Plungiškiai stebisi, valdžia atšauna – patys kalti

Jur­gi­tos NAG­LIE­NĖS nuo­trau­ka
Rie­ta­vo ir Lais­vės gat­vių san­kry­ža kaž­ka­da bu­vo vie­na ava­rin­giau­sių mies­te, o da­bar ja vi­si va­žiuo­ja lyg po kiau­ši­nį ant gal­vos tu­rė­da­mi
Plun­giš­kiai il­gai lau­kė, kol pa­ga­liau baig­sis teis­mi­niai gin­čai ir pra­si­dės se­niai ža­dė­ti cent­ri­nių mies­to gat­vių – Rie­ta­vo, Lais­vės, Mi­ni­jos ir Tel­šių – re­mon­tai. Bet dar­bams ga­liau­siai įsi­bė­gė­jus, džiū­gau­jan­čių ne­be­gir­dė­ti. Da­bar žmo­nėms rū­pi kit­kas – koks gud­ru­tis su­gal­vo­jo, jog šias cent­ri­nes mies­to gat­ves rei­kia su­siau­rin­ti ir kie­no ran­ka lai­mi­no spren­di­mą įreng­ti to­kias ma­žas žie­di­nes san­kry­žas?

Vi­suo­ti­nis ne­pa­si­ten­ki­ni­mas pa­ma­žu ėmė aug­ti dar rug­sė­jo pra­džio­je, ati­da­rius eis­mą nau­jai įreng­to­je Lais­vės ir Rie­ta­vo gat­vių san­kry­žo­je. Daug kas ap­skri­tai bur­no­ja ant ma­dos daž­ną san­kry­žą per­da­ry­ti į žie­di­nę. O kai žmo­nės iš­vy­do, jog nau­jo­ji san­kry­ža to­kia ma­žy­tė ir snu­kiai pra­va­žiuo­ja­ma, pa­si­pik­ti­ni­mas ėmė aug­ti lyg ant mie­lių.

Kaip ir rei­kė­jo ti­kė­tis, ne­tru­kus apie tai im­ta dis­ku­tuo­ti so­cia­li­niuo­se tink­luo­se. Pir­ma­sis kal­bą pra­dė­jo Ta­ry­bos na­rys Ro­ber­tas End­ri­kas, pa­klau­sęs, ką žmo­nės ma­no apie spren­di­mą su­siau­rin­ti Rie­ta­vo, taip pat – Tel­šių, Mi­ni­jos ir Lais­vės gat­ves.

Nuo­mo­nės pa­si­py­lė lyg iš gau­sy­bės ra­go. O tarp jų ne­bu­vo nė vie­nos, ku­ri svei­kin­tų to­kį spren­di­mą.

„Juo­kin­ga, bet kas kal­tas? Jūs ten va­do­vau­ja­te, tai vi­sa kal­tė – sa­vi­val­dai. Kaip nu­spren­dė­te, ko­kį pro­jek­tą pa­tvir­ti­no­te – taip ir gau­sis. O nau­jas žie­das Rie­ta­vo gat­vė­je, tai pa­juo­ka ant vi­sos Lie­tu­vos. Jau bor­diū­rai pa­juo­dę nuo pa­dan­gų. Su kuo be­pa­kal­bu, vi­si šai­po­si. O iš ko??? Kaip Jums at­ro­do???“ – pir­mo­ji ak­me­nį į to pa­ties R. End­ri­ko dar­žą me­tė plun­giš­kė Vai­da.

„La­bai pyk­tis ima, kai ke­lio są­skai­ta dvi­ra­čių ta­kus pa­da­ro, o ša­lia dvi­ra­čių ta­ko daug vie­tos ale ve­je­lei ap­žel­din­ti pa­lie­ka“, – ra­šė ki­tas plun­giš­kis And­rius. Kri­ti­kos strė­lės kry­po ir į mi­nė­tų­jų gat­vių re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tus ren­gu­sią pro­jek­ta­vi­mo įmo­nę, ta­čiau be­ne dau­giau­siai tul­žies iš­lie­ta ant vie­tos val­džios, ku­ri lai­mi­na to­kius spren­di­mus, o pro­jek­tuo­to­jams mo­ka pi­ni­gus.

