
Naujausios
Reaguodamas į šią kritiką, Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas per Tarybos posėdį kiek plačiau apžvelgė pernykščius programos rezultatus.
Pernai į priklausomybių konsultavimo kabinetą kreipėsi 121 asmuo (89 vyrai ir 32 moterys). Iš jų pusė – 61 asmuo – sugrįžo pakartotinėms konsultacijoms. Skelbiama ir tai, kad šios programos dėka jau 12 asmenų metus (o vienas kitas – ir dar ilgiau) nebevartoja alkoholio.
„Net ir vienas priklausomybę įveikęs asmuo yra daug. Ir tai pinigais negali būti matuojama“, – akcentavo M. Kaunas.
Vis dėlto J. Nekrašas laikėsi savo. Jis teiravosi, kuri gydymo įstaiga gydo šiuos asmenis. Išgirdęs, kad programą įgyvendina Visuomenės sveikatos biuras, politikas vėl teiravosi, ar jis turi licenciją gydyti nuo alkoholio ir narkotikų priklausomybės kenčiančius asmenis.
Atsakydamas M. Kaunas replikavo, kad apie jokį gydymą negali būti nė kalbos. Su besikreipiančiaisiais dirba specialiai apmokyti visuomenės sveikatos specialistai.
Kiek anksčiau per vieną iš komitetų posėdžių J. Nekrašas piktinosi, kodėl apie priklausomybių kabinete besilankančius asmenis nėra informuojami jų šeimos gydytojai. Esą įrašai apie tai turi atsirasti sveikatos kortelėse.
Akivaizdu, kad šiuo atveju trūksta bendradarbiavimo tarp pačių institucijų. „Žemaičio“ kalbinta Visuomenės sveikatos biuro specialistė Ilona Mockė (priklausomybių turinčius asmenis ji konsultuoja kartu su kolega Evaldu Prišmontu) apgailestavo, kad šeimos gydytojai nenukreipia nuo priklausomybių kenčiančių savo pacientų į šį kabinetą, nors mato ir žino, kam tokia pagalba yra reikalinga.
O Tarybos nario išsakytą kritiką ji vertinanti kaip politikavimą. „Mes neužimam nė vienos įstaigos vietos. Žmonių, turinčių priklausomybių, yra labai daug. Pas mus ateina jauni vyrai, paaugliai, mamos, auginančios mažamečius vaikus. Prašau, dirbkite su jais, kvieskite, siūlykite savo pagalbą. Deja, realybė tokia, kad niekam jie neįdomūs“, – apgailestavo specialistė.
Priklausomybių kabinete ji – nuo pat jo įkūrimo. Ir nors į šį kabinetą galima patekti pro atskirą įėjimą, moteris sakė dažnai matanti, kaip ilgai žmonės suka ratus aplinkui, kol įsidrąsina užeiti.
„Mes priimame visus – nereikia nei šeimos gydytojo siuntimo, net socialinis draudimas nebūtinas. Nesvarbu, kaip tu apsirengęs, kvepiantis ir pasitempęs ar tik ką nuo konteinerio – visiems durys atviros.“
Dažniausiai problemų su alkoholiu ar narkotikais (pastarųjų būna mažiau) turinčius asmenis į šį kabinetą atsiunčia Probacijos tarnyba, taip pat – vaiko teisių specialistai, Užimtumo tarnyba, socialiniai seniūnijų darbuotojai, atvejo vadybininkai.
Paklausta, koks būna tas pirmasis kontaktas su besikreipiančiuoju, specialistė minėjo, jog pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar asmuo pripažįsta turįs priklausomybę. „Dažnas sako – ne ne, aš čia nė prie ko, neturiu jokių problemų ir nežinau, kodėl mane čia atsiuntė. Tada imame specialius testus, skaičiuojame, kaip dažnai ir kiek žmogus suvartoja. Kai gauname konkrečius skaičius, ne vienas nustemba“, – apie savo darbo metodus pasakojo I. Mockė.
Jei asmuo sutinka, kad jam reikia pagalbos, sudaromas individualus konsultacijų grafikas. „Mano pagrindinis darbas – motyvuoti juos pakeisti savo gyvenimą. Jei matau, kad yra sveikatos problemų, kalbinu, kad kreiptųsi pas specialistą. Siūlau užsirašyti į anoniminių alkoholikų klubą, užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje, ieškotis darbo.“
Moteris pasidžiaugė, kad įkalbino du vyriškius ir vieną moterį susitvarkyti dantis. Procesas – ilgas ir sudėtingas, bet jei pavyksta ir asmuo po kurio laiko ateina padėkoti ir pasidžiaugti pasiektu rezultatu, tai – didelė sėkmė.
„O būna ir taip, kad skambina man vakarais, savaitgaliais, verkdami prašo padėti, nes pagunda po ilgos pertraukos vėl pakelti stikliuką – pernelyg stipri. Ne visada pasiseka perkalbėti. Būna, kad vėl paslysta, grįžta prie senų įpročių. Tada kuriam laikui dingsta iš akiračio. Po to vėl ateina...“ – pasakojo specialistė.
Ji neslėpė, kad toks darbas – psichologiškai nelengvas, nors ir rengėsi jam atsakingai, lankė specialius kursus. Situaciją gal palengvintų, jei tokių kabinetų atsirastų daugiau. Bet kol kas reikia džiaugtis ir tuo vieninteliu, nes, kaip jau minėta, net ir vienas po priklausomybės atsitiesęs asmuo yra daug. Juolab kad už jo nugaros stovi šeimos nariai, artimieji, kolegos ir kaimynai. Tad ir Visuomenės sveikatos biuro pateiktus skaičius, keliems asmenims pavyko padėti, būtų galima keleriopai padidinti.
Beje, šio biuro direktorė Daiva Zablockienė atkreipė dėmesį, kad J. Nekrašas per Tarybos posėdį pateikė netikslią informaciją. Jis minėjo, kad priklausomybių mažinimo programai lėšų šiemet skirta daugiau, nors iš tikrųjų yra priešingai – pernai ši programa iš Savivaldybės biudžeto finansuota 48-iais tūkst. eurų, o šiemet jai skirta 45,8 tūkstančio.