Pilnės ir mero, ir Tarybos narių kišenės

Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Ne visi Tarybos nariai džiaugiasi suvienodinta atlygio sistema
Seimo sprendimai koreguoti Valstybės tarnybos ir Vietos savivaldos įstatymus jau netrukus gerokai papildys ir plungiškių politikų – mero bei Tarybos narių – kišenes. Mero Audriaus Klišonio alga nuo liepos didės 57 procentais, Tarybos narių – net 200 procentų ir daugiau.
Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Ne visi politikai patenkinti naująja tvarka, pagal kurią tiek aktyviai posėdžiuose dalyvaujantiesiems, tiek pasyviai balsvimo mygtukus spaudžiantiems Tarybos nariams bus mokama vienodai

Toli nevažinėjo

Svarstyti Vietos savivaldos įstatymo Seimas ėmėsi po vadinamojo čekučių skandalo. Visuomenininkas Andrius Tapinas jau kurį laiką į dienos šviesą vieną po kito kelia faktus, kaip skirtingų savivaldybių tarybų nariai piktnaudžiavo kanceliarinių prekių, ryšio, kuro ir kitų išlaidų, neva susijusių su Tarybos nario veikla, kompensacijomis, savivaldybių administracijas kas mėnesį užversdami dešimtimis akivaizdžiai ne savo čekių už kurą ir kitas prekes bei paslaugas.

A. Tapino projekte „Skaidrinam“ ne kartą skambėjo ir Plungės savivaldybė, tik jau iš gerosios pusės – iki pastarųjų savivaldos rinkimų mūsiškiai Tarybos nariai per mėnesį galėjo gauti tik 43-jų eurų kompensaciją už išlaidas kurui, ryšio paslaugoms ir įrangai, kanceliarinėms prekėms.

Už tiek užsipylęs kuro du kartus aplink pasaulį, imdamas pavyzdį iš kitų savivaldybių politikų, neapvažiuosi, tačiau aplankyti rinkėjus, jei tik buvo ūpo, tikrai buvo galima – ir ne po vieną kartą per mėnesį.

Galimybė gerokai plačiau važinėti ar atsinaujinti turimą kompiuterinę bei ryšio įrangą, pasiremontuoti mašiną, atsirado po šių metų kovą vykusių savivaldos rinkimų. Belaukiant, kol prisieks naujai išrinkti Tarybos nariai, buvo pakoreguotas Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas. Jame numatytos jau dešimteriopai didesnės išlaidų, susijusių su Tarybos nario veikla, kompensacijos. Dabartiniai Tarybos nariai per mėnesį gali gauti iki 500 eurų savo išlaidoms padengti.

Renka ne tik čekučius, bet ir valandas

Bet dešimteriopai išaugusios kompensacijos – ne vienintelė privilegija, suteikta naujai išrinktiesiems. Už kiekvieną posėdžiaujant ar ruošiantis posėdžiams, bendraujant su rinkėjais praleistą valandą Plungės politikams dar mokama maždaug po 10 eurų „į rankas“ (šiek tiek daugiau – komitetų ir komisijų pirmininkams bei jų pavaduotojams).

Turint omeny, kad paprastai Tarybos nariai posėdžiauja du tris kartus per mėnesį (komitetuose, komisijose ir Taryboje), išdirbtų valandų susidaro ne itin daug. „Žemaičio“ kalbinti politikai sakė už gegužę iš Savivaldybės gavę kas šimto, kas dviejų šimtų eurų algą.

Dalis Tarybos narių (Robertas Endrikas, Liudas Skierus, Alina Vičienė, Giedrius Ramanauskas, Gintarė Drackienė ir Tadas Šetkauskis) atlygio už posėdžius apskritai atsisakė.

Su didesne alga, bet be kompensacijų

Vis tik remiantis šia tvarka dirbta tik tris mėnesius: balandį, gegužę ir birželį. Nuo liepos Seimo sprendimu įsigalios Vietos savivaldos įstatymo pataisos, numatančios, kad Tarybos nariams bus mokama 20-ies procentų dydžio mero uždarbio atlyginimas.

Čia reikia paminėti, kad prieš porą savaičių Seimas pritarė ir Valstybės tarnybos įstatymo pataisoms, kurios numatė dirbantiesiems valstybės tarnyboje už darbą atlyginti gerokai dosniau. Ne išimtis – ir merams.

„Žemaitis“ teiravosi Savivaldybės atstovės spaudai Linos Liūnienės, kiek A. Klišonis uždirba dabar bei kaip jo atlyginimas keisis nuo liepos, ir gavo atsakymą, kad dabartinė mero alga neatskaičius mokesčių – 3 403,80 euro, o nuo liepos ji kils iki 5 356,20 euro.

Vadinasi, Tarybos nariai nuo liepos kiekvieną mėnesį gaus 753 eurus „į rankas“ nepriklausomai nuo to, kiek laiko posėdžiaus ar kaip intensyviai ruošis posėdžiams, kiek skirs laiko bendravimui su rinkėjais. Tiesa, pravaikštininkai bus baudžiami už praleistus posėdžius, atskaitant dalį atlyginimo, tad labai simuliuoti nebus naudinga. Kartu nebeliks ir būtinybės rinkti kuro bei kanceliarinių prekių, ryšio priemonių čekius – Seimas nutarė panaikinti skandalą sukėlusias ir Vyriausybę vos prie krizės neprivedusias kompensacijas Tarybų nariams. Taip kad nuo šiol kiekvienas galės važiuoti kad ir tris kartus aplink žemės rutulį, tik jau kurą pils iš savo kuklios Tarybos nario algos.


