Paskutinis štrichas

Nuot­rau­ka iš feis­bu­ko
Va­zos at­vež­tos ir pa­sta­ty­tos ket­vir­ta­dienį
Kaitrų ketvirtadienio vidurdienį padėti paskutiniai štrichai užbaigiant Nepriklausomybės paminklo Plungėje, Laisvės alėjoje, atnaujinimo darbus – atvežtos ir ant pakylų užkeltos bronzinės vazos.

Brėžinius, kaip turi atrodyti šios vazos, rengdamas Laisvė alėjos ir Babrungo slėnio rekonstrukcijos techninį projektą buvo nubraižęs telšiškis architektas Algirdas Žebrauskas. Vazos atkurtos remiantis iki mūsų dienų išlikusiomis tarpukariu darytomis nuotraukomis.

Tiesa, tiek pati laisvę simbolizuojanti moters skulptūra, tiek ir vazos tuo metu buvusios gipsinės. Tačiau 1992 metais, nusprendus paminklą atstatyti, naujoji skulptūra buvo išlieta iš vario. Derinantis prie jos nutarta naująsias vazas lieti iš bronzos. Jos skyrė Žemaičių dailės muziejus, prieš kelerius metus Plungiškių draugijos rūpesčiu gavęs bronzos iš Vyriausybės kanceliarijos skulptūrai Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui lieti. Tik ji taip ir nebuvo panaudota – tąkart nuspręsta šią skulptūrą kaldinti iš marmuro, o bronza palikta laukti naujų meninių sumanymų.

Vis dėlto gautojo lydinio, kaip „Žemaičiui“ sakė skulptūrą atnaujinusios UAB „Plungės lagūna“ vykdantysis direktorius Povilas Batavičius, vazoms neužteko. Teko pirkti papildomai. Vazos nulietos Klaipėdoje pagal Latvijoje gamintą maketą.

Vos tik pamatę feisbuke paskelbtas atvežtų vazų nuotraukas, plungiškiai komentavo, kad kuo greičiau reikia į jas merkti gėlių, antraip bus primestos šiukšlių. Tačiau Savivaldybės vyriausiojo architekto pavaduotoja Kristina Petrulevičienė sako, kad šios vazos nebus skirtos nei merkti, nei sodinti gėles. Jos pačios yra gana dekoratyvios ir bus laikomos tuščios. O švara ir tvarka aplink paminklą, kaip ir kitose miesto erdvėse, turės rūpintis seniūnija.

Šios naujosios vazos tapo ne tik paminklo atnaujinimo, bet ir visos Laisvės alėjos bei Babrungo slėnio rekonstrukcijos darbų baigiamuoju akcentu.

„Darbams buvo skirti lygiai metai, suktis teko spėriai. Laimei, žiema buvo palanki darbuotis, todėl viską suspėjome laiku. Darbų perdavimo aktai jau pasirašyti. Žinoma, jei garantiniu laikotarpiu išaiškės kokių trūkumų, grįšime juos šalinti, bet šiaip viską jau esame baigę“, – sakė P. Batavičius.

Jis pasidžiaugė ir tuo, kad kojos nepakišo ir visą pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija. Esą buvo baimės, jog strigs statybinių medžiagų tiekimas, tačiau didelių problemų dėl to nekilo.