„Šito sprendimo aš nepasirašysiu“

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­kos
A. Kli­šo­nis (kairėje) per­spėjo spren­di­mo pe­rim­ti pa­minklą sa­vo pa­ra­šu ne­lai­min­sian­tis. L. Skie­rus pra­šė į šią is­to­riją ne­vel­ti Plun­giš­kių drau­gi­jos
Ketvirtadienį vykusio jau antrojo (gali būti, kad ir paskutinio) nuotolinio Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu susidarė precedento neturinti situacija: Tarybos posėdžiams įprastai vadovaujantis ir jos priimtus sprendimus pasirašantis meras Audrius Klišonis pareiškė nepasirašysiąs sprendimo perimti Savivaldybės žinion paminklą, skirtą Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui, o jei toks sprendimas bus priimtas, apskųsiąs jį teisėsaugos institucijoms. Tarybos nariams prireikė laiko susigaudyti situacijoje ir nuspręsti, kaip elgtis toliau. Gelbėti reikalą ėmėsi vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė, didvyriškai šūktelėjusi į mikrofoną: „Balsuokim, aš pasirašysiu!“

Dovana su skola

„Žemaitis“ jau rašė, kad dar savaitę prieš Tarybos posėdį, susirinkus Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui, dėl minėtojo paminklo kilo gana aštrios diskusijos. Komiteto, o vėliau ir Tarybos buvo prašoma leidimo Savivaldybės indėlį minėtajam paminklui, Plungės parke Plungiškių draugijos iniciatyva pastatytam prieš dvejus metus, padidinti nuo 25-ių procentų (tam pritarta dar 2015-aisiais) iki 75-ių.

Tokį sprendimą Savivaldybės administracija parengė gavusi Plungiškių draugijos prezidento Liudo Skieraus prašymą perimti paminklą iš draugijos. Kartu su juo Savivaldybė įgijo ir prievolę padengti paminklo statytojai – Rietave registruotai įmonei „Inovasola“ – 76,8 tūkst. eurų skolą.

Įvertino kaip prekybą poveikiu

Tiek posėdžiaujant Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui, tiek šį klausimą svarstant Tarybos posėdyje meras A. Klišonis sukritikavo tokį Plungiškių draugijos siekį atsikratyti jau dvejus metus besivelkančio skolos šleifo.

Jis kalbėjo vertinantis draugijos atliekamus darbus, bet abejojantis, ar jos valdyba yra priėmusi sprendimą kreiptis į Savivaldybę ir prašyti, kad skola už paminklą būtų padengta iš administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno rezervo lėšų, numatytų ekstremalių situaciją ir nelaimių padariniams šalinti.

„Karantino sąlygomis toks prašymas, nuskambėjęs iš L. Skieraus lūpų, kai ligoninė iš to paties rezervo negavo nė euro apsaugos priemonėms įsigyti, mažų mažiausiai yra amoralus“, – kirto meras.

Tokį L. Skieraus elgesį A. Klišonis įvertino kaip prekybą poveikiu ir dar kartą pabrėžė, kad jis nedaro garbės Plungiškių draugijai. „O šis sprendimas yra korupcinio pobūdžio. Ir jeigu jis bus priimtas, gindamas viešąjį interesą būsiu priverstas kreiptis į teisėsaugos struktūras, kad šitas klausimas būtų ištirtas.“

Dar meras pareiškė nusišalinantis nuo balsavimo, o jei Tarybos dauguma balsuos UŽ, jis sprendimo nepasirašysiantis. „Tegul pasirašo vicemerė“, – baigdamas kalbą pridūrė Tarybos vadovas.

„Kur jūsų galybė paliko?“

Vicemerei A. Beierle-Eigirdienei neliko nieko kito, kaip tik priimti jai mestą iššūkį ir sutikti pasirašyti sprendimą. Tiesa, prieš tai Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjo Vytauto Tumo ji paprašė išaiškinti, ar meras gali taip elgtis: dalyvaudamas posėdyje perduoti pirmininkavimą, o galiausiai ir Tarybos priimto spendimo pasirašymą jai?

