Planuojama įspūdinga investicija įžiebė diskusiją

„Že­mai­čio“ nuo­trau­ka
„Vi­čiū­nai ir par­tne­riai“ vėl pla­nuo­ja plėtrą
Praė­ju­sią sa­vaitę vy­ku­siuo­se Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ta­ry­bos ko­mi­tetų po­sėdžiuo­se UAB „Vi­čiū­nai ir par­tne­riai“ pri­statė sa­vo pla­nus sta­ty­ti dar vieną, šįkart – la­šišų per­dir­bi­mo – fab­riką. Įmonė, į šį su­ma­nymą ke­ti­nan­ti in­ves­tuo­ti 100 mln. eurų, kreipė­si į Eko­no­mi­kos ir ino­va­cijų mi­nis­te­riją, pra­šy­da­ma jos pro­jek­tui su­teik­ti stam­baus in­ves­ti­ci­nio pro­jek­to sta­tusą.
Kvie­čia­ma bend­ra­dar­biau­ti ir Sa­vi­val­dybė. Jei ši su­tiks, įgaus teisę į vals­tybės do­ta­ciją, ku­ri ga­li siek­ti iki 5-ių pro­centų nuo įmonės at­lie­kamų in­ves­ti­cijų. Va­di­na­si, Sa­vi­val­dy­bei švie­čia­si gau­ti iki 5-ių mln. eurų. Ko­mi­tetų na­riai vien­bal­siai su­ti­ko, kad praleisti šią ga­li­my­bę būtų nuo­dėmė, ta­čiau iš­ki­lo dis­ku­si­ja, kaip Sa­vi­val­dybė galės pa­nau­do­ti minėtąją do­ta­ciją, jei­gu ją gaus, – sa­vo nuo­žiū­ra ar įsik­lau­sy­da­ma į in­ves­tuo­to­jo lūkes­čius?



Su­kurs 200 dar­bo vietų

Pla­čiau apie pla­nuo­jamą įgy­ven­din­ti pro­jektą ko­mi­tetų na­riams pa­pa­sa­ko­jo „Vi­čiū­nai ir par­tne­riai“ di­rek­to­rius Min­dau­gas Po­cius. Pa­sak jo, pla­nuo­ja­mas sta­ty­ti mo­der­nus, šiuo­lai­kinė­mis tech­no­lo­gi­jo­mis pa­grįstas la­šišų per­dir­bi­mo fab­ri­kas. Įmonė pa­si­ruo­šusį į jį in­ves­tuo­ti 100 mln. eurų, su­kur­ti per 200 naujų dar­bo vietų.
Apie 90 pro­c. čia pa­ga­min­tos pro­duk­ci­jos bus eks­por­tuo­ja­ma į dau­giau nei 70 pa­sau­lio ša­lių. Ža­lia­vos per­dir­bi­mas augs nuo 19 tūkst. iki 60 tūkst. tonų per me­tus, apy­var­ta – nuo 120 iki 450 mln. eurų.
Šiuo me­tu at­lie­ka­ma ga­li­my­bių stu­di­ja, be to, kaip ak­cen­ta­vo M. Po­cius, dar ne­pa­sispręs­ta dėl vie­tos ga­myk­lai. Esą vie­nas iš ga­limų va­riantų – įmonės val­do­mas skly­pas Plungės pa­šonė­je, Ma­ce­nių kai­me. Bet vie­tos pa­si­rin­ki­mas esą pri­klau­sys ir nuo to, ar Sa­vi­val­dybė su­tiks ge­ra­no­riš­kai bend­ra­dar­biau­ti.
Įmonė kreipė­si į Eko­no­mi­kos ir ino­va­cijų mi­nis­te­riją, kad šiam jos pro­jek­tui būtų su­teik­tas stam­baus in­ves­ti­ci­nio pro­jek­to sta­tu­sas, ku­ris nu­ma­to kur kas grei­tes­nes ir pa­pras­tes­nes in­ves­tuo­to­jo įsikū­ri­mo pro­cedū­ras bei pa­ska­tas in­ves­tuo­toją prii­man­čiai Sa­vi­val­dy­bei.
Kiek dau­giau nei prie­š me­tus at­si­ra­du­sia ga­li­my­be gau­ti tokį sta­tusą iki šiol yra pa­si­nau­do­ju­sios tik ke­lionės įmonės. Jos iki 20 metų ga­li būti at­leid­žia­mos nuo pel­no mo­kes­čio, tai­ko­mi trum­pes­ni sta­tybų lei­di­mo iš­da­vi­mo ter­mi­nai, pa­gal to­kių įmo­nių po­reikį ga­li būti pri­tai­ko­mos stu­dijų pro­gra­mos.


