Pakartotinės priesaikos – be kelių Tarybos narių

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
T. Mašeckiui pasiūlyta neiti į jokį komitetą
„Žemaitis“ rašė, kad praėjusią savaitę paaiškėjo, jog balandžio 11-ąją iškilmingo posėdžio Mykolo Oginskio rūmuose metu naujai išrinkta Plungės rajono savivaldybės taryba ir meras prisiekė neteisingai, perskaitydami senąjį priesaikos tekstą, tad nieko nelaukus nutarta surengti dar vieną priesaikų ceremoniją. Praėjusį penktadienį Savivaldybės posėdžių salėje pakartotinai prisiekta be dūdų maršų ir iškilmingų kalbų, nebekartota ir mero regalijų įteikimo ceremonija. Be to, posėdyje nesulaukta net trijų balandžio 11-ąją prisiekusių Tarybos narių. Tiesa, dviejų iš jų tikimasi sulaukti per kitą Tarybos posėdį, o štai trečiasis nusprendė apskritai atsisakyti Tarybos nario mandato.

Rokiruotė liberalų gretose

Rinkimų komisijos pirmininkė Airida Montvydienė pagarsino, jog Liberalų sąjūdžio atstovas Arūnas Tamošauskas pranešė pasitraukiantis iš Tarybos. Po posėdžio „Žemaitis“ pabandė susisiekti su šiuo politiku ir sužinoti, kas lėmė tokį sprendimą, tačiau A. Tamošauskas nebuvo linkęs atvirauti. „Dėl asmeninių priežasčių“, – išgirdome tik tokį trumpą jo paaiškinimą.

Jį Taryboje pakeitė kita Liberalų sąjūdžio atstovė, plateliškė Laima Žilienė.

nuotrauka
Prisiekė A. Tamošauską pakeitusi L. Žilienė
 

Priesaikų ceremonijoje nedalyvavo ir liberalas Gediminas Stonys bei „Vieningos Plungės“ atstovas Liudas Skierus. Kaip paaiškino A. Montvydienė, pirmasis yra išvykęs į užsienį, o antrasis nepasirodė dėl sveikatos problemų, tačiau tikimasi jų sulaukti kitame Tarybos posėdyje, tiesa, tada jų priesaikas turės priimti Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovas.

Vėl vargas dėl kaimo

G. Stonio nedalyvavimas pakišo koją tolimesnėje procedūroje – atėjus metui patvirtinti komitetų pirmininkus. Prieš paskelbdamas komitetų sudėtis, meras Audrius Klišonis komentavo, kad šįkart valdančioji dauguma nutarė geranoriškai atsižvelgti į opozicijos siūlymą ir į kiekvieną komitetą skirti nebe po 5 Tarybos narius, kaip nuspręsta balandžio 11-ąją, bet kiek kitaip perskirstyti proporcijas. Pasiūlyta į Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetą deleguoti 6-is narius, į Kaimo reikalų, Kontrolės, Sveikatos ir socialinės apsaugos bei Švietimo, kultūros ir sporto – po 5-is, o į Vietos ūkio ir ekologijos – tik 4 narius.

Tokias proporcijas prieš bene dvi savaites pasiūliusi opozicija tikriausiai nesitikėjo, kad valdantieji būtent taip sudėlios skaičiukus, todėl metė dideles pastangas perkalbėti daugumą.

„Vieningos Plungės“ atstovas Robertas Endrikas siūlė prisiminti savaitės pradžioje vykusius pirmuosius komitetų posėdžius, ypač Kaimo reikalų, kurio darbotvarkėje tebuvo tik du klausimai. Esą daugiau jų nebus ir ateity, tad mažų mažiausiai keista, kad į šį komitetą nutarta deleguoti net 5-is narius, tuo tarpu Vietos ūkio ir ekologijos komitetą padaryti patį mažiausią, nors į jį visada suplaukia bene daugiausiai klausimų. Ir praėjusį antradienį jų apsvarstyta net 12.

„Imkimės proto. Kaimo žmonėms reikia ne komitetų skaičiaus, bet, kaip ir mieste, reikia gatvių asfaltuotų, kanalizacijos, elektros, darbo vietų, socialinių paslaugų. Kaimo reikalų komiteto įsteigimu mes nieko žmonėms neduodame. Kaimo žmonės nėra durni, o žmonių durninimo politika nėra perspektyvi – jie supras, kad tas komitetas nieko nesprendžia“, – prieš Kaimo reikalų komiteto atkūrimą toliau agitavo R. Endrikas.

