Pranešė džiugią žinią – Vaikų ligų skyrius vėl veikia

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­ka
Apie at­nau­jintą Vaikų ligų sky­riaus veiklą pra­nešė (iš kairės): D. Luo­tienė, sky­riaus vyr. ad­mi­nist­ra­torė V. Vait­kienė, S. Ščiu­po­kienė ir A. Mar­tu­se­vi­čius
Antradienio popietę į spaudos konferenciją pakvietusi žiniasklaidos atstovus ligoninės vadovybė pranešė džiugią žinią – po daugiau nei pusės mėnesio pertraukos vėl atnaujinta Vaikų ligų skyriaus veikla. Tiesa, kad skyrius gyvuos ilgai ir laimingai, ligoninės direktorius Antanas Martusevičius nežadėjo, ir pabrėžė, kad dabar viskas – Savivaldybės rankose. Jei ši ras noro ir galimybių prisidėti prie daug metų nuostolingai dirbusio skyriaus išlaikymo, mažieji ligoniukai jiems reikalingą gydymą gaus čia pat, Plungėje.

Problemų – ne viena

„Anksčiau buvo ir mažųjų pacientų, ir gydytojų pakankamai. Lėšų, tiesa, nuo 2013-ųjų, kai buvo sumažintas vaikų stacionarinio gydymo įkainis, visad trūko. Bet dirbom nepaisydami patiriamų nuostolių. Niekada nė minties nebuvo apie uždarymą. Neigiamą finansinį balansą „uždengdavom“ kitų pelningiau dirbančių skyrių sąskaitą“, – konferenciją pradėjo ligoninės direktorius A. Martusevičius.

Pasak jo, pandemija apnuogino medikų trūkumo problemą, tad galiausiai atsitiko taip, kad Vaikų ligų skyriuje nebeliko kam dirbti – per dvi savaites iš jo išėjo 5 pediatrai iš čia dirbusių 6-ių.

„Paskutiniu metu dėl pandemijos, atvykstančių gydytojų veiklos draudimo, medikų amžiaus ir jų atsisakymo budėti tapo sunku visą parą užtikrinti vaikų stacionarinį ir konsultacinį gydymą, todėl nuo rugsėjo 1 dienos skyrius liko tuščias. Sutarėm, kad vaikai bus konsultuojami, o reikalui esant – ir gydomi aplinkinėse Telšių, Šiaulių ir Klaipėdos ligoninėse“, – sakė direktorius.

Jis apgailestavo, kad valstybė vaikų sveikatos nelaiko prioritetu. Esą daug pasako tas faktas, kad pediatrų per metus paruošiama vos po 3–4. Todėl jų trūksta visose, net ir respublikinėse ligoninėse.

Sutiko dirbti toliau

Ligoninės vadovas padėkojo spaudos konferencijoje dalyvavusiai vaikų gydytojai Stefanijai Ščiupokienei, kuri sutiko dar kurį laiką padirbėti ir dėl to ligoninė tą dieną galėjo pranešti džiugią žinią – kad į Vaikų ligų skyrių vėl priima mažuosius pacientus.

„Labai džiaugiamės, kad nuo šiandien tęsiame skyriaus veiklą. Teiksim stacionaro ir stebėjimo paslaugas. Per labai trumpą laiką mums pavyko suformuoti komandą. Gydytoja S. Ščiupokienė dirbs darbo dienomis nuo 8 iki 15:36 valandos. Dar esam sutarę, kad esant reikalui iki 18 valandos galėsim išsikviesti pediatrę iš vieno pirminio sveikatos priežiūros centro. Vakarais ir naktimis irgi bus budintis gydytojas. Problema kol kas – dėl savaitgalių. Dabar pagrindinis tikslas yra surinkti komandą, kuri budėtų ir savaitgaliais“, – akcentavo direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė.

Pasak jos, priėmusi sprendimą atnaujinti Vaikų ligų skyriaus darbą ligoninė kas mėnesį patirs apie 2 tūkst. eurų nuostolį, o gal ir didesnį, nes savaitgaliais pediatrinės paslaugos kainuoja brangiau.

