Viena šventė – du skandalai

„Žemaičio“ nuotr.
Pastarąjį „Mindėėės“ festivalį A. Klišonis, M. Kaunas ir J. Mockūnas prisimins dar ilgai
Nors nuo liepos 6-ąją Plungėje vykusio festivalio „Mindėėė'22“, kuriuo paminėta Valstybės ir Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, praėjo daugiau nei savaitė, Plungėje iki šiol netyla šios šventės atgarsiai. Ir panašu, netils dar ilgai, mat darbo dėl per šventę ir po jos nuskambėjusių tam tikrų pasisakymų žadama duoti Savivaldybės Etikos ir Antikorupcijos komisijoms. Pirmoji, beje, jau sulaukė kreipimosi ir prašymo išsiaiškinti, ar per festivalį viešai nuskambėję Plungės rajono mero Audriaus Klišonio pasisakymai neprasilenkė su Etikos kodeksu, o į Antikorupcijos komisiją ketinama kreiptis dėl Savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno sprendimo naktinio futbolo turnyro dalyvius apdovanoti galimai iš Savivaldybės biudžeto pirktomis, tačiau jo vardu ir pavarde pažymėtomis taurėmis.

Ir vėl... vamzdis

Pirmasis oponentų dėmesio dar šurmuliuojant šventei sulaukė A. Klišonis. Liepos 6-ąją jis dalyvavo nevyriausybinės jaunimo organizacijos „Žinau, ką renku“ surengtoje diskusijoje, kuria siekta išsiaiškinti, kiek prieš praėjusius rinkimus duotų pažadų A. Klišonis spėjo įgyvendinti.

Pačioje diskusijos pabaigoje, kalbai pasisukus apie miesto šilumos ūkio reikalus, buvo prisimintas neseniai eksploatuoti pradėtas vamzdis, sujungęs dvi miesto šilumos sistemas – V. Mačernio ir Lentpjūvės gatvių katilinių.

„Už 1,2 mln. eurų padarytas sužiedinimas, kuris realiai neneša naudos“, – taip šį sumanymą įvertino A. Klišonis, ir jau netrukus dėl šių savo žodžių sulaukė Plungės šilumos tinklų direktorės Margaritos Charitonovos dėmesio. Kitą dieną įmonės vadovė išplatino pranešimą, kad meras viešai paskleidė tikrovės neatitinkančią informaciją.

„Vos per kelis mėnesius, jungiamosios trasos dėka, sutaupėme beveik 40 tūkst. eurų vien iš konkurencijos. Negana to, jau du mėnesius kaip visas karštas vanduo ir šiluma yra gaminama vienintelėje Lentpjūvės g. katilinėje. Ar tai paslaptis? Ne. Tai yra visiems žinoma, ir užtenka atvykti į V. Mačernio gatvės katilinę tam, kad pamatyti, kad ten niekas neveikia. O ką mūsų rajono meras daro? Ne, jis nevyksta, jis neklausia jokios informacijos apie mūsų veiklą. Jis tiesiog ramiai atsisėdęs ant sėdmaišio leidžia sau per valstybinę šventę pasakyti, kad jungiamoji trasa ne tik ekonomiškai nenaudinga, bet dar ir neveikia“, – piktinosi M. Charitonova.

Ji pranešė, kad kreipėsi į merą su reikalavimu paneigti melagingą informaciją, o Savivaldybės Etikos komisijai išsiuntė prašymą įvertinti, „ar tokie mero Audriaus Klišonio veiksmai, kuomet jis viešai skleidžia žinomai melagingą informaciją apie įmonę, yra suderinami su politikams taikomo Etikos kodekso reikalavimais“.

Nėra paneigimo – bus teismas?

Merui duotos 7-ios dienos viešai paneigti diskusijos metu išsakytus teiginius apie neva neveikiančią ir jokios ekonominės naudos nenešančią jungiamąją trasą. „Nustatytu terminu nesulaukę bendrovės dalykinę reputaciją žeminančios informacijos paneigimo, būsime priversti ginti savo pažeistas teises teismine tvarka“, – įspėjo M. Charitonova.

Iš tikrųjų nereikėjo laukti nė tų minėtų 7-ių dienų. A. Klišonis į Plungės šilumos tinklų vadovės raštą reagavo dar tą pačią dieną – liepos 7-ąją – ta tema paskelbdamas įrašą savo feisbuko paskyroje. Tik tas įrašas buvo ne toks, kokio veikiausiai tikėjosi M. Charitonova. A. Klišonis dėstė nė neketinantis paneigti to, ką pasakė, o kad Etikos komisijai būtų paprasčiau nagrinėti gautą skundą dėl jo pasisakymų, esą nusiuntęs jai M. Charitonovos parašu patvirtintą Plungės šilumos tinklų veiklos strategiją, kurioje cituojama Lietuvos energetikos instituto pateikta informacija, kad „net vasaros metu Lentpjūvės g. katilinė nebus pajėgi užtikrinti viso Plungės miesto šilumos energijos poreikio.“

Vargas dėl taurių

Šventinę liepos 6-ąją minėtoje diskusijoje, be A. Klišonio, dalyvavo ir Savivaldybės administracijos direktorius M. Kaunas bei Tarybos narys Jonas Mockūnas.

