Naujausios
Nykimo priežastis – ne druska
„Plungės miesto seniūnijos specialistai, prieš kurį laiką pastebėję, kad džiūsta Telšių, Rietavo ir Minijos gatvėse pasodintos gudobelės, kreipėsi į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos.
Nors medžiai buvo ir tręšiami, ir specialiais stimuliatoriais skatinamas įsišaknijimas, jie nebuvo gyvybingi. Manyta, kad jie galimai kenčia nuo druskos, kuria žiemą barstomos gatvės. Tačiau atlikus medelių fitosanitarinį tikrinimą ir mėginių laboratorinę ekspertizę, paaiškėjo, kad gudobelės serga – nustatyta, kad jos yra užkrėstos bakterine deglige“, – tokią informaciją praėjusią savaitę išplatino Plungės rajono savivaldybės administracija.
Kaip pirmadienį „Žemaitį“ informavo miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė, suskaičiuota, kad užkratas iš viso pažeidė kelias dešimtis gudobelių, pasodintų prieš kelerius metus rekonstruotose Minijos, Telšių ir Rietavo gatvių dalyse. Iš viso dėl užkrato bus sunaikinta net 120 medelių.
Laikantis Valstybinės augalininkystės tarnybos nurodymų, medeliai artimiausiu metu bus išrauti ir sudeginti. Pasak seniūnės, dabar siekiama gauti visus tam reikalingus leidimus. Darbų imsis pati seniūnija.
Įspėja ir gyventojus
„Vakar važiavau pro Salantus – ten visos gražuolės gudobelės lygiai taip pat sunykusios. Nesu didelė želdinių specialistė, bet ką pavyko išgirsti, bakterinė degligė yra bjauri liga ir su ja reikia kovoti griežčiausiomis priemonėmis. Todėl įspėjame ir plungiškius, kas pastebėjo savo soduose pirmuosius ligos požymius, nedelsiant raukite medelius ir deginkite. O kad užkratas išplito ir į privačius kiemus, nėra abejonės – pati savo akimis tą mačiau“, – perspėja D. Jurkuvienė.
Seniūnė sakė nenorinti ir negalinti įvardinti nuostolių, kurių patirs seniūnija. Medeliai sodinti per kelis etapus ir ne per vienerius metus, tad dabar esą būtų sudėtinga suskaičiuoti, kiek jie kainavo ir kiek kainuos rovimo bei deginimo darbai.
Žinoma, nepigiai atsieis ir nauji medeliai, kuriuos bus pasirinkta sodinti į atsilaisvinusias vietas.
„Dar laukiame sprendimo iš Savivaldybės dėl naujų medelių. Ką jos vadovai nuspręs, tą mes vykdysim. Nors aš patarsiu sodinti mums labiau įprastus ir atsparesnius medelius. Antai, kaip puikiai prigijo klevukai Laisvės gatvėje. Mano supratimu, jie puikiai tiktų ir Rietavo, Telšių bei Minijos gatvėse. Žinoma, išlaidos bus didžiulės, nes medelių reikės daug, ir dar ne pačių mažiausių. Mažiukus tuoj chuliganai išlaužo“, – teigia D. Jurkuvienė.
Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis taip pat sakė, kad kol kas dar per anksti įvardinti, kokių nuostolių degligė pridarys Savivaldybės biudžetui. Aišku viena – jie bus didžiuliai.
„Dabar pirma užduotis yra sunaikinti visas užkrėstas gudobeles. Planuojam susitvarkyti dar šią savaitę, o tada spręsim, ką ir kada sodinti į jų vietą. Tuo pačiu užklausėme informacijos iš rangovo, kur buvo pirkti medeliai. Jei bus išsiaiškinta, kad galbūt užkratas galėjo atkeliauti su sodinukais, gal yra galimybė išsireikalauti, jog nuostoliai būtų atlyginti. Visada verta pabandyti“, – teigia direktorius.
Kas ta bakterinė degligė?
Valstybinė augalininkytės tarnyba nurodo, kad bakterinė degligė paplitusi beveik visuose pasaulio žemynuose, o dabar dėl šylančio klimato užkrato židinių vis dažniau pasitaiko ir mūsų šalyje. Šios ligos sukėlėjas gali pažeisti apie 180 erškėtinių šeimos, Pomoidae pošeimio augalų rūšių iš 39 genčių: kriaušes, obelis, svarainius, cidonijas, gudobeles, dyglaines, kaulenius, lokvas, šliandras, šermukšnius, medlievas, fotinijas ir kt.
Per vasarą ligos sukėlėjus išplatina padidėjusi vabzdžių populiacija. Ligą gali platinti ir migruojantys paukščiai. Ji gali būti pernešta su sodinukais, naudota tara ar pakuotėmis, su vėju, lietumi ar kruša, rečiau – su vaisiais. Degligė gali plisti labai greitai: esant palankioms oro sąlygoms per dvejus metus ji gali pažeisti 80–90 proc. sodo augalų, kurie žūva per vienerius–dvejus metus. Bakterinei degligei jautriausi – 1–4 metų sodinukai.
Deja, efektyvių augalų apsaugos priemonių prieš bakterinę degligę nėra, todėl sustabdyti jos plitimą galima tik sunaikinus pažeistus augalus bei aplink augančius augalus šeimininkus.