V. Tumas problemos dėl pirmininkavimo perdavimo neįžvelgė. Bet priminė, jog teisės aktai reikalauja nuo klausimo nusišalinti iki pradedant jį svarstyti. O meras ne tik kad dalyvavo svarstyme, bet dargi išrėžė gana ilgą ir emocingą kalbą.

Nebetęsti diskusijos ir balsuoti siūlė Tarybos narys Robertas Endrikas, tik pirma ne dėl paminklo perėmimo klausimo, o dėl to, ar pritarti tokiam netikėtam mero nusišalinimui. „Meras ne pirmą kartą taip elgiasi. Iš pradžių nenorėjo pasirašyti sprendimo dėl garbės piliečių skyrimo, dabar vėl... Juk jis ne savo asmeniniams interesams atstovauja, bet Tarybos. Ir kokį sprendimą Taryba priima, tokį ir turi pasirašyt. Čia ne pageidavimų koncertas“, – piktinosi jis.

„Gerbiamieji valdantieji galingieji. Ar pradėjo rankos drebėt? Ko išsigandote dabar? Kur jūsų galybė paliko?“ – žibalo į ugnį dar šliūkštelėjo liberalas Česlovas Kerpauskas. Matydama, kad situacija ima panašėti į darželinukų apsižodžiavimą smėlio dėžėje, vicemerė A. Beierle-Eigirdienė pasiskubino nutraukti diskusiją ir paragino Tarybos narius išreikšti savo nuomonę, perimti paminklą su visa skola ar ne.

Lėšų ieškos

Ir balsavimo rezultatas nieko per daug nenustebino. Valdančiosios koalicijos nariai vieningai pasisakė UŽ, o opozicijoje esantieji vieningai susilaikė. Tad Savivaldybė įgijo paminklą ir gana apvalią skolelę. Kažkam iš politikų pasmalsavus, iš ko bus atimti minėtieji beveik 77 tūkst. eurų, mat šių metų biudžetas jau senokai suplanuotas, administracijos direktorius Mindaugas Kaunas atsakė, kad teks ieškoti.

O gal ir neteks, jei meras tesės savo pažadą ir valdančiosios daugumos sprendimą apskųs teisėsaugai. Kita vertus, Taryba yra laisva planuoti Savivaldybės biudžetą taip, kaip jai atrodo tinkama, tad sunku įsivaizduoti, kad teisėsauga į tai kištųsi. O gal bus sukurtas dar vienas beprecedentis atvejis?

Kiek vėliau prie posėdžio vėl prisijungęs L. Skierus (ėmus svarstyti paminklo perėmimo klausimą jis nuo diskusijos nusišalino) taip pat paprašė galimybės pasisakyti šia tema.

„Per tą laiką, kol rutuliojosi ši istorija, aš sumokėjau 1,3 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio. Iš tos sumos 1 mln. atiteko Rajono savivaldybei. 10 paminklų būtų išėję... Sutarkim, kad jūs neliesit Plungiškių draugijos, nes tai yra žmonių atgrasimas. Mane kočiokit, jei kažką padariau ne taip. Gal aš turėjau sumokėti 3 mln. eurų mokesčių?“ – klausė jis.

Komentarai

manau    Ket, 2020-06-04 / 08:20
kad nusivažiavo "žemaitis", varinėdamas liberalų politiką... Šitie paleidžia dūmų uždangą, patriukšmauja dėmesiui nukreipti, o patys daro nešvarius darbelius... Ne be reikalo ligoninę minėjo, kuriai labai "reikia" pinigų...
Vieninga plungė ne vieninga.    Ket, 2020-06-04 / 08:57

