Pasisakė už griežtesnius ribojimus

Posėdžio įrašo vaizdo fiksacija
Po­sė­dy­je da­ly­va­vo Sa­vi­val­dy­bės, vers­lo, po­li­ci­jos, gais­ri­nės, gy­dy­mo įstai­gų at­sto­vai
Penktadienį nuotoliniu būdu posėdžiavusi Plungės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija svarstė, kaip gyvensime artimiausias pora savaičių, kuomet Vyriausybės sprendimu Plungės rajone paskelbtas karantinas. „Turime dvi savaites. Arba parodysim savo sumanumą bei supratingumą ir susitvarkysim, arba būsime tie, kurie gausim dar daugiau nurodymų dėl papildomų ribojimų“, – sakė posėdžiui pirmininkavęs Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius ir Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Mindaugas Kaunas.

Sergamumas auga

Posėdžio pradžioje apžvelgdama rajono epidemiologinę situaciją Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Telšių departamento direktorė Giedrė Ligeikienė kalbėjo, kad penktadienio ryto duomenimis koronavirusu serga 127 rajono gyventojai. Neoficialiais duomenimis, su šia liga rajone jau siejamos trys mirtys.

Skaičiuojama, kad nuo rugpjūčio 1 d. pasveiko 11 asmenų, tačiau, kaip sakė departamento vadovė, šis skaičius gali būti ir didesnis, nes NVSC ne visada gauna duomenis apie ligą įveikusiuosius.

G. Ligeikienė pabrėžė, jog nustatyti pasveikimo faktą gali tik šeimos gydytojas, o pats asmuo jokiu būdu negali nutraukti saviizolacijos, net jei ir po pakartotinio tyrimo gaunamas neigiamas atsakymas.

O M. Kaunas pasidžiaugė ir dėkojo ligoninei, kad ši puikiai tvarkosi ir laikosi visų privalomų reikalavimų, mat iki šiol nuo darbuotojų ar kitų pacientų neužsikrėtė nė vienas čia gydytas ar tebegydomas asmuo. Tiesa, vieno ligonio koronaviruso tyrimo atsakymas buvo teigiamas, tačiau jis į gydymo įstaigą atvyko jau sergantis.

Liūdnesnės žinios – iš Plungės greitosios medicinos pagalbos. „Vakar ten nustatytas vienas ligos atvejis, šiandien – dar du. Bet, manau, kaip nors susitvarkysim“, – kalbėjo direktorius.

Kritika mokykloms

Posėdžio metu negailėta kritikos rajono mokykloms, kurios tapo vienos pirmųjų koronaviruso židinių. „Jei susirgus vienam ar keliems mokytojams reikia izoliuoti visą mokyklą, yra labai bloga situacija. Tai rodo, kad Ekstremalių situacijų komisijos ir operacijų centro vadovo nutarimų yra visiškai nesilaikoma“, – nelinksmą tiesą konstatavo G. Ligeikienė.

Pasak jos, ligai ėmus plisti Senamiesčio mokykloje paaiškėjo, kad buvo nesilaikyta saugumo reikalavimų: mokytojai nedėvėjo apsauginių kaukių, nereguliuoti mokinių srautai, nederinti pamokų grafikai. „Ką jau kalbėti apie tai, kad vis dar buvo neatsisakoma susibėgimų prie kavutės ir sumuštinukų“, – vardino G. Ligeikienė.

Jai antrino ir vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė, kurios nuomone, atsakomybę pirmiausia turėtų prisiimti mokyklų vadovai. „Žinot, kai paaiškėja, kad karščiuojanti mokytoja eina į darbą ir veda pamokas, o po to užkrečia ne vieną... Vadovai turi labiau kontroliuoti savo kolektyvus“, – kalbėjo ji.

