Į Plungę skubėjo visos Lietuvos ūkininkai, merai, Seimo nariai

LŪS nuotr.
Iš viso konkurse dalyvavo 276, o laimėtojais tapo 84 pažangūs, perspektyvūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai.
Penktadienį Plungės kultūros centre vykusios iškilmės sutraukė išties išskirtinę publiką – Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) čia surengti „Metų ūkio 2021“ apdovanojimai sukvietė gausų būrį ūkininkų iš visos Lietuvos, juos atlydėjo ir į sceną sveikinti lipo skirtingų savivaldybių merai, atvyko ir europarlamentaras Juozas Olekas, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, nemažai kitų žinomų politikų, kuriems žemės ūkio reikalai – nesvetimi.

Pasidžiaugė vėluojantys vos... pusmetį

Kasmet vis kitame mieste Lietuvos ūkininkų sąjungos rengiamiems „Metų ūkio“ konkurso laimėtojų apdovanojimams šiemet pasirinkta Plungė. Ir už tai tikriausiai reikia dėkoti LŪS Plungės skyriaus vadovui Marijui Kakčiui, kuriam prieš daugiau nei metus patikėtos ir LŪS vicepirmininko pareigos.

Prasidėjus renginiui paaiškėjo gražus sutapimas – „Metų ūkio“ konkurse, surengtame jau 28-ą kartą, pernai dalyvavo 28-ių šalies savivaldybių ūkininkai (pastaruosius kelerius metus, atsižvelgiant į sudėtingą situaciją dėl koronaviruso ribojimų, šalies savivaldybėms leidžiama pasirinkti, ar įsitraukti į „Metų ūkio“ konkursą).

Nepaisant pandeminių trikdžių, pasak iškilmėse Plungės kultūros centre dalyvavusio LŪS pirmininko Raimundo Juknevičiaus, savivaldybių aktyvumas pernai buvo neblogas, o ir apdovanojimų šventė surengta vėluojant tik... pusmetį. Šių konkursų, vykusių savivaldybėse, laimėtojai penktadienį ir sukviesti į Plungę atsiimti jiems skirtų apdovanojimų bei padėkų.

„Tikėkimės, kad laikai gerės ir turėsime šias šventes laiku“, – išreiškė viltį LŪS pirmininkas. O trumpai apžvelgdamas laimėtojus jis apibendrino, kad pusė konkurse dalyvavusiųjų yra augalininkystės ūkiai. Likusieji – vystantys gyvulininkystę ir turintys mišrius ūkius.

Iš viso konkurse dalyvavo 276, o laimėtojais tapo 84 pažangūs, perspektyvūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai. Tarp apdovanotų ūkių – ir vos iš trijų hektarų besiverčianti šeima, ir 750 hektarų valdantis ūkis, kuriame dirba trys kartos: seneliai, tėvai ir anūkai. R. Juknevičius pasidžiaugė, kad ūkiai turi tąsą, kad šeimos tradicijos perduodamos iš kartos į kartą.

Stiprūs ūkiai – kunigaikščių Oginskių įdirbio vaisius

Į Plungę sugužėjusius svečius, tarp kurių, be jau minėtų garbių svečių, buvo Seimo nariai Valius Ąžuolas, Jonas Gudauskas ir Tomas Bičiūnas, įvairių valstybinių institucijų, žemdirbiškų organizacijų vadovai ir atstovai, pasitikęs Plungės rajono meras Audrius Klišonis sveikino visus atvykus į kraštą, kuris labai didžiuojasi savo istorija ir dabartimi.

Meras priminė, kad kažkada Plungėje ir Rietave rezidavę kunigaikščiai Oginskiai daug dėmesio skyrė žemės ūkiui, dėjo pastangas, kad žemė būtų dirbama produktyviau, diegė naujas augalų ir gyvulių veisles ir rūšis, atgaivino žemaitukų veislę.