O kita „Vieningos Plungės“ atstovė Vida Bondauskienė pakapstė dar giliau. Pasak jos, pirmasis Kaimo reikalų komiteto posėdis parodė, jog lozungas, esą šis komitetas gins kaimo žmonių interesus, tėra iš piršto laužtas, mat komiteto nariai neįsigilino į pateiktą informaciją ir pritarė Švietimo ir sporto skyriaus parengtam spendimui dėl mokinių ir klasių skaičiaus kitais mokslo metais, nepastebėdami to fakto, kad pagal šį sprendimą Liepijų mokyklai iškyla grėsmė tapti aštuonmete.

Net „valstiečiai“ suabejojo Kaimo reikalų komiteto būtinybe

Reaguodamas į opozicijos pasisakymus, Kaimo reikalų komitetui vadovauti paskirtas Andriejus Stančikas prasitarė, kad net Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai Taryboje nepritarė Kaimo reikalų komiteto sugrąžinimui, bet politikas vis tik kalbėjo, kad, matydamas karštą opozicijos agitaciją prieš šį komitetą, savo nuomonę pakeitė. A. Stančikas dar kartą paragino nepamiršti kaimo ir jo žmonių, tik štai kodėl pirmajame Kaimo reikalų komitete pasisakė už Plateliuose ir Šateikiuose veikiančiai mokyklai nepalankų sprendimą, nekomentavo.

Netikėtai už tai, jog Kaimo reikalų komitete visiškai užtektų ir 4-ių narių, o Vietos ūkio ir ekologijos komitete būtinai turi dirbti bent 5-i, pasisakė ir po rinkimų prie valdančiųjų prisijungęs kitas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Marijus Kaktys, bet likusi valdančiųjų dauguma tvirtai laikėsi savo ir proporcijų nebekeitė.

Ar vicemeras gali dirbti ir meno vadovu?

Dar sykį neišgirstas liko ir „Vieningos Plungės“ narys Tomas Mašeckis, jau balandžio 11-ąją gana nedviprasmiškai pareiškęs, kad neis dirbti į Kaimo reikalų komitetą. Tą patį jis pakartojo ir per šį posėdį bei pasiprašė būti perkeliamas į Vietos ūkio ir ekologijos komitetą – iškart į pirmininko kėdę. „Jei jau juokaujame, tai iki galo“, – taip savo siūlymą, prajuokinusį visą salę, paaiškino politikas, bet ir vėl nieko nepešė.

Tiesa, meras, lyg suteikdamas malonę, leido T. Mašeckiui neiti į Kaimo reikalų komitetą, bet perspėjo, kad tokiu atveju jis nebus įtrauktas ir į jokį kitą komitetą. Tačiau ir tokia alternatyva – likti pakibusiam ore – nei jo, nei opozicijos nesuviliojo.

Atėjus metui balsuoti dėl komitetų pirmininkų, paaiškėjo, kad kurį laiką, kol neprisieks likę du Tarybos nariai, tiksliau, liberalas G. Stonys, Vietos ūkio ir ekologijos komitetas apskritai nebus sudaromas. Šis naujokas Taryboje balandžio 11-ąją buvo paskirtas vadovauti šiam komitetui ir, akivaizdu, į šias pareigas bus deleguojamas iš naujo, kai tik grįš po atostogų.

O kiti komitetai išsirinko tuos pačius pirmininkus, kaip ir per iškilmingą posėdį M. Oginskio rūmuose. Nesikeitė ir mero siūlymas dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybių skaičius bei teikimas į pirmąją – vicemero – pareigybę. Kaip ir balandžio 11-ąją, taip ir praėjusį penktadienį šios pareigos patikėtos Žydrūnui Purauskiui.

Tiesa, Tarybos narys Adomas Zamulskis mero teiravosi, kokių dar pareigų, be vicemero, Ž. Purauskis turi. A. Klišonis paaiškino, kad jis dar dirba ketvirtadaliu etato Žemaičių Kalvarijos kultūros centre. Tada opozicijai kilo klausimas, ar šios pareigos suderinamos su jo naujosiomis – vicemero – pareigomis. Savivaldybės juristas Vytautas Tumas atsakė negirdėjęs, kad būtų koks kliuvinys Ž. Purauskiui dirbti vicemeru ir meno vadovu, bet patikino tuo pasidomėsiantis išsamiau.