Naujausios
Iš tokių medelynų – vieni nuostoliai
Plungiškiai, išgirdę, kad miesto pakraštyje veikiančio medelyno gyvavimas baigiasi, tikriausiai nustebs – ne vienas prieš šventes, kaip ir daugelį metų iki tol, ten vyko pirkti Kalėdų eglutės.
„Prekiavom eglutėm. Vasarą dar pušeles auginom. Bet tik tiek. Praktiškai ten daugiau nieko nebevyksta“, – pakomentavo R. Zebčiukas.
Pasak jo, motyvas uždaryti medelyną yra tik vienas – ekonominis.
„Tie procesai visam pasauly vyksta. Pažiūrėkim į kaimynus latvius, kur veikia tik 2 ar 3 valstybiniai medelynai. O pas mus ne taip seniai jų dar buvo 42. Išlaikyti juos – neracionalu. Jei dideli medelynai perka modernią techniką, tai ji bus naudojama kiaurus metus. O tokiuose medelynuose kaip Plungės, pavyzdžiui, daigų sodintuvas reikalingas tik mėnesį ar du. Tai kas gali sau leisti išlaikyti tokius medelynus?! Tai valstybės pinigų švaistymas.“
R. Zebčiukas minėjo, kad toks pats likimas laukia ir Rietavo medelyno. Regione liks veikti vienintelis Telšių medelynas, o mažesni, priklausantys Valstybinei miškų urėdijai, uždaromi visoje Lietuvoje.
„Reikėjo man to imtis jau prieš pustrečių metų, kai atėjau čia dirbti. Bet tada nebuvo laiko. Dabar jau aiškiai matom, kad iš tokių medelynų – vieni nuostoliai“, – pridūrė Telšių padalinio vadovas.
Esą šis procesas buvo neišvengiamas, nes valstybiniai medelynai nepajėgūs konkuruoti su privačiais, atsivežančiais pigių sodinukų iš Lenkijos.
Darbininkus kvies į Telšius
Paklaustas, kas laukia Plungės medelyno darbuotojų,
R. Zebčiukas patikino, kad niekas dėl šios pertvarkos neliks nuskriaustas. Esą medelynui vadovaujantis Eugenijus Barniškis jau ir taip dirba Telšių medelyne. Ir vieninteliam Plungėje plušusiam nuolatiniam darbininkui esą taip pat bus pasiūlytas darbas Telšiuose. Žinoma, jei tik sutiks važinėti.
„Dar keli darbininkai būdavo samdomi mėnesiui kitam sezoniniams darbams. Jeigu kreipsis pavasarį, galėsim ir juos į Telšius pasikviest. Nematau bėdos“, – aiškino pašnekovas.
O štai kas laukia beveik 6-ių hektarų sklypo, esančio vakarinėje miesto dalyje, kuriame ir veikė medelynas, kol kas visiškai neaišku. R. Zebčiukas sakė ketinantis siūlyti jį perimti Plungės savivaldybei. Ši, jei susidomės, ir galės spręsti, kam pritaikyti minėtąją teritoriją.
„Gal kokį parką steigs, gal namus norės statyti, naują kvartalą įrengti. Mums jį pasilikti ir įveisti ten mišką būtų nepadoru. Kaip bebūtų, juk miesto teritorija.“
Vizija – dendrologinis parkas
Penktadienį šia tema savo feisbuko paskyroje pasisakęs rajono meras Audrius Klišonis patvirtino žinąs apie liūdną Plungės medelyno laukiančią baigtį. Ir pridūrė ketinantis imtis žygių, kad ta teritorija atitektų ne kokiam privatininkui, bet Savivaldybei.
„Mintis yra teikti siūlymus tiek Aplinkos, tiek Žemės ūkio ministerijoms, kad būtų galimybė tos teritorijos neišdalint sklypais ir rėžiais, bet šioje vakarinėje miesto dalyje padaryti dendrologinį parką. Panaudot tuos augalus, kurie jau yra suaugę ir juos iškeldinti būtų arba be galo brangu, arba jie tiesiog sunyktų “, – kalbėjo A. Klišonis.
Jo įsitikinimu, toks parkas, nors ir nebūtų didelis, bet puikiai pasitarnautų edukacinei veiklai, jame būtų galima rengti pažintines ekskursijas darželinukams ir mokiniams. O ir suaugusieji turėtų dar vieną vietą laisvalaikio pasivaikščiojimams.
„Tuo klausimu jau esu pradėjęs judėt, kad galbūt po kelerių metų turėtume gana įdomią ir gražią vietą, ir kad mūsų miestas būtų žalias“, – pabaigė jis.
Trumpai
Plungės medelynas įkurtas 1959 metais. Keturis dešimtmečius čia buvo auginami sodmenys Plungės miškų ūkio (vėliau – Plungės miškų urėdijos) miškams. Vėliau pradėti auginti dekoratyviniai augalai sodyboms, miestams ir parkams puošti.
2000 m. Plungės miškų urėdija buvo prijungta prie Telšių. Nuo tada šiame medelyne nebeauginti miško sodmenys, visas dėmesys skirtas dekoratyviniams augalams.
Medelyno plotas – 5,7 ha: 3,5 ha teritorijos užima grunte auginami sodinukai, 1,1 ha – auginami konteineriuose.
Dar ne taip seniai Plungės medelynas skelbėsi galintis pasigirti bene didžiausiu savo užaugintų augalų asortimentu Lietuvoje ir čia sukaupta beveik 800 pavadinimų medelių kolekcija.