Ko ti­ki­ma­si iš Sa­vi­val­dybės?

Na, o minė­tos pa­ska­tos to­kius in­ves­tuo­to­jus prii­man­čioms sa­vi­val­dybės yra fi­nan­sinės – joms mi­nis­te­ri­ja ga­li skir­ti iki 5-ių pro­centų pro­jek­to vertės dyd­žio do­ta­ciją. Šiuo at­ve­ju, iš­pild­žiu­si vi­sas sąly­gas, mūsiškė Sa­vi­val­dybė galėtų gau­ti net iki 5-ių mln. eurų.
Ži­no­ma, ko­mi­tetų na­riams ki­lo klau­simų, apie ko­kias sąly­gas kal­ba­ma ir ką Sa­vi­val­dybė įsi­pa­rei­gos pa­da­ry­ti. Kaip pa­brėžė M. Po­cius, dėl šio  bend­ra­dar­bia­vi­mo Sa­vi­val­dybė iš­laidų ne­pa­tirs, o Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo ir in­ves­ti­cijų sky­riaus vedė­ja Ža­ne­ta Vait­ku­vienė pri­dėjo, kad iš Sa­vi­val­dybės bus ti­ki­ma­si tam tikrų ad­mi­nist­ra­ci­nių spren­dimų ir ad­mi­nist­ra­ci­nių pa­slaugų, ku­rios turės „at­liep­ti in­ves­tuo­to­jo po­rei­kius“.
Ūkio, eko­lo­gi­jos ir kai­mo rei­kalų ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Čes­lo­vas Ker­paus­kas po­sėdžio me­tu pra­kal­bo apie „Vi­čiūnų ir par­tne­rių“ pa­rengtą ke­ti­nimų pro­to­kolą, kurį sa­vo pa­ra­šu turės lai­min­ti Sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius. Ja­me esą nu­ro­do­ma, kad da­lis do­ta­ci­jos lėšų turės būti nu­kreip­ta nau­jam vaikų lop­še­liui-dar­že­liui Plungės mies­te sta­ty­ti. Po­li­ti­kas už­si­minė ir apie ke­letą kitų ta­me pro­to­ko­le iš­var­dintų Sa­vi­val­dybės įsi­pa­rei­go­jimų (pa­reng­ti te­ri­to­rijų pla­na­vi­mo do­ku­mentų pa­kei­ti­mus, tech­ni­nius pro­jek­tus, įreng­ti bend­ro nau­do­ji­mo inf­rast­ruktūrą) bei tei­ra­vo­si, kiek tai kai­nuos Sa­vi­val­dybės biud­že­tui.
At­sa­ky­da­mas M. Po­cius dar kartą pa­brėžė, jog dėl to iš­laidų ne­bus – vis­kas esą bus da­ro­ma iš minė­tos mi­nis­te­ri­jos do­ta­ci­jos. O kad in­ves­tuo­to­jas dik­tuo­ja sa­vo sąly­gas, esą stebė­tis ne­reikėtų. „In­ves­tuo­to­jas sprend­žia, ko­kių prie­mo­nių jam reikėtų. Jei Sa­vi­val­dybė pa­sa­kys, kad jai ne­rei­ka­lin­gos to­kios in­ves­ti­ci­jos... Kaip minė­jau, mes dar ren­kamės, kur įgy­ven­din­sim šį pro­jektą...“ – pa­kar­to­jo jis, leis­da­mas su­pras­ti, kad Sa­vi­val­dy­bei ge­riau ne­si­bran­gin­ti.