In reply to by manau

Jai ne tas liberalas, tai plungė tiek neišgražėtu, atsipeikėk, nebent vieningoje plungėje turi giminaičiu tai tada žinoma eisi už savus, nes matomai prisirinko i vieninga plunge tiek tu proftechnine baigiusiu kad jiuos išrinktu kuo daugiau(per pažystamus) , tokia realybė, ir jiems pavyko, ačiū dievui bent viena saviški iššsirinkome pona mera, prie tokio mero musu plungė iškils bet tikrai ne vieninga plunge.
durneliui     Sek, 2020-06-14 / 16:32

In reply to by Vieninga plungė ne vieninga.

paaiškinu, jokie lyberiu atstovai ypač merai be atkatu nedirba, 10 m. šalygatvio 200euru merijai ir t.t. todėl ir kloja plyteles kur reik ir nereik.
Plungiškis    Ket, 2020-06-04 / 08:21
apgailėtinas ponas skierus , matai kam duoti jai paskui atimi gėda ponas Skierau , jus su ta vieninga plunge reiktu nušalinti, bučiau toks verslininkas tai tikrai nežadėčiau o padaryčiau o dabar Skierau jums garbės neduoda, o dar drystate kalbėti kad kai meras ateis dėl garbės o ne dėl pinigu tada bus gerai mums čia, jums tik pasimokinti su tais savo vieningos plungės pakalikais iš musu mero , garbėtroškos jus , pasižiurėk ir paskaitykite kas administruoja vieninga plunge feisbuke paskaitykite ju komentarus ir pagalvokite garbėtroškos krachas bus jums per ateinančius rinkimus , ragai bus. Čia rašo tikras plunge mylintis kraštietis. Kur vieningoje plungeje nei su žiburiu nerasi, sėdėkite savo sodo nameliuose ir tvarkykitės toliau ir reklamuokitės.
Marija    Ket, 2020-06-04 / 08:35
Kas čia per pasiteisinimai Skiero? Apie kokius mokesčius cia kalba, vafšie nusivažiaves, žmogelis laikas i pensija ir nesikišti i plungės reikalus, tipo duoda ir tuo pačiu nori atimti , labai negarbingas žmogus...
Gintaras Slauzgalvis    Pen, 2020-06-05 / 08:52
NeJūs sumokėjote mokesčius, o Jums dirbantys žmonės...
Ponui Skierui    Pen, 2020-06-05 / 20:06
Nuo kada pamiklo statymas virto "atsikratyk skolų ir paminklo" bizniu, pone Skierau? Nuo kada? Jeigu būtumėte sąžiningas asmuo, tai nesivalytumėte kojų į Savivaldybę, o rastumėte kitą sprendimą.
Jei    Pen, 2020-06-05 / 23:06
O tai kodel isrinkot vieninga plunge?jug ten viciunu hiebra!tai nesibedavokit,kita karta ziurekit ka renkat.ka manot viciunu hebra kaska gero padarys?deje labai klystat
jopapa    Pen, 2020-06-05 / 23:30

In reply to by Jei

ir toliau isrinks nes visokiu profkiniu prisirinko vieninga plunge i savo hebra tam kad ju draugai pazystami uz jiuos balsuotu, gaila labai.
valda    Šeš, 2020-06-06 / 22:46
nerimsta liberalų pid*rastai, putojasi vienas per kitą, kai nuo lovio pastūmė... bankrutuosit visi, nes jums dar tris metus mažiausiai nebus leidžiama vogti...
plng    Pir, 2020-06-08 / 21:00

In reply to by valda

o jus nerimstat nes irgi norite prie lovio tikriause?ne vieningai plungei vadovauti,prie tokiu kaip Andriekus ir vicemere plunge buvo kaimas ,nieks nevyko,nei kazka state,nei ziurejo miesta,tikras plungiskis turi vadovauti o ne kulkozninkai suvaziave is kaimu ar ten is kitu miestu mums nevadovaus rimtas meras turi gyventi savam mieste ir ziureti kas gerai o kas blogai pasakyk tu protinguoli ar meras turetu buti palangiske pabegele?
Idomu    Sek, 2020-06-14 / 16:22
Ar kitais metais skierus tiek pat sumokes ar kokia 15 procentu maziau?

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.