Būtent šie du pastarieji politikai įlingavo antrąjį skandalą, dėl kurio šiųmetinį „Mindėėės“ festivalį prisiminsime turbūt dar ilgai. Tik ne dėl šilumos reikalų susikirto jų nuomonės, o dėl futbolo, konkrečiau – į festivalio programą įtraukto naktinio futbolo turnyro, vykusio šventės išvakarėse Plungės dirbtinės dangos stadione.

Tie, kas skaitė festivalio programą, perskaitė ir tai, kad turnyro dalyvius ketinama apdovanoti Mindaugo Kauno taurėmis. Šią informaciją „Žemaičiui“ sakė matęs ir J. Mockūnas – vienas iš festivalio rengėjų. Patį naktinį futbolo turnyrą, pasak jo, rengė „Babrungo“ futbolo klubas kartu su keliais jaunimo atstovais. Pats J. Mockūnas pasakojo į jo organizacinius reikalus nesikišęs. Sukluso tik jau po turnyro, kai sužinojo, kad plačiai išreklamuotos M. Kauno taurės, jo teigimu, buvo nupirktos ne iš pačio admininistracijos direktoriaus sąskaitos, bet iš Savivaldybės biudžeto.

„Pagrindinis argumentas, kurį kalbant su Mindaugu išgirdau, – tai juk meras irgi taip daro. Bet kol kas mačiau tik Mero taures. Ne Audriaus, ne Klišonio, ne Audriaus Klišonio, bet Mero taures. Čia ir yra skirtumas – meras, administracijos direktorius reprezentuoja Savivaldybę, rajoną, jų požiūrį į sportą. Šiuo atveju Mindaugas Kaunas Savivaldybės lėšomis reprezentuoja save“, – argumentus, kodėl nemaloniai nustebo dėl tokio pasirinkimo, viešai dėstė J. Mockūnas.

Vėliau šia tema kalbintas Tarybos narys „Žemaičiui“ sakė, kad jam šioje istorijoje apmaudžiausia dėl to, jog kritikos sulaukęs Savivaldybės administracijos direktorius net nesuprato, dėl ko yra kritikuojamas. „Baisu, kai žmogus nebeatskiria, kur yra jo reikalai, o kur – Savivaldybės. Administracijos direktoriaus alga nėra maža, žmogus tikrai ne 700 ar 800 eurų uždirba, tad jei buvo didelis noras įsteigti savo vardo taures, reikėjo imti jas ir nupirkti – iš savo lėšų“, – kalbėjo politikas.

Ir meras taip daro?

Progos sureaguoti į šią situaciją nepraleido pats J. Mockūno įraše paminėtas A. Klišonis. „Žemaičiui“ jis sakė kai kurių varžybų dalyviams išties yra įteikęs savo vardo taures. Tokia tradicija, pasak jo, taikoma rudenį Mykolo Oginskio festivalio metu vykstančiuose žirgų konkūruose, tačiau lėšos tam esą visada pervedamos iš jo asmeninės sąskaitos.

„Argi maža kas taip daro – perki iš savo pinigų ir padarai. O čia ant tų taurių niekur net nebuvo paminėta, kad jos – administracijos direktoriaus, visur tik vardas ir pavardė. Išsiuntėm užklausą „Babrungo“ klubui, jei tikrai apmokėjimas padarytas iš Savivaldybės, teks šį atvejį panagrinėti Antikorupcinei komisijai“, – perspėjo A. Klišonis.

Vis tik panašu, kad minėtos komisijos šis reikalas gali ir nepasiekti. Antradienį M. Kaunas „Žemaitį“ informavo, kad „sąskaita už taures ir medalius yra apmokėta iš mano asmeninės banko sąskaitos“. Ir pridėjo, kad gerbdamas J. Mockūną susilaikys nuo bet kokių komentarų dėl jo įrašų ar poelgių.

„Jūsų laikraštyje paskelbus, kad esu galimas kandidatas į merus, pajutau tam tikrų asmenų grupių konkurenciją, kuri pasireiškia per kritiką mano atžvilgiu. Atsižvelgdamas į tai, pasinaudodamas proga, nuraminu politikus, kad dėl dalyvavimo mero rinkimuose dar nesu apsisprendęs, ir politikus kviečiu konkuruoti darbais, idėjomis, iniciatyvomis, o ne pamazgų pylimu vienas ant kito“, – pridėjo M. Kaunas.

Apie pagerbtuosius, valdininkus ir tarnautojus

Kad dėl viso šio šaršalo kalti tik artėjantys rinkimai, įžvelgė ir ne vienas plungiškis, šią savaitę feisbuke komentavęs A. Klišonio, M. Charitonovos, M. Kauno ir J. Mockūno apsišaudymus kandžiais pasisakymais.

„Taigi rinkimą artie, dėl mera kėdies gerklės gal mūsa puoną perkost“, – rašė Dovilė. O Irenijus nepatingėjo surašyti net patarimą, kaip tokiais atvejais, organizuojant varžybas ir įsteigiant apdovanojimus, pademonstruoti pagarbą to nusipelniusiems mūsų bendruomenės nariams. „Aš nelabai suprantu Plungės valdininkų, toks jausmas, kad jie ne žmonėms, o sau dirba. Kodel negalėjo pavadinti (turnyro – aut.), pvz ., Antano Jadziausko taurei laimėti? Būtų pagerbę garbingą mokytoją ir trenerį“, – rašė Irenijus.

Ir netrukus sulaukė išaiškinimo, kodėl pas mus taip yra su tais pagerbimais. „Labai teisingai – valdininkai, o turėtų būti tarnautojai“, – išaiškino Genadijus.