
Naujausios
Melagius baudžia
M. Pronckus Tarybos nariams priminė, jog praėjusiais metais būta permainų – Plungės PGT prijungta prie Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos. Taigi keitėsi jos pavaldumas, tačiau funkcijos išliko tos pačios.
Pernai, gavus pranešimus iš Bendrojo pagalbos centro, Plungės PGT ugniagesiai skubėjo į 359 iškvietimus. Pasak M. Pronckaus, gaisrų jau kelerius metus mažėja, ir pernai daugiausiai (128 kartus) kviesta dėl įvairių gelbėjimo darbų. Į gaisrus vykta 125 kartus, reaguojant į kitus iškvietimus – 78 kartus.
Būta ir melagingų (2) bei nepagrįstų (26) pranešimų. Tarybos nariui Adomui Zamulskiui buvo smalsu išgirsti, ar tokiais pranešimais tarnybas klaidinantys asmenys sulaukia nuobaudų. M. Pronckus aiškino, jog stengiamasi nustatyti pranešėjo telefono numerį ir visa informacija perduodama ištirti policijai – ji ir taiko administracinio poveikio priemones. Dažniausiai – baudžia melagingai pranešusiuosius ir dar išsireikalauja iš jų atlyginti tarnybos reaguojant į melagingą pranešimą patirtas išlaidas.
Kone pusė gaisrų – dėl krosnių
Kalbėdamas konkrečiai apie gaisrus, M. Pronckus detalizavo, jog pernai net 50 kartų gesintos gyvenamosios patalpos, 11 kartų – pagalbiniai ūkio pastatai, 20 kartų – kiti objektai (atliekų konteineriai, atliekų krūvos, laužai ir pan.). Plungės ugniagesiai 15 kartų skubėjo gesinti transporto priemonių, 11 kartų – pievų, 10 kartų – kitų atvirų teritorijų. 4 kartus gesinta miško paklotė, 3 – ražienos ir vieną kartą – pramonės bei gamybos objektai.
Plungės PGT viršininkas pasidžiaugė, jog, lyginant su kitais rajonais, pas mus gerokai retesni pievų ir ražienų gaisrai. Esą tai ilgalaikio prevencinio darbo rezultatas.
Atskirai aptartos ir pernai kilusių gaisrų priežastys. Pasak pranešėjo, beveik pusė gaisrų (apie 50) kilo dėl netinkamos krosnių eksploatacijos. Degančių suodžių kamine ugniagesiai skubėjo gesinti 26 kartus. Išgirdę šią informaciją, Tarybos nariai sukluso. Vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė teiravosi, ko būtų galima imtis, kad žmonės pradėtų atsakingiau prižiūrėti savo krosnis.
Ji akcentavo, kad užsienio valstybėse yra privaloma jų patikra. Esą kol neturi specialisto išduoto leidimo, liudijančio, jog tavo krosnis yra patikrinta ir tvarkinga, tol jokiu būdu negali jos kurti.
Vicemerei antrino ir meras Audrius Klišonis. Pasak jo, antai Plungės miesto partnerio Viljandi (Estija) verslo mokykla net ruošia kvalifikuotus kaminkrėčius. Tokį specialistą prieš prasidedant šildymo sezonui privalo išsikviesti kiekvienas, turintis krosnį.
Kad tokia praktika – sektina, sutiko ir M. Pronckus. Deja, mūsuose krosnies priežiūra – šeimininko sąžinės reikalas. Teisiškai nėra reglamentuota, kas turėtų atlikti tą patikrą, tad ji kaip ir nėra privaloma.
Pabarė ir paliko
O pastarieji įvykiai Kuliuose atskleidė ir tai, kad net pranešęs ugniagesiams apie netvarkingą kaimyno krosnį negali jaustis saugus. „Juk gaisrininkai buvo informuoti, nuvykę išsiaiškino, kad krosnis išties netvarkinga, bet paliko viską likimo valiai. Kas padaryta, kad tai nepasikartotų?“ – norėjo žinoti Tarybos narė Irena Taučienė.