In­ter­ne­te ne­sun­ku ras­ti UAB „Plentp­ro­jek­tas“ pa­reng­tą šių ke­tu­rių gat­vių at­nau­ji­ni­mo pro­jek­tą. Ja­me nu­ro­do­ma, kad kiek­vie­nos iš gat­vių va­žiuo­ja­mo­sios da­lies plo­tas bus nuo 6 iki 6,5 met­ro. Pla­nuo­ja­mų įreng­ti 4-ių „la­bai ma­žų“ žie­di­nių san­kry­žų išo­ri­nis skers­muo – 16 met­rų.

Va­di­na­si, net pa­čia­me pro­jek­te šios nau­jo­sios san­kry­žos įvar­di­na­mos kaip la­bai ma­žos, tad šį do­ku­men­tą pa­lai­mi­nu­siems vie­tos val­džios at­sto­vams nau­jai įreng­ta pir­mo­ji iš ke­tu­rių žie­di­nių san­kry­žų ne­tu­rė­jo su­kel­ti nuo­sta­bos. O gy­ven­to­jai, kaip sa­ko­ma, su lai­ku ap­si­pras ir iš­moks šias san­kry­žas įveik­ti taip, kad ne­ken­tė­tų nei jų au­to­mo­bi­liai, nei ša­li­gat­vių bor­te­liai.

Tie­sa, Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vie­tos ūkio sky­riui lai­ki­nai va­do­vau­jan­tis Ar­vy­das Liu­ti­ka ra­gi­na gy­ven­to­jus ne­sku­bė­ti pik­tin­tis nau­juo­ju žie­du, kol jis ne­pa­baig­tas reng­ti. Esą ir šio­je, ir ki­to­se į pro­jek­tą įtrauk­to­se san­kry­žo­se iš trin­ke­lių bus su­for­muo­tos pra­va­žiuo­ja­mos sa­le­lės. Tad di­des­nės trans­por­to prie­mo­nės, neiš­si­ten­kan­čios va­žiuo­ja­mo­je žie­do da­ly­je, ga­lė „už­lip­ti“ ir ant sa­le­lės.

„Žmo­nės pa­tys pri­ver­čia mus pro­jek­tuo­ti to­kias gat­ves ir san­kry­žas. Nie­kaip neiš­moks­tam nor­ma­liai va­žiuo­ti. Mies­te lei­džia­mas grei­tis – 50 ki­lo­met­rų, bet ko­kiu grei­čiu ki­ti le­kia? Kad tik grei­čiau vie­nas už ki­tą. Nė­ra ki­to bū­do jiems su­tram­dy­ti, kaip tik im­tis to­kių prie­mo­nių. Ir vi­soj Eu­ro­poj tas da­ro­ma, ne tik pas mus. Vi­sur mies­te­liuo­se ne­di­du­kai žie­dai“, – kal­bė­jo A. Liu­ti­ka.

Jis sa­kė neįž­vel­gian­tis bė­dos ir dėl to, jog vie­to­mis siau­rės ir gat­vės. Esą plo­to va­žiuo­ti tik­rai už­teks, o jei kas yra įpra­tęs ša­li­ke­lėj pa­lik­ti sa­vo au­to­mo­bi­lius, tu­rė­tų su­si­tvar­ky­ti kie­mus ir sa­vo trans­por­to prie­mo­nes sta­ty­ti ten. Lai­ki­na­sis ve­dė­jas siū­lo pri­si­min­ti ir ga­li­my­bę va­žiuo­ti vie­šuo­ju trans­por­tu. Esą ta­da ir au­to­mo­bi­lių gat­vė­se bus ma­žiau, ir pyk­ti, kad vi­si ne­be­su­tel­pa, ne­rei­kės.