
Naujausios
Per dieną – net 20 susitikimų
Priminsime, kad Plungės rajone G. Nausėda praleido visą ketvirtadienį. Kaip prieš vizitą skelbė Prezidento kanceliarija, tai bus antroji darbo diena, kurią šalies vadovas praleis ne sostinėje. Maždaug prieš mėnesį G. Nausėda su patarėjais lankėsi Utenoje, o ketvirtadienį visą savo dėmesį skyrė Plungės rajonui ir visai Telšių apskričiai.
Kartu su Prezidentu atvyko ir visas pulkas jo patarėjų. Per dieną jie surengė net 20 susitikimų su savo kuruojamų sričių atstovais (pedagogais, teisėjais, policininkais, ugniagesiais, aplinkosaugininkais ir kitais).
O Prezidentas savo vizitą pradėjo nuo Mykolo Oginskio rūmų Plungėje, kur susitiko su apskrities merais. Vėliau lankėsi šalia Platelių esančiame Litvakų atminimo sode, užsuko į Alsėdžių miestelio kapines, kur padėjo gėlių ant signataro Stanislovo Narutavičiaus kapo.
Iš ten buvo palydėtas į Alsėdžių gimnaziją, kurioje jį trankiu maršu pasitiko gimnazistų orkestras. Pasisveikinęs su mokyklos vadovybe ir mokiniais, linksmai nusiteikęs G. Nausėda ir pats sudirigavo orkestrui bei prisiminė kartą, būdamas mažas, jau lankęsis šiame miestelyje.
Pasidalino rūpesčiais ir džiaugsmais
Vėliau pakilo į antrame aukšte esančią renginių salę. Čia garbaus svečio jau laukė nemažai susirinkusiųjų, tarp kurių buvo ne tik alsėdiškių, bet ir iš kitų seniūnijų ar net kitų rajonų atvykusiųjų.
Susitikimą vedęs Prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis pakvietė šalia svečio sėstis rajono merą Audrių Klišonį, Alsėdžių seniūnę Danutę Repšienę, bendruomenės pirmininką Žydrūną Purauskį, Plungės ligoninės direktorių Antaną Martusevičių, Alsėdžių kleboną Tomą Žlibiną, gimnazijos laikinąjį direktorių Regimantą Kavaliauską ir Jaunųjų politologų akademijos narį gimnazistą Eimantą Simanavičių.
Visi jie turėjo galimybę pasidalinti, kokiomis problemomis gyvena. Žinoma, tos progos nepraleido. Seniūnė kalbėjo, kad urbanistinio paveldo statusą turinčiame miestelyje gyvenantys žmonės yra apkrauti įpareigojimais tinkamai prižiūrėti ir tvarkyti tą paveldą, tačiau finansiškai nėra skatinami tą daryti.
Seniūnė atkreipė Prezidento dėmesį ir į prastą neasfaltuotų kelių būklę, ir į sunkų bei labai atsakingą, tačiau neatlyginamą bendruomenių pirmininkų darbą. Kad bendruomenės stokoja teisinės pagalbos, kalbėjo ir Alsėdžių bendruomenės pirmininkas Ž. Purauskis. Tačiau ir jis, ir meras A. Klišonis pasidžiaugė, kad, nepaisant to, bendruomeninės organizacijos rajone yra labai stiprios.
Klebonas T. Žlibinas apgailestavo, kad provincijos tuštėja, jaunos šeimos keliasi arčiau miestų. Tačiau gimnazijos laikinasis direktorius R. Kavaliauskas su tuo nesutiko. Jis kalbėjo, kad Alsėdžius gyventi pasirenka ir jaunos šeimos. Esą jas tikriausiai vilioja tai, kad miestelyje veikia ir gimnazija, ir lopšelis-darželis.
Dėkojo žmonai
Paklaustas, su kokiomis problemomis susiduria jaunimas, vienuoliktokas E. Simanavičius sakė švietimo peikti negalįs, nes pats mokosi geroje mokykloje. Bet tuoj pridūrė kitur sutinkantis labai pesimistiškai nusiteikusių jaunuolių, kurie kalba arba apie planus emigruoti, arba apie ketinimus baigus mokyklą gyventi iš pašalpų.
