
Naujausios
Gamta krečia išdaigas
Paukščių gripas nėra naujiena, bet šiemet nustebino tai, kad virusas gerokai ankstyvas. Tokios šiltos žiemos, kokią turime šiemet, Lietuvoje nėra buvę per visą meteorologinių stebėjimų laikotarpį, t.y. per 230 metų periodą. Šią žiemą vyraujanti pliusinė temperatūra netgi skeptikus priverčia suabejoti: gal tikrai greitai gyvensime kaip prie Viduržemio jūros? Šiltos žiemos Lietuvoje nėra retenybė, bet šiųmetė muša visus rekordus.
Sausio pradžioje miške pražydusios žibutės, savo žiedais besipuikuojantys lazdynai rodo, kad gamta, net nespėjusi pailsėti, jau pasiruošusi naujam ciklui. Šiltas oras už lango duoda signalą ir paukščiams, kad jau laikas grįžti atgal – namo. Todėl paukščių gripas šiemet plinta neprognozuojamai ir šiam sezonui nebūdingu laiku.
Žmonės socialiniuose tinkluose jau dalinasi informacija apie pastebėtus paskridusius pavienius gandrus. Nors paprastai jie į Lietuvą grįžta apie kovo 25 d., šiemet viskas kitaip. Vienas toks drąsuolis vasario 2 d. pastebėtas šalia Rietavo. Lietuvoje jau – ir gervės, pilkųjų žąsų pulkeliai... Nors paukščių gripo atvejų šalyje dar nenustatyta, bet grįžtantys paukščiai didina riziką jam patekti į mūsų šalį.
Liūdniausia situacija Lenkijoje
Sausio mėnesį Lenkijoje patvirtinta net 19 paukščių gripo protrūkių. Dėl šio ypač pavojingo viruso kaimyninėje valstybėje sunaikinta apie 300 tūkst. paukščių, dar po 200 tūkst. – Vengrijoje ir Ukrainoje.
Paukščių gripas plinta vos 200 km nuo Lietuvos, todėl, didėjant rizikai, šalies naminių paukščių laikytojai jų laisvę turi šiek tiek apriboti – laikyti aptvertus.
Pasak VMVT Telšių departamento Plungės skyriaus vyriausiojo veterinarijos gydytojo-inspektoriaus Algirdo Žulpos, pirmieji reikalingi žingsniai mūsų rajone jau žengti. Visa reikalinga informacija persiųsta stambiesiems rajono naminių paukščių augintojams.
Kaip įrengtos apsaugos priemonės ir kaip jų laikomasi mūsų rajono paukštynuose tikrinama kasmet, o jei gaunamas skundas, reaguojama iškart ir tikrinama neplanuotai. Kaip ir visi didieji šalies paukštynai, taip ir mūsiškiai bus patikrinti vasario mėnesį. Bus įvertinta, kaip jie naudoja dezinfekavimo medžiagas, kaip riboja lankomumą ūkiuose ir laikosi visų biosaugos priemonių, nes manoma, kad virusas Lenkijoje išplito būtent dėl pastarųjų ūkiuose nesilaikymo.
„Kadangi mūsų rajone jau nustatytas afrikinis kiaulių maras, važiuojame ir tikriname visus kiaulių ūkius. Tuo pačiu žiūrime, kaip laikomi ir naminiai paukščiai. Nebaudžiame, o kalbame ir aiškiname žmonėms. Jie supranta padėties rimtumą“, – apie vykdomus patikrinimus kalbėjo A. Žulpa.
Padėtis rimta – prašo suklusti
Pasak Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Airidos Montvydienės, skyrius informaciją apie naminių paukščių laikymo reikalavimus ir apribojimus jau išplatino rajono seniūnijoms, taip pat patalpino Savivaldybės internetiniame tinklalapyje. Todėl prašo ja vadovautis ir informuoti kitus asmenis, kuriems ši informacija galbūt nėra prieinama.
Siekiant išvengti viruso, reikalaujama paukščius laikyti uždarytus arba aptvertus aptvaruose, kad jie neturėtų priėjimo prie vandens telkinių. Tai padės išvengti kontakto su laukiniais paukščiais. Taip pat nenaudoti atvirų paviršinių telkinių vandens jiems girdyti.
Lesalą reikalaujama laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų, nes virusas plinta per lesalą, užterštą vandenį, išmatas, drabužius ir apavą, o gaišenoje jis išlieka nuo 4 iki 30 parų.
Labai svarbu laukinių paukščių migracijos laikotarpiu stebėti naminių paukščių sveikatos būklę, o pastebėjus pakitimus nedelsiant informuoti VMVT teritorinį padalinį ar privatų veterinarijos gydytoją. Namines antis ir žąsis šiuo laikotarpiu būtina laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.
„Stambių paukštininkystės ūkių mūsų rajone yra tik keli, o laikančių po kelias vištaites – daug. Kiek tiksliai – nėra žinoma, nes vištų deklaravimas nėra privalomas. Smulkiųjų paukščių laikytojų tikrai niekas nesukontroliuos, bet tikimės, kad žmonės bus sąmoningi ir nurodymus vykdys“, – kalbėjo A. Montvydienė.
Skyriaus turimais duomenimis, paukštynas Plungės rajone yra tik vienas – Kaušėnų kaime laikoma per 0,5 mln. dedeklių vištų. Be jo, yra dar du smulkesni ūkiai, deklaruojantys po 400–600 paukščių.
O naujausių reikalavimų paisyti verta, nes kitu atveju gali tekti paploninti piniginę. Už biologinio saugumo reikalavimų pažeidimus gali būti taikoma administracinė nuobauda – įspėjimas arba bauda iki 600 eurų. Šis įsakymas dėl naminių paukščių laikymo sąlygų sugriežtinimo galios iki jo atšaukimo paskelbimo.
Radus laukinio paukščio gaišeną, reikia nedelsiant informuoti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403.
