys vaikai bei tie, kurių tėvai pateiks argumentuotą prašymą, jog dėl svarbių priežasčių vasaros laikotarpiu negalės prižiūrėti savo atžalos.
Bėda – atlyginimai
Specialistės teigimu, šie dalykai jau kaip ir aiškūs, liko tik išspręsti finansų klausimą. Esą darželių poreikis vasarą toks didelis, kad neaišku, iš kur paimti pinigų jų darbuotojų atlyginimams vasaros metu. Planuojama, kad liepos ir rugpjūčio mėnesiais dirbs 88 grupės, kurias lankyti turėtų beveik pusantro tūkstančio vaikų. Jų priežiūrai apytiksliai reikalingas 141-as auklėtojo etatas. Vieno etato mėnesio atlyginimas atsieina apie 1 547 eurus, tad visų per vasarą reikalingų auklėtojų darbo užmokesčiui iš Savivaldybės „kišenės“ reikės 94,5 tūkst. eurų (dalį atlyginimo sudaro mokymo lėšos). O kur dar papildomos lėšos mokytojų padėjėjų ir aptarnaujančio personalo algoms.
Žinoma, dalis reikalingos sumos bus padengta iš tėvų surinkto papildomo mokesčio, bet iš kur paimti likusius reikalingus pinigus, nes, kaip kalbėjo kai kurie komiteto nariai, Savivaldybės galimybės irgi nėra beribės.
Gali tekti mažinti grupių skaičių
Nors posėdžiavusieji pasisakė už tai, kad tėvams būtų sudarytos sąlygos dirbti, sutikta ir su tuo, kad finansinės galimybės gali pakoreguoti gerus norus. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis sakė, kad dėl pinigų stygiaus gali tekti riboti darželinukų grupių skaičių. Tuo labiau kad tokia praktika buvo taikoma ir ankstesniais metais.
Kitas sprendimo būdas – vaikus darželiuose vasarą patikėti ne auklėtojoms, bet auklytėms. Tokia praktika esą kitose savivaldybėse jau taikoma. Kita alternatyva, sprendžiant lėšų stygiaus problemą, – leisti darželiams vieną vasaros mėnesį atostogauti.
„Reikia kažkaip spręsti vaikų priežiūros vasarą klausimą, nes nebe tie laikai, kai gali vaiką nuvežti pas babą. Dauguma jų dabar pačios dirba“, – aiškino G. Rimeikis.
Dar vedėjas pasakojo sulaukęs nemažai tėvelių ar įmonių, kuriose jie dirba, pastebėjimų dėl pažymų apie atostogas. Esą ne visi patenkinti, kad bus privaloma jas pateikti. Tačiau, juo nuomone, atsisakyti šios praktikos tiesiog neįmanoma, nes ir taip sudėtinga atsijoti vaikus, kuriems vasaros mėnesiais iš tiesų reikalinga priežiūra.
Kai kuriems posėdžio dalyviams kilo klausimas, kaip ankstesniais metais, prieš pandemiją, buvo sprendžiamas darželių darbo vasarą klausimas? Jiems buvo paaiškinta, kad finansinių problemų nekildavo, nes atsižvelgiant į pinigines galimybes paprasčiausiai būdavo ribojamas grupių skaičius.
Kad būtų protinga ir šiais metais įsivertinti finansines galimybes, aiškino ir į diskusiją įsitraukęs Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Adomas Zamulskis. Jis siūlė pirma suskaičiuoti, kiek atsieitų kiekvieno G. Rimeikio įvardinto varianto taikymas, ir tik tada priimti galutinį sprendimą. Kad taip logiškiausia, sutiko ir kiti posėdžio dalyviai.