Į šią pastabą gyvai sureagavęs Prezidentas replikavo, esą jam pačiam pasisekė jaunystėje sutikti savo antrąją pusę, kuri iš jo visada reikalauja maksimumo. „Kas žino, jei ne ji, galbūt iki šiol gyventume kokiame daugiabutyje ir džiaugtumėmės gaunantys pašalpas. Jei rimtai, niekaip negaliu suprasti, kaip jauni žmonės, turintys gerą galvą ir dvi stiprias rankas, gali kelti sau tokius mažus tikslus“, – stebėjosi G. Nausėda.
Tikslas – matyti visą Lietuvą
Dar susitikimo pradžioje jis minėjo norintis, kad šie vizitai regionuose turėtų prasmę ir būtų abipusiškai naudingi. „Atvykome ne tik save parodyti, bet ir išklausyti jus, pasikalbėti, kokios problemos. Mano noras ir tikslas yra girdėti regionus. Matyti visą Lietuvą, o ne užsidaryti rūmuose Vilniuje“, – sakė Prezidentas.
Šių svečio žodžių paskatintas, susitikime dalyvavęs garbaus amžiaus sulaukęs Liudas Simanauskas suskubo Prezidento reikalauti ištaisyti neteisybę dėl jam mokamos esą nusikalstamai mažos pensijos. „Per 15 metų negavau apie 20 tūkstančių. Žinau, SODROS biudžetas yra perteklinis, tad kam šitaip skriausti žmones?“ – rėžė senjoras ir pradėjo skaityti ilgą šiam susitikimui parengtą raštą.
Prireikė laiko, kol Prezidento kanceliarijos kanclerė Algė Budrytė įtikino senolį, kad šalies vadovas čia ir dabar jo problemos neišspręs. Kitas pasisakymas iš salės buvo gerokai trumpesnis ir konkretesnis. Susitikti su Prezidentu atėjusi Daiva Zoll teiravosi, ar nereikėtų griežtinti atsakomybės verslininkams, kurie dingsta nebaigę remontuoti viešųjų objektų.
Atsakydamas G. Nausėda sakė visiškai sutinkantis su tuo. Esą galvojant apie verslo atsakomybės stygių ir buvo įteisinti vidaus sandoriai, leidžiantys savivaldybėms viešųjų paslaugų teikimą organizuoti pačioms, prisiimant atsakomybę už jų kokybę, o ne vergiškai sutikti su konkursą laimėjusios mažiausią kainą pasiūliusios įmonės diktuojamomis sąlygomis.
Neliko nepaminėta ir pastarųjų dienų aktualija – nevalytas nuotekas daug metų galimai į aplinką leidusios „Grigeo“ skandalas. „Ši įmonė turbūt sąmoningai teršė brangiausia, ką mes turime, – Kuršių marias. Jei paaiškės, kad tai tiesa, patikėkit – ši bendrovė neišsisuks nuo atsakomybės“, – pažadėjo G. Nausėda.
„Myliu savo mamą, mokytoją ir Prezidentą“
Bet netrukus nuo šalies aktualijų vėl grįžta prie vietinių. Prezidentą maloniai nustebino trys didžiulės rožės, įteiktos jaunosios moksleivės Livetos Jocytės. Mergaitė į priekį išėjo aidint plojimams, mat svečiams buvo pristatyta kaip epistolinio rašinio konkurso aukso medalio laimėtoja. Maža to, jaunosios alsėdiškės konkursui parašytas laiškas savo herojui buvo pastebėtas bei įvertintas ir tarptautiniu mastu.
„Myliu savo mamą, mokytoją ir Prezidentą“, – išbėrė septintokė, tuo dar kartą pelnydama plojimų pliūpsnį. Antrąją rožių puokštę mergaitė įteikė savo mokytojai Rūtai Paulikienei.
Svečias Alsėdžiuose gavo ir nemažai dovanų. Meras jam įteikė proginį medalį, o Ž. Purauskis padovanojo neseniai išleistą žemaitiškos poezijos knygą. Dar knygų krūvelę apie Telšius atvežė vienas telšiškis. Priimdamas dovanas Prezidentas kalbėjo, kad yra istorinių knygų kolekcininkas, ir stebėjosi, kad net du garsiausi Lietuvos knygų kolekcininkai yra gyvenę Alsėdžiuose – tai Jonas Krizostomas Gintila bei Kazys Varnelis.
„Ir visa, kas žemaitiška, man nesvetima“, – dar pridūrė ir paaiškino, kad jo mama yra kilusi iš Lazdininkų kaimo, esančio Kretingos rajone.