Balsuoti – su permainų viltimi

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­ka
Pir­ma­ja­me Sei­mo rin­kimų tu­re bal­sa­vo 47,76 pro­c. Plungės-Rie­ta­vo apy­gar­dos rinkėjų
Sekmadienį Plungės ir Rietavo rinkimų apylinkėse sutikti gyventojai „Žemaičiui“ atskleidė turį įvairių lūkesčių, kurių vedami atėjo rinkti naująjį Seimą. Vieni sakė laukiantys permainų šalyje, todėl balsavę už debiutantus, o kiti kalbėjo norintys tik vieno – „kad naujoji valdžia leistų normaliai gyventi ir karantino neskelbtų“. Dar kiti atviravo balsavę už naujus „veidus“ Seime, o ketvirti prisipažino jau daug metų turintys savo favoritus ir per rinkimus palaikantys tik juos, nes, kaip sakoma, senas jautis vagos negadina.
Akivaizdu, kad naujajam Seimui bus nelengva suderinti šitokią lūkesčių įvairovę ir įtikti savo rinkėjams. Kad plateliškės Jolantos ištarti žodžiai „regis, vis blogiau ir blogiau išsirenkam“ netaptų pranašiški.

„Jaunimas tegul eina tvarkos daryti“

Plungės Babrungo progimnazijoje veikusioje Dariaus ir Girėno apylinkėje sekmadienį apie 14 val. buvo balsavę 20,6 proc. rinkėjų. Kaip sakė šios apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Daiva Bartkuvienė, rinkėjų aktyvumas panašus visą dieną.

„Dar nebuvo taip, kad vienu metu būrys plūsteltų. Gal tik 12 val. kiek daugiau buvo. Ateina po vieną du, kiti – šeimom. Panašiai buvo ir per prezidento rinkimus. Galiu pasidžiaugti tik, kad visi pasiruošę – su savo kaukėm ir rašikliais. Tik vieną žmogų teko įspėti, kad užsidėtų kaukę. Bet jis turėjo ją kišenėj, buvo užmiršęs“, – sakė D. Bartkuvienė.

„Tiesiai iš darbo“, – kvatojosi šios progimnazijos tarpduryje sutiktos plungiškės Vaida ir Inga. Moterys kalbėjo, kad apsispręsti, ką palaikyti šiuose rinkimuose, buvo nelengva. „Visi jie gražiai gieda, kad tik balsuotume. Mes šįkart už naujus. Jaunimas tegul eina tvarkos daryt“, – linksmai klegėjo moterys.

O balsuoti atėję sutuoktiniai Rasa ir Rytis pasakojo, kad prieš rinkimus žiūrėjo per LRT transliuotus kandidatų debatus. Ir pašto dėžutėse rastus agitacinius lankstinukus vartė, domėjosi savo kandidatūras Plungės-Rietavo apygardoje išsikėlusiais politikais. Tai ir padėjo apsispręsti, kurią politinę jėgą palaikyti šiuose rinkimuose.

„Tikimės, kad po rinkimų kažkas keisis į gerą. Antraip tikriausiai neitume balsuoti. Stengiamės visada atlikti šią pilietinę pareigą, bet ne visada pavyksta – yra tekę ir praleisti kai kuriuos rinkimus. Bet šįkart džiaugiamės galėję atvykti“, – pasakojo sutuoktiniai.

Klausė patarimo tėvų ir draugų

Kiek didesnis bruzdėjimas tuo metu buvo Platelių rinkimų apylinkėje, įsikūrusioje miestelio gimnazijoje. Reikalus čia rikiuojanti šios apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Vitalina Šidlauskienė taip pat džiaugėsi, jog balsavimas vyksta sklandžiai, žmonių netrūko nei rytą, nei per pietus.

Daugiau jų, sakė moteris, plūstelėjo gal tik prieš Mišias,bet ir apie 15 valandą, čia lankantis „Žemaičiui“, norinčiųjų balsuoti netrūko. Tad rinkimų komisijos nariai kai kurių prašė luktelėti už durų, kol anksčiau atėjusieji pareikš savo valią ir pro kitas duris paliks balsavimo patalpą.

Tuo metu savo valią čia jau buvo pareiškę 20,5 proc. rinkėjų. Tarp jų ir keli jaunuoliai, tik neseniai įgiję rinkėjo statusą ir balsuoti atvykę pirmą kartą. Aštuoniolikmetė plateliškė Laura pasakojo gana ilgai svarsčiusi, už ką balsuoti. Juk, kaip bebūtų, tokia atsakomybė tenka pirmąsyk.