Pasak A. Klišonio, šis įdirbis duoda rezultatų ir dabar – galime didžiuotis stipriais mūsų krašto ūkiais. O tie, kurie savo kasdienio raciono neįsivaizduoja be šių ūkių produkcijos, mero žodžiais, turėtų nepamiršti padėkoti žemdirbiams už jų pastangas ir triūsą.

Linkėjimai iš Briuselio ir Vilniaus

Renginio dalyvius sveikindamas Europos Parlamento narys J. Olekas nepamiršo paminėti, kad nors esantis iš kitos pusės Nemuno – iš Sūduvos, bet ir ten žemė dirbama ne prasčiau.

„Europos Sąjungoje (ES) žemės ūkis nėra kažkur pakrašty – jam skiriama beveik trečdalis visos ES paramos. Dalis jos atkeliauja turbūt ir į kiekvieną Lietuvos ūkį, tad nuoširdžiai sveikinu „Metų ūkio“ konkurso laimėtojus, noriu palinkėti, kad ir šių metų derlius būtų sėkmingas, kad jūsų sveikata būtų geresnė ir kad šypsena visad išliktų jūsų veide“, – linkėjo svečias.

Kaip visad energingai, kone šuoliais laiptelius į sceną įveikęs Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas V. Pranckietis pokštavo kažkada JAV uždavęs klausimą, kaip atskirti, kurie laukai yra gero ūkininko, o kurie – prasto. Ir išgirdęs atsakymą, kad norint tą išsiaiškinti, reikia nueiti į banką ir pasižiūrėti tų ūkininkų sąskaitas.

Pasak Seimo nario, dabar net ir smulkūs ūkininkai, dirbantys protingai, gali pasigirti nebloga finansine grąža, tad jo nė kiek nenustebino žinia, kad vienas iš pernykščio „Metų ūkio“ konkurso laimėtojų – vos 3-jų hektarų ūkis.

„Aš pats seniau kaip ūkininkas pragyvendavau iš 1-o hektaro, bet žinau Vyšniauskų ūkį prie Raseinių, jie pragyvena iš pusės hektaro. Linkiu visiems tokios sėkmės“, – linkėjo politikas ir dėkojo ūkininkams, kad pasauly dar užtenka duonos, nors prasidėjus karui Ukrainoje dalintasi prognozėmis, jog netrukus pajusime tiek duonos, tiek kitų žemės ūkio produktų stygių.

Susirinkusiuosius sveikindamas žemės ūkio ministras K. Navickas irgi pritarė, kad yra kuo pasidžiaugti: per pusantrų metų, kai dirba ministru, jau spėjęs įsitikinti, kiek šalyje puikių, stiprių ūkių.

„Kitas dalykas, kuris man atrodo svarbus, yra tai, kad į šią šventę kasmet su LŪS skyrių delegacijomis atvyksta ir merai. Jų buvimas kartu su ūkininkais yra nepaprastai svarbus, už tai jums ačiū“, – dėkojo ministras.

Tarp apdovanotųjų – ir Plungės rajono ūkininkai

Atėjus metui pagrindinei šventės daliai – konkurso „Metų ūkis 2021“ nugalėtojų apdovanojimams, į sceną kviesti 28-ių savivaldybių pirmųjų, antrųjų ir trečiųjų vietų laimėtojai.

Plungės rajone dar pernai skelbta, kad pirmąją vietą užėmė Nausodžio seniūnijoje ūkininkaujantys Daina ir Julius Martišiai, antrąją – Nijolė ir Arvydas Prišmontai, ūkininkaujantys Šateikių seniūnijoje, na, o trečioji vieta skirta Evaldui Bružui iš Alsėdžių seniūnijos.

Juos pakvietus į sceną atsiimti apdovanojimų, šalia scenos nusidriekė ilga norinčiųjų pasveikinti eilė. Rankas ūkininkams spaudė ir ne mažiau sėkmingų šių bei ateinančių metų linkėjo Savivaldybės vadovai, LŪS Plungės skyriaus atstovai, artimieji.