M. Pronckus išties patvirtino, jog Kulių ugniagesys kelios dienos prieš gaisrą vieno gyventojo buvo informuotas apie situaciją tame daugiabutyje. „Sėdo į automobilį, nuvažiavo ten, pabarė buto šeimininką ir viskas tuo baigėsi“, – sakė jis. O į klausimą, kas nuveikta, kad situacija nebepasikartotų, taip ir liko neatsakyta.
Žinoma, galima pasidžiaugti bent tuo, kad pernai žuvusiųjų gaisruose rajone nebuvo. Ir visos šalies situacija šiuo atžvilgiu nuteikia optimistiškai. Pasak pranešėjo, gaisruose šalies mastu pernai žuvo 70 žmonių. Ir tai yra pats mažiausias skaičius per paskutinius 37-erius metus.
Ugniagesiai – ne gatvių šlavėjai
Kaip jau minėta, daugiausiai rajono ugniagesiams pernai teko ne gaisrus gesinti, bet gelbėti nelaimės ištiktus žmones. Per metus į tokius iškvietimus skubėta 128 kartus: 26 kartus po transporto priemonių avarijų, 3 kartus suteikta pagalba vandenyje, 4 kartus reaguota gavus pranešimus apie įtariamą radiaciją ir cheminę taršą (vienas iškvietimas dėl galimos radiacijos gautas iš UAB „Veistas“, likusieji trys – dėl cheminės taršos Jėrubaičių sąvartyne).
Į pagalbą specialiosioms tarnyboms (policijai, greitajai, dujininkams) skubėta 22 kartus, pagalba buityje teikta 28 kartus, kiti gelbėjimo darbai – 45.
„Esam labai dažnai kviečiami valyti gatvių, po avarijų nušluoti duženas ir panašiai. Nemanau, kad ugniagesiai turėtų dirbti šlavėjais. Tai skaudus klausimas visoje Lietuvoje. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad, jeigu mes išvykstam valyti gatvių, tuomet įvykus rimtesniam įvykiui nebūtų kam skubiai reaguoti“, – kalbėjo M. Pronckus.
Trumpai apžvelgtos ir pernai surengtos pratybos. „Vičiūnuose“ imituota amoniako avarija, UAB „Šaltis“ kolektyvas mokėsi, kaip elgtis gaisro atveju. Nemažas bruzdesys buvo kilęs ir Plungės ligoninėje, kai dėl tariamo gaisro buvo evakuotas visas Chirurgijos skyrius.
Vyko ir nemažai akcijų, kurių metu tikrinti privatūs būstai, lankytasi švietimo įstaigose, bendrauta su darželinukais ir moksleiviais.
Situacija – žinoma, bet ar kontroliuojama?
„Ačiū už pranešimą. Jis buvo gana sausas, nes daug skaičių. Bet už jų slypi žmonės. Ir svarbiausia, kad visi – gyvi“, – dėkojo meras A. Klišonis. Reikia tikėtis, kad tą patį bus galima konstatuoti ir po metų. Nors pernykščiai įvykiai parodė, jog niekas nėra apsaugotas nuo didelių nelaimių ir kad net tuose rajonuose, kurie neturi didelių pramonės objektų, gali kilti katastrofos mąsto įvykiai.
Paklaustas, ar Plungės rajone nėra tokių objektų, kaip Alytuje degusi padangų perdirbimo įmonė, M. Pronckus atsakė neigiamai. Bet politikai jam tuoj priminė privačią sodybą Stalgėnų pašonėje, kur žmogus po atviru dangumi yra sukaupęs didžiulį kiekį senų padangų.
„Šis asmuo ir mums, ir aplinkosaugininkams yra skaudžiai žinomas. Jau baustas ne kartą. Baudų išieškojimas perduotas antstoliams, tačiau jį patį surasti šiuo metu neįmanoma, nes jis yra išvykęs – dirba sunkvežimio vairuotoju“, – situaciją aiškino Plungės PGT viršininkas.
„Išvažiavo, kad dar daugiau padangų parsivežtų“, – mestelėjo Tarybos narys Česlovas Kerpauskas, prajuokindamas visą salę. Tačiau meras komentavo, kad juokai čia – maži. Ir priminė 2002-aisiais kilusią didžiulę ekologinę nelaimę, kai Trakuose užsidegė po atviru dangumi sukauptos padangos ir į orą (taip pat ir į dirvožemį) pateko didžiulis kiekis teršalų.