„Esam pikti ir mes, – prisipažino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis. – Ypač kai vakar paaiškėjo toks atvejis, kad viena mokytoja sugebėjo dirbti net su 11 klasių... Iš tikrųjų vadovai jau senokai buvo spaudžiami sudėlioti po dvi vieno dalyko pamokas, organizuoti sesijinį mokymą, mokytojų reikalauta dėvėti kaukes. Kai kurios mokyklos su tuo sėkmingai susitvarkė. Pagrindinė problema buvo su didžiosiomis.“

Prašo galimybės tirtis vietoje

Posėdyje dalyvavę pramonininkai bei smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai teiravosi, ar nebūtų galimybės padidinti Plungėje veikiančio mobilaus tyrimų punkto apimtis. Kaip sakė Plungės pramonininkų sąjungos prezidentas Antanas Borumas, dabar įmonės savo darbuotojus veža privačiai tirti į Klaipėdą, tad būtų ir pigiau, ir patogiau, jei tą būtų galima atlikti čia pat, vietoje.

Šio punkto veiklą koordinuojanti Plungės visuomenės sveikatos biuro specialistė Ilona Pocienė atsakė, kad viskas priklauso nuo to, kiek darbuotojų bus pasitelkta. Esą dabar dirbančios dvi pamainos yra visiškai apkrautos, per dieną ištiria iki 90 žmonių. Norint didinti tyrimų apimtis, reikėtų galvoti apie dar vieną pamainą.

Kavinių darbo laiko neilgins

M. Kaunas Ekstremalių situacijų komisijai siūlė pritarti, jog būtų paliktas galioti ankstesnis jos sprendimas, kavinėms ir barams leidžiantis dirbti tik iki 22 valandos. Tokia tvarka, tiesą sakant, Plungės rajone galioja jau daugiau nei savaitę, tačiau Vyriausybė nutarė tose savivaldybėse, kuriose bus paskelbtas karantinas, viešojo maitinimo įstaigoms leisti dirbti kiek ilgiau – iki 24 valandos.

Vis dėlto Ekstremalių situacijų komisija pasisakė už griežtesnius ribojimus Plungės rajone ir paliko galioti ankstesnį savo sprendimą, nurodantį kavinėms 22-ą valandą rakinti duris. Šis sprendimas papildytas tik nauju punktu, kurį nurodė Vyriausybė – nuo pirmadienio viešojo maitinimo įstaigos privalo registruoti visus lankytojus.

Už griežtesnę tvarką komisija pasisakė ir kalbėdama apie keleivių vežimą viešuoju transportu. Vyriausybė nurodė, kad per karantiną, kai išvykstama už savivaldybės teritorijos ribų, keliautojams leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip metro atstumu. Tačiau daugelis posėdžiaujančiųjų buvo už tai, kad šio reikalavimo būtų laikomasi ir miesto bei priemiesčio maršrutų autobusuose.

Be to, taksistams nutarta rekomenduoti mašinose įsirengti pertvaras, jei tai nebuvo padaryta iki šiol.

„Būkim susitelkę“

Meras Audrius Klišonis kvietė pramonininkus ir verslininkus perspėti savo darbuotojus dėl Vėlinių.

„Niekas nedraudžia lankyti artimųjų kapus, bet pagerbę išėjusiuosius grįžkime namo – nelankykime tėvų ar vaikų, giminių. Pabūkime susitelkę ir turėsime gerą rezultatą“, – kalbėjo jis bei dar kartą akcentavo būtinybę laikytis elementarių saugumo reikalavimų – dėvėti kaukes ir mūvėti pirštines, nepamiršti dezinfekantų. „Patikėkit, tai pačios efektyviausios priemonės“, – sakė jis.

„Būtina perduoti visiems žinią, kad kuo labiau saugotų save bei kitus ir laikytųsi visų privalomų reikalavimų, nesiburiuotų. Šis virusas nėra kažkoks išsigalvojimas. Viliuosi, kad žmonės kuo anksčiau tai supras“, – baigdamas posėdį pridūrė M. Kaunas.