„Klausiau tėvų nuomonės, tada – draugų. Ir vieni, ir kiti šį tą pasufleravo, bet galiausiai sprendimą teko priimti pačiai. Realiai tik prieš porą dienų tvirtai apsisprendžiau“, – sakė mergina.

Jai Konstituciją dovanų įteikusi V. Šidlauskienė „Žemaičiui“ pasakojo, kad tai – toli gražu ne pirmi rinkimai, kuriuose jai tenka dalyvauti ne tik kaip rinkėjai: 16 metų ji dirbo Plungės apygardos komisijoje ir jau 10 metų yra Platelių apylinkės komisijos narė. „Viskas mintinai jau žinoma, todėl klaidų ir nedarom“, – šypsojosi geros nuotaikos nestokojanti beržoriškė.

Moteris sakė pati dar nespėjusi balsuoti – esą paprastai tą padaranti paskutinę akimirką, prieš sustabdant balsavimą. O tada laukia kruopštus kelių valandų darbas skaičiuojant balsus. Yra tekę namo ir paryčiais grįžti. Vis dėlto sakė tikinti, kad šįkart pavyks balsus suskaičiuoti ir visą informaciją Vyriausiajai rinkimų komisijai perduoti dar iki vidurnakčio.

Už saviškį

Prie gimnazijos durų sutikta plateliškė Ona savo lūkesčius, su kuriais atėjo balsuoti, apibūdino trumpai: „Kad naujoji valdžia leistų normaliai gyventi ir karantino neskelbtų“. O prieš atsisveikindama dar pridūrė, kad apsispręsti, kurį kandidatą palaikyti iš devynių, iškėlusių savo kandidatūras vienmandatėje apygardoje, buvo nesudėtinga. „Balsavau už saviškį“, – mostelėjo Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos, įsikūrusios Plateliuose, direktoriaus Ramūno Lydžio plakato pusėn.

„Kad jau esam nusivylę. Niekas nesikeičia. Netgi atvirkščiai – regis, vis blogiau ir blogiau išsirenkam. Bet turiu savo favoritus. Šiais metais internete net atlikau testą, kuri partija arčiausiai mano pažiūrų. Yra politikų, kuriuos palaikau jau nuo seno. Ne išimtis ir šie rinkimai“, – kalbėjo plateliškė Jolanta.

Rietaviškiai išliko aktyvūs

Rietavo rinkimų apylinkės rinkėjai sekmadienį balsuoti traukė į Savivaldybę. Paprastai per kiekvienus rinkimus ši apylinkė pasižymi gana dideliu rinkėjų aktyvumu. Apylinkės komisijos pirmininkė Vesta Andrijauskienė pasakojo, kad šiai apylinkei priklauso 1 614 rinkėjų. Iš anksto iš namų balsavo 90 neįgalių ar senyvo amžiaus rinkėjų bei vienas, esantis saviizoliacijoje.

Iš viso pirmajame Seimo rinkimų ture savo valią čia pareiškė 47,76 proc. rinkėjų. Tuo tarpu bendras Plungės-Rietavo rinkimų apygardos rinkėjų aktyvumas siekė 43,77 procento (šalies vidurkis buvo 47,51 procento). Tiesa, šioje apygardoje kai kurios apylinkės pralenkė net rietaviškius. Aktyviausi buvo ir 50-ies proc. kartelę įveikė tik dviejų apylinkių rinkėjai: daugėdiškių balsavo 53,35, kuliškių – 51,24 procento.

Mažiausią aktyvumą parodė Karklėnų (34,14), Šateikių (34,81), Plungės miesto Birutės (37,12 proc.) bei Tverų (37,3 proc.) apylinkių rinkėjai.

Prie Rietavo savivaldybės sutikta rietaviškė Albina pasakojo norėjusi balsuoti iš namų, tačiau nežinojusi, kad prieš tai reikia užpildyti prašymą. Tad neliko nieko kito, kaip tik rinkimų dieną pačiai ateiti į Savivaldybę. Tiesa, atlikusi pareigą moteris nepraleido progos „paauklėti“ komisijos narių dėl to, kad kai kurie žmonės nesulaukė pranešimų apie rinkimus, o ir tinkamai nebuvo informuoti apie galimybę balsuoti iš namų.

Paklausta, pagal ką rinkusis, ką palaikyti per šiuos rinkimus, Albina ilgai nesvarstė: „Svarbu, kad žmogus nebūtų suteptas. O juk kiek visokių vailokių į tą Seimą sulindę. Man netinka tokie. Ir čia pas mus tarp kandidatų yra teistų. Aš rinkausi paprastą šeimos žmogų. Tokiam nebaisu ir šalies vairą patikėt. O iš visokių melagių nieko gero nelauk“, – dėstė rietaviškė.