Ortopediniai įtvarai – ir gydymui, ir traumų prevencijai

Ortopediniai įtvarai – ir gydymui, ir traumų prevencijai

Ortopediniai įtvarai – ir gydymui, ir traumų prevencijai

Viktorija Dačinskaitė

Reabilitaciniu laikotarpiu po traumų, operacijų ar lėtiniams susirgimams gydyti skirti ortopediniai įtvarai šiandien gali būti ir megzti. Būtent tokius įtvarus savo pacientams jau kelerius metus siūlo didžiausia ortopedijos technines priemones gaminanti bendrovė Baltijos šalyse AB „Ortopedijos technika“, kuri gavusi Europos Sąjungos (ES) paramą sukūrė savo megztų gaminių liniją.

Lietuvoje – pirmi

Idėja sukurti savo megztų gaminių liniją bendrovei „Ortopedijos technika“ gimė ištyrus Lietuvos ir užsienio rinkas. Nors visame pasaulyje tokie įtvarai pasirodė maždaug prieš 20 metų, Lietuvos pacientams siūlomi vakarietiški megzti įtvarai dažnai nepateisindavo jų lūkesčių dėl kainos ir konstrukcijos specifikos, tad prieš penkerius metus bendrovė nusprendė – metas imtis darbo.

Įgyvendinant 1,3 mln. Lt vertės projektą „Megztų ortopedinių įtvarų kūrimas“, dalyvavo 35 įmonės darbuotojai. Konsultuojantis su Lietuvos bei užsienio specialistais, bendrovei pavyko sujungti audimo bei mezgimo procesus ir išgauti unikalią įtvarų struktūrą, o kūrimo procesą prižiūrėjusi kvalifikuotų išorės ekspertų komisija užtikrino, kad būtų naudojamos tinkamos medžiagos.

Projektas buvo įgyvendintas per dvejus metus – laiku ir pakankamai greitai. Kaip sako bendrovės eksporto vadovė Edita Aleknavičiūtė, to pasiekti padėjo ES struktūrinių fondų parama, mat vien savomis lėšomis įtvarų kūrimas būtų užtrukęs gerokai ilgiau, o bendrovė nebūtų galėjusi į projektą įtraukti tiek reikalingų specialistų. Vadovės teigimu, gautas finansavimas padėjo kompleksiškai vykdyti įtvarų kūrybai reikalingus mokslinius tyrimus ir į kūrybos procesą įtraukti išorinius ekspertus.

Įgyvendinant projektą buvo sukurta 13 megztų ortopedinių įtvarų prototipų bei 6 galutiniai – 3 juosmens, kelio, čiurnos ir alkūnės įtvarai. Vėliau kolekciją papildė megzti riešo, kelių konstrukcijų kelio įtvarai, diržas nėščiosioms ir kiti gaminiai.

Rezultatas vertas pastangų

Tokių įtvarų, kokius savo klientams šiandien siūlo AB „Ortopedijos technika“, Lietuvoje iki šiol nebuvo, tad projektas leido bendrovei tapti pirmaisiais rinkoje, o jos sukurtus kelio įtvarus traumų prevencijai mielai renkasi ir „Žalgirio“ krepšinio komandos krepšininkai.

Tačiau nors šiandien projekto rezultatai – džiuginantys, užsibrėžtam tikslui pasiekti teko išlieti nemažai prakaito ir ne vieną valandą skirti geriausių medžiagų paieškoms.

Vienas svarbiausių bendrovės laukusių darbų buvo Vokietijos pramoninių mezgimo mašinų gamintojos Inovacijų centre pagal specialų užsakymą gamintas mezgimo įrenginys, pritaikytas medicininių gaminių mezgimui. Šio įrenginio programavimui ir valdymui teko įsigyti ir specializuotą programinę įrangą. Tačiau tai buvo tik pirmasis žingsnis, po kurio dar laukė daugybė nemažiau svarbių darbų.

Technologo Petro Stalionio teigimu, nemažai laiko prireikė ir tinkamų bendrovės poreikius tenkinančių siūlų paieškoms, kol galiausiai buvo atrinktos 6 siūlų, susidedančių iš sintetinių ir natūralių pluoštų rūšys, labiausiai tinkančios sumanytam projektui.

Kai įtvarų medžiagos struktūra buvo sukurta, specialistai Lietuvos tekstilės instituto sertifikuotoje laboratorijoje atliko jos tamprumo, laidumo orui, kūno drėgmės sugėrimo ir išgarinimo, atsparumo trinčiai bandymus. Tik po to buvo mezgami 3 D kontūrinio formavimo gaminiai, vėliau juos reikėjo siūti, termo dubliavimo metodu tvirtinti įvairias specialiai šiam projektui pagamintas pridėtines detales, kurios atlieka terapinę funkciją.

Parduotuvių lentynas šie įtvarai pasiekė tik po ilgų bandymų, kuriuos atliko specializuotos gydymo įstaigos, pacientų ir sportininkų organizacijos. Šiandien bendrovė klientams jau siūlo 13 galutinių modelių ir 2 spalvų megztus ortopedinius įtvarus, kuriuos galima įsigyti ortopedinių gaminių salonuose, vaistinėse ir internetu.

1,3 mln. litų kainavusiam projektui „Megztų ortopedinių įtvarų kūrimas“ įgyvendinti pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“ Ūkio ministerija skyrė daugiau kaip pusę milijono litų iš ES struktūrinių fondų.

Prieš dvejus metus megztą kelio įtvarą varžybų metu dėvėjo ir krepšininkas Kšyštofas Lavrinovičius.

Vaidoto Grigo nuotr.