„Ne­ga­li būti už­ku­li­si­nių dis­ku­sijų“

Klau­simų turė­jo ir me­ras Aud­rius Kli­šo­nis. Pir­miau­sia jis sakė ne­ma­lo­niai nu­stebęs dėl to, kad ke­ti­nimų pro­to­ko­las bu­vo įslap­tin­tas. Me­ras pa­brėžė su tuo ne­su­tin­kan­tis, nes ap­ta­ria­ma do­ta­ci­ja pa­pil­dys Sa­vi­val­dybės biud­žetą, o kal­bant apie vals­tybės ar Sa­vi­val­dybės pi­ni­gus jo­kio kon­fi­den­cia­lu­mo ne­ga­li būti.
Be to, A. Kli­šo­nis kalbėjo įdėmiai per­skaitęs In­ves­ti­cijų įsa­kymą ir nie­kur ne­radęs ei­lutės, iš ku­rios būtų ga­li­ma su­pras­ti, jog to­ji do­ta­ci­ja ski­ria­ma in­ves­tuo­to­jo no­rams ten­kin­ti.
„Toj vie­toj ma­tau ko­li­ziją. Pri­ta­riu, kad in­ves­ti­ci­ja tu­ri atei­ti į Plungę, bet ke­ti­nimų pro­to­ko­las tu­ri būti vie­šas. Juk ne ka­rinę tech­niką per­kam... Tai bus skaid­ri tvar­kin­ga in­ves­ti­ci­ja, todėl tiek gy­ven­to­jai, tiek Ta­ry­bos na­riai ir ži­niask­lai­da tu­ri turė­ti visą in­for­ma­ciją. Ne­ga­li būti už­ku­li­si­nių dis­ku­sijų. Aš už skaid­rumą.“


„Mes uba­gau­jam“

Su­tar­ta iki Ta­ry­bos po­sėdžio iš­siaiš­kin­ti su tei­si­nin­kais, kiek ir ko­kios in­for­ma­ci­jos ga­li­ma pa­vie­šin­ti. Tie­sa, dėl ke­ti­nimų pro­to­ko­lo kon­fi­den­cia­lu­mo vie­no iš po­sėdžių me­tu pa­si­sakė ir Ta­ry­bos na­rys Liu­das Skie­rus, val­dan­tis pusę „Vi­čiū­nai ir par­tne­riai“ ak­cijų. „Tai su­si­ję su tech­no­lo­gi­niais da­ly­kais, ku­riuos mes sau­gom kaip sa­vo akį“, – sakė jis.
Ir nors svars­tant klau­simą dėl bend­ra­dar­bia­vi­mo po­li­ti­kas turė­jo nu­si­ša­lin­ti, po po­sėdžio, pa­prašęs žod­žio, pa­žėrė ašt­rios kri­ti­kos opo­nen­tams.
„Aš ne­norė­čiau, kad ir Ta­ry­boj būtų taip el­gia­ma­si su šiuo pro­jek­tu. Gėda man, kad ga­li­ma ši­taip da­ry­ti. Ne tik gėda, bet ir grau­du. Kal­ba ei­na apie mi­li­jo­nus mo­kes­čių, aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos dar­bo jėgą, aukš­čiau­sių tech­no­lo­gijų ga­myklą, ku­ri, ga­li­ma drąsiai pa­sa­ky­ti, bus pa­ti nau­jau­sia ir to­bu­liau­sia Eu­ro­pos Sąjun­goj“, – klabė­jo jis.
L. Skie­rus sakė, kad ne­ga­li būti nė kal­bos, jog Sa­vi­val­dybė turės įreng­ti kaž­ko­kią inf­rast­ruktūrą įmonės te­ri­to­ri­jo­je – esą net įsta­ty­mai ne­leid­žia sa­vi­val­dybėms or­ga­ni­zuo­ti ko­kius nors dar­bus pri­va­čiuo­se skly­puo­se. O ir pa­si­rink­tas įmonės skly­pas, ku­ria­me pla­nuo­ja­ma sta­ty­ti fab­riką, vie­no­je pusė­je ri­bo­ja­si su Bi­rutės, ki­to­je – su Pra­monės gat­ve, tad ir ke­lių nei ties­ti, nei re­mon­tuo­ti reikės.
„Aš su­pran­tu, kad ta inf­rast­ruktū­ra turės būti su­kur­ta Pla­te­liuos, Alsėd­žiuos, Ku­liuos, Žli­bi­nuos, nes ten gy­ve­na Plungės ra­jo­no žmonės. Bei skir­ta lėšų vaikų dar­že­liui pa­sta­ty­ti, nes mes uba­gau­jam – per visą ne­prik­lau­so­mybės lai­ko­tarpį ne­su­gebė­jom nie­ko, išs­ky­rus pa­da­žy­ti se­nus dar­že­lius“, – to­liau dėstė po­li­ti­kas ir vers­li­nin­kas.