Pasitikti žiemos – be šildymo ir be stogo?

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­kos
Sutapimas ar ne, bet žurnalistams apsilankius antrąkart prie renovuojamo Vytauto g. 22 namo sukiojosi jau ne vienas darbininkas
Neseniai rašėme apie Plungėje esančio Lentpjūvės gatvės 3-iojo namo gyventojams apkartusią renovaciją, kurios rangovas – UAB „Ranstata“. Ta pati įmonė renovuoja ir dar keletą mūsų miesto namų, vienas jų – Vytauto gatvėje esantis daugiabutis, pažymėtas 22-uoju numeriu. Šio gyventojai taip pat imasi už galvų, pasakodami, kas vyksta su klaipėdiečių bendrove. „Ar jūs galite įsivaizduoti, kad iki šios dienos mes gyvename be šildymo? Vis žada, kad namas bus pradėtas šildyti, tačiau jau baigiasi lapkritis, o mes vis dar šąlame“, – praėjusią savaitę visų šešiolikos name esančių butų gyventojų vardu skundėsi į redakciją atėjęs vyriškis.
Renovuojamo daugiabučio gyventojai iki šiol gyveno be šildymo

Žmonės priversti šalti

Plungiškis teigė, jog daugiabutyje rengiama oras-vanduo šildymo sistema. Gyventojams buvo pažadėta, jog radiatoriai ims šilti tada, kai savivaldybėje prasidės šildymo sezonas. Jis Plungėje paskelbtas spalio viduryje, tačiau Vytauto gatvės 22-ojo namo gyventojai vis dar priversti šalti.

„Radiatorius išpjaustė, krosnis išmetė ir likom be šilumos. Jau – lapkričio pabaiga! Žmonės kalena dantimis, o tuo tarpu „Plungės būstas“ ragina mus nenusiminti ir guodžia tuo, kad paskui butuose bus labai šilta. Bet šilumos mums jau dabar reikia. Kad nesustingtų nuo šalčio, žmonės šildosi elektriniais šildytuvais, kiti – dar kitaip. Aš pats pasistačiau židinuką. Bet kas mums kompensuos visas išlaidas, patirtas dėl rangovo kaltės, kuris laiku nesugeba atlikti darbų? Ar šaltuoju metų laiku reikia šildymo sistemą keisti? Kitą savaitę žada dar ir stogo keitimo darbus pradėti. Tai ką – mes lauką šildysim?“ – nepatenkintas kalbėjo vyriškis.

nuotrauka
Name įrengta oras-vanduo šildymo sistema, tačiau jai paleisti buvo reikalinga didesnė elektros galia
 

Jis tikino šiuo klausimu ir pas Plungės rajono savivaldybės merą buvęs.

Savivaldybės vadovas esą paskambino atsakingiems asmenims ir iš jų sužinojo, jog naujoji šildymo sistema negali būti paleista, nes per maža elektros galia. „Kovo mėnesį prasidėjo renovacija, aš nesuprantu, ar tik dabar projektas paimtas į rankas? Anksčiau niekas neišsiaiškino, jog reikia padidinti elektros galią?“ – esama situacija piktinosi plungiškis ir sakė, jog, nors ir pikta, pernelyg ši situacija nestebina, nes aplink jų renovuojamą namą trypčioja vos... vienas darbininkas. Kitų esą nė su žiburiu nematyti.

Pavedė rangovas

Kad prie Vytauto gatvės 22-ojo namo sukiojasi tik vienas statybininkas, „Žemaitis“ įsitikino jau kitą dieną. Aplink namą daugiau nebuvo nė vieno darbininko, o ir tas vienintelis ramstė pastato sienas.

Kodėl aplink renovuojamą pastatą nezuja darbininkai ir kodėl iki šiol namo gyventojai gyvena be šildymo, teiravomės daugiabutį administruojančio ir renovacijos darbus prižiūrinčio „Plungės būsto“ direktoriaus Eugenijaus Palubinsko. Kaip ir buvo galima tikėtis, jo visa ši situacija nė kiek nenustebino.

„Taip, kol kas žmonės gyvena be šildymo. Gyventojai buvo informuoti... Iš tikrųjų mus truputį pavedė rangovas, – kiek sutrikęs kalbėjo direktorius. – Lapkričio 27 dieną ESO ten keis elektros skydinę. Darbai neturėtų trukti ilgiau pusdienio. Ir iškart po to bus galima paleisti šildymą. Tikrai tą dieną namas bus pradėtas šildyti“.

Pasak E. Palubinsko, tokioje nepavydėtinoje situacijoje renovuojamo namo gyventojai atsidūrė dėl rangovo kaltės – įmonė nepasirūpino elektriniam oras-vanduo šildymui reikiama elektros galia.

„Patys pradėjome derybas su ESO, asmeniškai aš ėjau per pažįstamus ir stengiausi paspartinti visus biurokratinius reikalus. Jei ne šios pastangos, nuo spalio būtų tekę laukti 140 dienų – tokie terminai nustatyti, pradelsus terminus, ką ir padarė rangovas. Man pavyko sutarti, kad viskas būtų padaryta per mėnesį. Jų (rangovo – aut.) darbą padarėme mes“, – tarsi teisindamasis dėl išties graudžios situacijos minėtame daugiabutyje kalbėjo „Plungės būsto“ vadovas.

Direktoriaus žodžiais, „Ranstatai“ vasaros periodas buvo sunkus, net buvo baimių, kad įmonė bankrutuos. Dėl tokios situacijos, kuri susiklostė Vytauto gatvės 22-ajame name, esą būtų galima su įmone nutraukti sutartį, bet tada renovacija dar ilgiau užsitęstų, nes tektų ieškoti naujo rangovo: pildyti reikiamą dokumentaciją, skelbti konkursą. Visos šios procedūros, pasak E. Palubinsko, gali trukti metus ar net dvejus.

„Geras rangovas – tarsi loterija. Pati pradžia, atrodo, buvo labai graži, o paskui ar pradėjo darbininkams pinigų nebemokėti, ar dar kas atsitiko, bet darbininkai ėmė eiti iš darbo. Iš tikrųjų vidinių įmonės reikalų nežinome. Jei būtų mūsų galia, mes tuos darbus tą pačią minutę padarytume. Aš suprantu, užjaučiu gyventojus, bet nieko negaliu padaryti“, – kalbėjo E. Palubinskas.

„Plungės būsto“ direktorius užsiminė, kad šiuo metu patys besišildantys gyventojai turi teisę kreiptis į rangovą dėl išlaidų, kurios patiriamos dėl jo kaltės, kompensavimo.

Neleis draskyti stogo

Iš E. Palubinsko išgirdome, jog šią savaitę ketinama pradėti ir stogo tvarkymo darbus. Anot jo, stogą ketinama atverti dalimis, kad žmonės patirtų kuo mažiau nepatogumų. Direktorius sutinka, kad šaltasis sezonas tokiems darbams – ne pats tinkamiausias, tačiau rangovas esą ir neketino to daryti žiemą, tačiau jam nepavyko įsitekti į terminus.

O daugiabučio gyventojai imasi už galvų, kalbėdami apie žiemą žadamą keisti stogą. „Tai ką mes dabar lauką šildysime ir dar pinigus už tai mokėsime?“ – pyko žmonės ir apskritai aiškino netikintys, jog šią savaitę butai ims šilti.

Tačiau prie naujosios šildymo sistemos darbavęsis santechnikas „Žemaitį“ patikino, jog šią savaitę namas bus pradėtas šildyti. Esą iki šiol to nebuvo galima padaryti dėl per mažos elektros galios.