Savo eilės sulaukė ir buvusi Nausodžio mokykla

Vla­do GAU­DIE­ŠIAUS nuo­trau­ka
Dis­ku­ta­vo, ver­ta gai­vin­ti šį sta­tinį ar ge­riau jį nu­griau­ti
Kovo pradžioje į Nausodžio seniūno kėdę sėdusio Gintaro Domarko rajono valdžiai užduotas klausimas, kada pagaliau bus remontuojama buvusi Nausodžio mokykla ir į ją perkeliama seniūnija, pasiekė reikiamą ausį. Praėjus mėnesiui šio seno statinio gaivinimo planai buvo ištraukti iš stalčiaus, kur gulėjo kelerius metus, ir padėti ant sprendimus priimančių asmenų stalo. Tiksliau, „įkrito“ į jų elektroninio pašto dėžutes, o galiausiai buvo apsvarstyti ir praėjusią savaitę vykusiuose Plungės rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose.

Turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė komitetų narių prašė apsispręsti, kaip išleisti Savivaldybės socialinio būsto plėtros programoje esančius 101,5 tūkst. eurų. Šios lėšos sukauptos pardavus Savivaldybės butus. Įstatymai numato, kad tokiu būdu gautos lėšos gali būti panaudojamos tik socialinio būsto plėtrai, tad politikams pasiūlyti du variantai: arba rekonstruoti minėtąjį mokyklos pastatą, esantį Varkaliuose, ir antrą jo aukštą pritaikyti socialiniams būstams, arba pirkti šiai paskirčiai tinkančius butus.

Pirmasis variantas pradėtas svarstyti dar 2017 metais. 2018-aisiais buvo parengtas pastato kapitalinio remonto techninis projektas. Pirmame aukšte numatyta įrengti patalpas bibliotekai ir Nausodžio seniūnijai, antrame – 8 socialinius būstus (6 vieno kambario ir 2 dviejų kambarių).

Pagal techninio projekto sąmatas suskaičiuota, kad pastato kapitalinis remontas kainuos apie 770,2 tūkst. eurų. Pastato plotas – 743,49 kv. m, vadinasi, preliminari 1 kv. m kapitalinio remonto kaina – 1 036 eurai.

Antrasis svarstytas variantas atsieitų pigiau. Pateikta informacija, kad 2016–2019 metais Savivaldybės įsigytų butų vidutinė 1 kv. m kaina buvo apie 585 eurus. Tiesa, Ž. Bieliauskienė atkreipė dėmesį į tai, kad visi pirkti butai – senos statybos daugiabučiuose namuose, tad tenka juos ne tik remontuoti, bet ir mokėti už pastato renovaciją. O tai gerokai išaugina minėtą būsto kainą.

Išklausę šių siūlymų, komitetų nariai beveik vienbalsiai pasisakė už buvusios mokyklos pastato atnaujinimą. Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto narys Robertas Endrikas kalbėjo, kad dabar yra tinkamas laikas imtis statinio gaivinimo, nes dėl koronaviruso sąlygotos ekonominės krizės galbūt pigs meistrų darbas ir medžiagos.

Kai kam kilo klausimas, ar suplanuoti maži vieno ir dviejų kambarių butai atitinka dabartinius poreikius. Ž. Bieliauskienė atsakė, kad iš socialinio būsto laukiančių ir pirmame dešimtuke esančių asmenų dauguma gyvena vieni arba su kitu šeimos nariu. Iš viso socialinio būsto šią dieną laukia 179 asmenys.

Pritarti buvusios mokyklos pastato atnaujinimui ragino ir rajono meras Audrius Klišonis. Jis kalbėjo, kad Savivaldybė ruošiasi parduoti dar kelis jos valdomus butus, tad šiemet remonto darbams galbūt pavyks sukaupti ir daugiau lėšų nei minėtuosius 101,5 tūkst. eurų.

Be to, pagalbos kreiptasi ir į Seimo narį Joną Varkalį, kad šis tarpininkautų prašant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kitąmet skirti finansavimą šiam pastatui atgaivinti.

Klausimą svarstant Sveikatos ir socialinių reikalų komitetui, jo pirmininkas Gintaras Bagužis iškėlė klausimą, ar išvis beapsimoka šį statinį renovuoti? Gal pigiau būtų nugriauti ir toje vietoje pastatyti naują?

„Tos buvusios mokyklos pastatai labai prasti. Statinys stovi ant plytų. Šiuo klausimu esu subjektyvus, nes mano mama ten dirbo (Aniceta Bagužienė daug metų buvo šios mokyklos direktore – aut.). Užtat labai gerai žinau situaciją. Siūlyčiau paanalizuoti, kiek kainuotu jį nugriauti ir statyti naują“, – kalbėjo politikas.

Jam antrino to pačio komiteto narys Vaidotas Skierus, pridūręs, kad ne tik su pamatais ten prastai, bet ir su stogu. Pasak jo, nusipirkusi pigią renovaciją Savivaldybė turės daug bėdos.

Vis dėlto, paskelbus balsavimą, šių dviejų politikų balsų neužteko persverti tiems, kurie balsavo už statinio renovaciją. Tad buvusios Nausodžio mokyklos atnaujinimui pritarta. Belieka rasti lėšų remonto darbams.