 

Vieni – džiaugiasi, kiti – kritikuoja

Kaip vertina naująją tvarką, „Žemaitis“ teiravosi pačių Tarybos narių. Ir išgirdo labai skirtingų nuomonių.

nuotrauka
„Vieningos Plungės“ atstovas Taryboje Robertas Endrikas:
 

„Dirbdamas Taryboje atlygio niekada neėmiau. 12 metų vargau vien iš geros valios ir niekas nė ačiū nepasakė. Atvirkščiai, tik ir tegirdėjau – eini vogti. Tad gal ir gerai, kad dabar įvedė fiksuotą atlyginimą Tarybos nariams – bus mokamas vienodas uždarbis visiems ir niekas niekam nebus skolingas, nereikės pirštais rodyti – tas ėmė, o tas neėmė.

Tas pats ir dėl kompensacijų už kurą. Jei įsipildavome jo už 30–40 eurų, gaudavome velnių nuo žurnalistų: tuoj kas nors parašydavo, kad neaišku kur važinėjame. Kur už tiek nuvažiuosi?! Sutinku, Kaune, Vilniuj politikai neblogai susikombinuodavo, o pas mus gana protingai buvo pažiūrėta – nuo seno buvo nustatyta maksimali 150 litų suma (vėliau konvertuota į 43,33 euro), kuria galėjai pasinaudoti.

Dabar neliks ir jos, bet bus didesnis atlygis už darbą. Gal ir gerai – per kitus rinkimus gal bus daugiau norinčiųjų kandidatuoti į Tarybą, nes dabar buvo sunku sudaryti sąrašus. Dažnas sakydavo: vogti nenoriu, o veltui kam sau nervus gadinti!“


 

nuotrauka
Liberalų sąjūdžio atstovas Taryboje Algirdas Pečiulis:
 

„Įvairių minčių kyla dėl naujosios apmokėjimo Tarybos nariams tvarkos. Faktas tas, kad dėl didesnių atlyginimų Savivaldybės biudžeto išlaidos irgi bus ženkliai didesnės. Bus mokama visiems vienodai, neatsižvelgiant į tai, koks kiekvieno Tarybos nario indėlis į Tarybos darbą. Nors akivaizdžiai matome – kažkas ateina tik dėl statistikos, o kažkas dalyvauja aktyviai, skaito sprendimus, dalyvauja diskusijose.

Mano galva, dabartinė tvarka, kada kiekvienam atlyginama pagal jo indėlį, yra teisingesnė. Kiek aktyviai kiekvienas dalyvauja, kiek patiria išlaidų, tiek jam ir atlyginama. Sakote, taip sudaromos sąlygos piktnaudžiauti? Ten, kur viešina A. Tapinas, jau ne piktnaudžiavimas buvo, o grynas kriminalas. Ten jau teisėtvarka lai aiškinasi, o Plungėje visad būdavo elgiamasi protingai su kompensacijomis.

Nepritariu ir tai nuomonei, kad didesnis uždarbis į tarybas pritrauks daugiau kompetentingų politikų. Nežinau nė vieno, kuris  kandidatuoja tik dėl atlygio. Dažniausiai žmonės turi kitų motyvų, nors visuomenė yra susidariusi gana prastą nuomonę apie politikus. Ką besakytum, tuoj numoja ranka – „Vėjus kalbi“ ir viskas.“


 

nuotrauka
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Taryboje Adomas Zamulskis:
 

„Matome, kad kai kuriose savivaldybėse su tomis kompensacijomis išties buvo nenormali situacija susidariusi ir ji uždėjo etiketę visiems tarybų nariams. Plungėje mes tos bėdos dėl piktnaudžiavimo neturėjome, bet šalies mastu – atvira gėda. Tikiuosi, kad prokuratūra šitoje vietoje savo darbą padarys. Neslėpsiu, ir pačiam „davė“ per psichiką visas tas išviešinimas, bet pasakiau sau – aš nieko nepaėmiau, nėra ko graužtis.

Vis tik keista, kad reaguodamas į šį skandalą Seimas nutarė už visas savivaldybes nuspręsti, kaip ir kiek bus mokama tarybų nariams, nors šios gal pačios geriau žino, ko kiekvienai reikia.

Kaip bebūtų, Seimas nutarė, kad bus mokama visiems vienodai, neatsižvelgiant į tai, kiek kiekvienas Tarybos narys dirba. Nenoriu įžeisti kitų, bet juk matome – dalis į posėdžius ateina net neperskaitę darbotvarkės, ką jau kalbėti apie sprendimų projektus. Jiems šita naujoji tvarka – kaip koks didelis pyrago gabalas, nukritęs iš dangaus.

Bet kai dirbi sąžiningai, neskaičiuodamas savo laiko, pavyzdžiui, kai perskaitai visų įstaigų metines ataskaitas, kaip praėjusį mėnesį, kurių kiekviena – po keliasdešimt puslapių, ir ne tik perskaitai, bet ir įsigilini į skaičius, tada žinai, kiek laiko ir energijos tai kainuoja. Bet štai atėjęs koks naujokas per posėdį skaito klausimą iš lapelio. Nėra dar to buvę pas mus, bet, turbūt, visko pamatysime (juokiasi – aut.).

Bet labiausiai mane neramina kitas dalykas – kad niekas nekalba, kiek papildomai lėšų iš savivaldybių biudžetų pareikalaus ši naujoji tvarka. Jei nebus dotacijų iš valstybės, kokias išlaidas apkarpysime, kad užtektume lėšų didesniems Tarybos narių atlyginimams? Ketinu šį klausimą kelti ir per artimiausią Tarybos posėdį. Reikia apie tai kalbėti, nes kol kas – tyla.“