Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Panašu, kad sulaukusi tikrintojų įmonė apsikuopė savo teritoriją
Balandžio mėnesio pabaigoje Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje konservatorius Giedrius Ramanauskas parodė Lentpjūvės gatvėje esančios atliekų tvarkymo aikštelės nuotraukas. Skylėta tvora aptvertoje teritorijoje susikaupusių pakuočių atliekų ir visokio šlamšto kalnai bei po teritoriją vėjo nešiojamų šiukšlių vaizdai, reikia pasakyti, šokiruotų ne vieną, tačiau gyvenantieji Lentpjūvės gatvėje puikiai žino, kad tokia situacija čia tęsiasi daugelį metų ir vilties, kad eilinį kartą skirtos baudos kažką pakeis, – mažai.
Per Tarybos posėdį G. Ramanausko parodyta nuotrauka
Kiek anksčiau drono padaryta nuotrauka iš viršaus parodė, kad atliekų rūšiavimo teritorijoje labai trūksta tvarkos

„To rūšiavimo ten nedaug matyti. Matosi tik totaliai apleista teritorija ir didelis užterštumas. Tiesa, žiūrint nuo gatvės viskas dar ne taip baisiai atrodo: tik „puikios“ tvoros su didelėm skylėm ir neaišku nuo kurių laikų sukrautos atliekos. Visas gražumas atsiveria pakėlus droną“, – kalbėjo Tarybos narys, rodydamas Lentpjūvės gatvėje, pakuočių atliekų aikštelėje, drono užfiksuotus vaizdus.

Paklaustas, kas šeimininkauja šioje aikštelėje, Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) vadovas Vidimantas Domarkas papasakojo su šia aikštele neturintis nieko bendro – čia dirba ir pakuočių atliekas rūšiuoja Šiauliuose registruota UAB „Ecoservice projektai“. „Mes esame sudarę sutartis su vežėjais, kurie surenka pakuotes iš konteinerių. O pakuočių organizacijos yra nusamdžiusios rūšiuotojus, kurie išrūšiuoja ir perdirba ar sudegina tas pakuočių atliekas“, – situaciją apibūdino V. Domarkas.

Pasak jo, Telšių regione veikia viso labo du tokie pakuočių perrūšiavimo punktai: į Lentpjūvės gatvę Plungėje suplaukia viso regiono plastiko ir popieriaus pakuotės, o į Telšius – stiklas. Akivaizdu, kad atvežant tokius didelius kiekius atliekų jų rūšiuotojai turėtų zuiti kaip bitelės rytą vakarą, tačiau minėtas Tarybos narys G. Ramanauskas davė suprasti, kad veiksmo ten beveik nematyti.

Politikas pasakojo aikštelę Lentpjūvės gatvėje fotografavęs darbo metu, apie 16 valandą, tačiau nei rūšiuotojų, nei technikos nebuvo matyti. „Vien tik šiukšlių kalnai. Baisiausia, kokia konsistencija nuo jų suteka į aplinkinius kanalus. Siūlau pasikalbėti su ta didele įmone, o TRATC-ui apsvarstyti galimybę šią teritoriją ir atliekų rūšiavimą perimti savo žinion“, – kalbėjo G. Ramanauskas.

Minėtą sklypą bei angarus Lentpjūvės gatvėje anksčiau valdė ir pakuočių atliekas rūšiavo UAB „Valda“, bet dabar čia šeimininkauja UAB „Ecoservice projektai“. Tad šeimininkai – kiti, tačiau situacija mažai keičiasi. Dar 2021 metais „Žemaitis“ rašė apie išplatintą aplinkinių gatvių gyventojų skundą dėl „Valdos“ teritorijoje augančių šiukšlių kalnų, vasarą sunkiai pakeliamos smarvės ir po kiemus paukščių bei vėjo išnešiojamų atliekų.

Tąkart vienas vietos gyventojas žurnalistams pasakojo kovą su šia įmone tęsiantis ir pagalbos prašantis jau ne vienerius metus. Vyras rinko aplinkinių gyventojų parašus ir prašymą iškeldinti sąvartyną kur nors toliau už miesto siuntęs tiek vietos valdžiai, tiek kitoms atsakingoms institucijoms, bet realios pagalbos taip ir nesulaukęs.

Minėtame Tarybos posėdyje balandžio pabaigoje prie šios temos vėl grįžęs G. Ramanauskas užsiminė bendravęs su gyventojais ir išgirdęs, kad kurį laiką situacija buvo pasitaisiusi, tačiau dabar aplinkiniams vėl kelia nerimą teritorijoje vyraujanti netvarka.

Kaip netrukus paaiškėjo, šie nuogąstavimai – ne be pagrindo. Po Tarybos posėdžio G. Ramanausko padarytos nuotraukos buvo perduotos aplinkosaugininkams. Kaip šią savaitę „Žemaitį“ informavo Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Komunikacijos skyrius, gegužės 16 d. buvo atliktas neplaninis UAB „Ecoservice projektai“ nepavojingų ir pavojingų atliekų tvarkymo punkto, esančio Lentpjūvės g. 8, patikrinimas.

Jo metu nustatyta, kad dalis plastikinių pakuočių atliekų buvo laikomos ne įmonės Atliekų naudojimo ar šalinimo techninio reglamento techninių zonų plane nurodytoje vietoje.

„Atliekos buvo laikomos ir pavojingųjų atliekų, ir statybinių bei griovimo atliekų laikymo zonose. Atliekų laikymo angare popieriaus ir kartono pakuotės atliekos, plastikas ir neapibrėžtos frakcijos buvo laikomos nepalikus reikiamų atstumų, nebuvo saugaus 0,5–1 m atstumo ir nuo laikomų atliekų iki angaro sienų. Taip buvo pažeisti Lietuvos Respublikos Aplinkos apsaugos įstatymo reikalavimai“, – teigiama AAD atsakyme.

Nustačius šiuos pažeidimus, UAB „Ecoservice projektai“ gamybos logistikos ir apskaitos darbuotojas buvo nubaustas administracine nuobauda, o pati įmonė ėmėsi priemonių ir dar patikrinimo metu pašalino pažeidimą.

„Patikrinimo metu taip pat nustatyta, kad UAB „Ecoservise projektai“ neužtikrino, jog nuo kieta danga padengtos aikštelės teritorijos vakarinės dalies, kurioje laikomos nepavojingos atliekos, paviršinės nuotekos nenutekėtų ant šalia esančių teritorijų. Taip pažeidžiami Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento reikalavimai, todėl įmonės darbuotojas nubaustas administracine nuobauda, o UAB „Ecoservice projektai“ surašytas privalomasis nurodymas iki birželio 15 d. pašalinti pažeidimą.“