„Todėl mes tikimės, kad mūsų steigėjas – Plungės rajono savivaldybė – sutiks padėti šioje situacijoje ir prisidės prie skyriaus išlaikymo. Tik labai nesinorėtų, kad ši situacija taptų politinių žaidimų ir intrigų arena“, – nuogąstavo A. Martusevičius.

„Maža kas ko gali norėti“

Pasak spaudos konferencijoje dalyvavusios vaikų gydytojos S. Ščiupokienės, kad ir kokie sprendimai dėl šio skyriaus bus priimti šiandien ar rytoj, jie bus tik trumpalaikiai, mat su valstybės politika nepakovosi. O ji, pasak pediatrės, labai aiški – tokių skyrių rajonų ligoninėse turi nebelikti.

„Aš suprantu, jog mamoms labai patogu, kai jos bet kada gali čia kreiptis ir nereikia kažkur toli važiuoti. Nors neretai kreipiamasi dėl smulkmenos. Ir kartais iki tokių kuriozų prieinama... Mes visus labai išsilepinom, nes medicina buvo čia pat – vietoje“, – pabrėžė medikė.

Ji pasakojo vykusi pasižiūrėti, kaip ši paslauga teikiama Norvegijoje ir Vokietijoje. „Visur tas pats modelis – medicininių paslaugų reikia pavažiuoti toliau. Nebebus taip, kaip anksčiau, ir reikia su tuo susitaikyti, – konstatavo S. Ščiupokienė. – Maža kas ko gali norėti. Yra politikų, kurie šią situaciją išnaudoja savo naudai. Neužtenka kalbų, viskas turi būti paremta finansais. Jei Savivaldybė nori šio skyriaus, nori, kad visiems būtų patogu, lai prisideda. Ligoninė nebeturi resursų kiekvieno užgaidai išpildyti.“

Vaikų – mažiau?

O A. Martusevičius atkreipė dėmesį ir į tai, kad pastaruoju metu gerokai sumažėjo vaikų, kuriems reikalingas gydymas ligoninėje: „Matyt, reikia galvot, kad visuomenės sveikata gerėja, vaikai tapo sveikesni, geriau teikiamos ambulatorinės paslaugos.“

„Plungės greitoji mus informavo, kad nuo rugsėjo 1 iki 21 d., kai skyrius nebedirbo, iškvietimų pas vaikus buvo 13. Į Klaipėda išvežti gydyti 3 ir vienas į Telšius. Suprantate, dėl šitiek išlaikyti skyrių yra didelė prabanga“, – direktoriui antrino jo pavaduotoja D. Luotienė.

Į žurnalistų klausimą, kiek sergančių vaikų tėvai į vieną ar kitą ligoninę pristato savo transportu, pavaduotoja atsakyti negalėjo, bet pakartojo, kad ir tokių nėra daug.

Kaip bebūtų, šis ligoninės argumentas, dėl ko skyrius buvo sustabdęs savo veiklą, sulaukė bene daugiausiai visuomenės kritikos. Plungiškiai stebėjosi, kad dėl vietų stygiaus darosi sudėtinga užrašyti savo atžalas į kai kurias ugdymo ir švietimo įstaigas. Pastaraisiais metais rajone atidarytos net kelios papildomos lopšelinukų grupės, o mokyklos kovėsi dėl galimybės šiais mokslo metais priimti daugiau pirmokų ir suformuoti po vieną papildomą jų klasę. Tad abejota, kad sergančiųjų ir gydymo ligoninėje reikalingų vaikų išties sumažėjo.

Antradienį, tik spaudos konferencijai pasibaigus, socialiniuose tinkluose imta dalintis žinia, jog Vaikų ligų skyrius vėl dirba. „Labai svarbu visuomenei netylėti ir išsakyti savo poziciją. Šaunuolės mamytės ir tėveliai! Taip ir toliau!“ – pasiekta pergale džiaugėsi šia naujiena pasidalinusi viena iš mamų, prisidėjusių prie peticijos už skyriaus išsaugojimą rengimo ir šios problemos viešinimo.