Padėka už skundus – auditas

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
Jau tampa įprasta, kad pasikeitus Tarybos valdančiajai daugumai, keičiasi ir kai kurių Savivaldybės valdomų įstaigų bei įmonių vadovai. Panašu, kad ta linkme krypsta ir pernai įsilingavęs A. Klišonio bei M. Charitonovos konfliktas
Praėjusią savaitę posėdžiavusi Plungės rajono savivaldybės taryba turėjo pritarti Savivaldybės valdomų įmonių praėjusių metų veiklos ataskaitoms. Iš jų matyti, kad praėję metai ne visoms įmonėms buvo sėkmingi – kai kurios jų 2022-uosius baigė su nemenkais nuostoliais, o Plungės šilumos tinklai artimiausiu metu sulauks dar ir auditorių. Atlikti įmonės auditą pasiūlė vos prieš pusvalandį prisiekęs ir nė kojų Taryboje apšilti nespėjęs jos naujokas liberalas Gediminas Stonys.

Dar prieš kovą vykusius mero rinkimus Plungėje puse lūpų kalbėta, kad jei sėkmė vėl nusišypsos Audriui Klišoniui, Plungės šilumos tinklų vadovei Margaritai Charitonovai anksčiau ar vėliau teks ieškoti kito darbo.

Ir išties A. Klišonis rinkimuose sulaukė kaip niekad didelio rinkėjų palaikymo, o savo užtarėjo, buvusio Savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno netekusios M. Charitonovos situacija tapo gana dviprasmiška. Įmonės vadovė pernai ne sykį skundė A. Klišonį Plungės rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijai ir kartą – Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai dėl galimai neetiškų jo pasisakymų Plungės šilumos tinklų adresu. Jųdviejų ginčas etikos sargų nagrinėtas ne viename posėdyje, tačiau joks sprendimas taip ir nepriimtas. Konfliktas galiausiai išaugo į apsimėtymą kaltinimais socialiniuose tinkluose.

Žinant šias aplinkybes, nieko nenustebino praėjusį ketvirtadienį per Tarybos posėdį G. Stonio pateiktas siūlymas atlikti Plungės šilumos tinklų auditą. Juk jei būtų rasta kokių kabliukų, atsirastų pagrindas tvirtinti, jog įmonės vadovė tinkamai neatlieka savo pareigų. O tada beliktų užglaistyti šią nemalonią situaciją „abiejų šalių susitarimu“ priimtu sprendimu pasitraukti iš pareigų.

Tokių scenarijų matėme jau ne vieną, jų pasitaiko ypač po rinkimų, politinei persvarai pakrypus į kitą pusę. Nenustebino ir tai, kad siūlydamas atlikti Plungės šilumos tinklų auditą G. Stonys nė nesistengė pateikti kokių rimtesnių argumentų. „Labai daug klausimų dėl šios įmonės ataskaitos, daug atsakymų, todėl gal aš siūlyčiau netvirtinti šio pranešimo ir rekomenduočiau atlikti auditą, kad mums atsakytų į visus klausimus, nes kitaip čia iki vakaro galim kalbėt“, – iš raštelio perskaitė jaunasis liberalas po ilgokai užsitęsusio M. Charitonovos kamantinėjimo apie įmonės finansinius reikalus, kurie, beje, lyginant su ankstesniais metais, yra gana geri.

nuotrauka
Vos gavęs Tarybos nario pažymėjimą, G. Stonys ėmėsi „sunkiosios artilerijos“
 

Ką konkrečiai nori išsiaiškinti šiuo auditu, politikas neįvardino. Tik posėdžiui baigiantis nutarta pavesti auditą atlikti ne kokiai samdytai įmonei, o Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai. „Taip bus pigiau“, – paaiškino A. Klišonis.

Akivaizdu, kad siūlydami auditą liberalai ne į įmonės pelno ir nuostolių ataskaitą žiūrėjo, mat praėjusius – 2022-uosius – metus ši įmonė baigė su bene didžiausiu pelnu, jei neskaičiuotume Plungės rajono savivaldybės ligoninės. Pastarosios ataskaitoje – beveik 254 tūkst. eurų pelno, Plungės šilumos tinklų – 133 tūkst. eurų pelno. Gerokai kuklesni skaičiai, bet taip pat su pliusu, ir kitų įmonių ataskaitose: „Plungės būstas“ praėjusius metus baigė su 5,7 tūkst. eurų, Plungė atviras jaunimo centras – su 4,4 tūkst. eurų, Plungės autobusų parkas – su 3 tūkst. eurų pelnu.

Nuostolingi praėję metai buvo tik trims Savivaldybės įmonėms: Plungės greitoji medicinos pagalba 2022-uosius baigė su 13 400 eurų dydžio nuostoliu,Telšių regiono atliekų tvarkymo centras – su 17 tūkst. eurų nuostoliu.

O didžiausias minusas – „Plungės vandenų“ ataskaitoje. Šios įmonės metiniame balanse įrašytas net 810 500 eurų nuostolis, tačiau nei šiai, nei kitoms nuostolingai dirbusioms įmonėms valdantieji klausimų neturėjo.