„Jūs mums siūlot prieš direktorių kovot?“

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­ka
Tre­ne­rių E. Za­niaus­ko (kairė­je) ir R. Skrins­kio iš­sa­ky­tus prie­kaiš­tus A. Vir­ši­las pri­ėmė su šyp­se­na
Toks klausimas užpraėjusį pirmadienį, posėdžiaujant Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetui, nuskambėjo iš sunkiosios atletikos trenerio Evaldo Zaniausko lūpų. Jis atvyko į komitetą išreikšti nepasitenkinimo siūloma naująja trenerių darbo krūvio tvarka, kurią parengė ir komitetui pristatė Plungės sporto ir rekreacijos centro (SRC) direktorius Alvydas Viršilas.
„Sunkiosios atletikos treneriams nuo rugsėjo žadama palikti tik 14 savaitinių darbo valandų. Jei tam bus pritarta, ši sporto šaka Plungėje bus sunaikinta, nors pagal pernykščius vaikų pasiekimus yra geriausiųjų trejetuke, aplankė net krepšinį ir futbolą“, – liejo apmaudą treneris ir kaltino įstaigos direktorių, kad spręsdamas dėl darbo krūvių vadovaujasi simpatijomis bei antipatijomis.

Peržiūri kas ketverius metus

Reikalo esmę, įplieskusią nesutarimus SRC viduje, komiteto nariams pristatė įstaigos vadovas A. Viršilas. Jis pasakojo, esą jau nusistovėjo tvarka centro trenerių darbo krūvius peržiūrėti kas ketverius metus. Šiam laikotarpiui pasibaigus, šiemet prie šio klausimo sugrįžta vėl.

O tą daryti esą būtina atsižvelgiant į esamą situaciją, vaikų skaičių, jų rezultatus, dalyvavimą varžybose, trenerių aktyvumą ir organizuojamus renginius.

Remiantis šiais kriterijais, šiemet siūloma padidinti dziudo, tinklinio, lengvosios atletikos, irklavimo ir šachmatų trenerių darbo krūvius. Be to, centre kultivuojamas sporto šakas siūloma papildyti sveikatingumo (bendro fizinio rengimo) grupe.

Kaip žinia, neturint papildomo finansavimo, bet norint kažkam padidinti darbo krūvį ir atlyginimą, kelias tik vienas – iš kažko „atimti“. Iš A. Viršilo pateiktos informacijos matyti, jog Savivaldybės tarybai pritarus šiems pokyčiams nuo rugsėjo 1 d. mažėtų krepšinio, regbio, orientavimosi sporto bei sunkiosios atletikos trenerių darbo krūvis.

Ne Savivaldybės reikalas?

Išklausę šią informaciją, komiteto nariai nusistebėjo, kad šis klausimas apskritai svarstomas Savivaldybėje. Esą darbuotojų darbo krūvio paskirstymas yra įstaigos vidaus reikalas ir Savivaldybės administracija ar Taryba negali nurodyti, kiek darbo valandų yra vertas kuris pedagogas ar treneris.

„Teikiu jums svarstyt, kad po to nebūtų kažkokių kalbų, esą direktorius – visagalis, kokia praktika anksčiau, beje, ir būdavo“, – atsakė A. Viršilas.

Vis dėlto žodžio paprašius į posėdį atvykusiam sunkiosios atletikos treneriui E. Zaniauskui tapo aišku, kad toks direktoriaus atvirumas gero įspūdžio jo kolektyvui nepalieka.

„Kur yra toji metodika, pagal kurią nustatomi darbo krūviai? Mes, treneriai, nesam tokios matę. Nebuvo ir jokio susirinkimo, kur būtų buvę pristatyti tie siūlomi pokyčiai. Nesam diskutavę šiuo klausimu. Aš domėjausi, kituose miestuose nėra tokios tvarkos kaip pas mus, kad direktoriui nepatikus jis imtų vieniems mažinti darbo valandas ir pridėti kitiems“, – kalbėjo sunkiaatlečius rengiantis treneris.

Savo nepasitenkinimą išsakė ir regbio treneris Ričardas Skrinskis: „Nelabai suprantu tų valandų proporcijų. Viešumo reikia. Treneriai turi žinoti, kodėl keičiamas jų darbo krūvis.“

Rengs metodiką

„Yra trenerių, kurie nesugeba pasiekti rezultatų. Daugumos meistriškumo kategorija iš 6-ių galimų yra pirma arba antra, kitų išvis nulinė. O darbo valandų skaičius dėliojamas atsižvelgiant į tai, kiek įstaiga turi pinigų. Galim naująją tvarką įsivesti ir nuo kitų metų sausio. Sudarykim darbo grupę jai parengti, aš nieko prieš“, – atsakydamas į jam išsakytą kritiką kalbėjo A. Viršilas.

Darbo grupės, į kurią būtų paskirti keli Savivaldybės bei Tarybos atstovai, prašė ir treneriai E. Zaniauskas bei R. Skrinskis, tačiau tuo garsiai suabejojo vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė.

„Ar Savivaldybės reikalas reguliuoti tokius įstaigos vidaus dalykus? Juk jei pritarsim, kitąmet ateis, tarkim, Mykolo Oginskio meno mokykla arba „Saulės“ gimnazija prašyt, kad mes sureguliuotume ir jų pedagogų darbo krūvius. Ar mes sugebėsim teisingai tas valandas paskirstyt?!“ – klausė ji.

Išspręsti nesutarimus įstaigos viduje, o galiausiai Tarybai atnešti tvirtinti jau parengtą darbo krūvių skirstymo metodiką siūlė ir kiti komiteto nariai, tačiau sulaukė E. Zaniausko atkirčio, kad Savivaldybei neįsikišus viskas liks kaip seniau, mat darbuotojai nėra pajėgūs kovoti prieš direktorių.

Galiausiai sutarta vieną atstovą iš Savivaldybės į šią darbo grupę deleguoti, jei dėl to treneriai jausis bent kiek tvirtesni išsakyti savo poziciją. Tai reiškia, kad naujus mokslo metus SRC pradės be didesnių pasikeitimų, išlaikęs tas pačias grupes kaip ir pernai – trenerių darbo krūviai keisis tikriausiai tik po naujų metų. Žinoma, jei kortų vėl nesujauks pasaulį bauginantis koronavirusas.