Politinės rietenos – jau nuo pirmojo posėdžio

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
Balsuodami valdantieji vieningai nuo kelio šlavė visus opozicijos siūlymus ir reikalavimus
Antradienį iškilmingo posėdžio metu naujai išrinktiems ir prisiekusiems Plungės rajono savivaldybės tarybos nariams ir merui Audriui Klišoniui gausiai susirinkę svečiai linkėjo ne tik darnaus darbo, bet ir susiklausymo, pagarbos vienas kitam, tačiau sveikinimo kalboms nutilus ir svečiams išsiskirsčius, politikai padėjo į šalį gėles ir dovanas, pasiraitojo rankoves ir... kibo vieni kitiems į atlapus. Pradėjus tvirtinti politinio pasitikėjimo pareigybes ir komitetų sudėtis, netrūko nei ginčų, nei apsižodžiavimų, o kai kas, neatlaikius nervams, net paliko salę.

Mero komandoje – vicemeras, du patarėjai ir du posėdžių sekretoriai

Mykolo Oginskio rūmuose vykęs 10-ojo šaukimo pirmasis Tarybos posėdis prasidėjo iškilmingai – 25-ių naujai išrinktų Tarybos narių ir trečiai kadencijai perrinkto A. Klišonio priesaikomis (plačiau apie pačią ceremoniją skaitykite 5-ame puslapyje). Po jų bei sveikinimo kalbų paskelbta trumpa pertrauka atsikvėpti bei išgerti kavos ar arbatos, o po šios pertraukos naujai išrinkti Tarybos nariai kibo į darbus.

Pirmiausia ant mero stalo sugulė Liberalų sąjūdžio, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos socialdemokratų partijos bei „Vieningos Plungės“ pareiškimai apie sudaromas frakcijas.

Pagarsinta ir tai, kad „Vieningos Plungės“ bei konservatorių atstovai skelbia save opozicija, o jos lyderiu skiriamas „Vieningos Plungės“ atstovas Mindaugas Kaunas. Sudarantys valdančiąją koaliciją pasiskelbė liberalai, socialdemokratai bei „valstiečiai“.

Į vicemero pareigas A. Klišonis pasiūlė iki tol jo patarėju dirbusio Žydrūno Purauskio kandidatūrą, o kadangi nuo šiol vicemerai nebegalės pavaduoti merų, vykdyti mero įgaliojimus, kai jo nebus dėl nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių, deleguotas Liberalų sąjūdžio atstovas Algirdas Pečiulis.

nuotrauka
A. Klišonis sau į pavaduotojus išrinko A. Pečiulį (centre)
 

Be vicemero įsteigtos dar 5-ios politinio asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybės: dviejų mero patarėjų ir dviejų posėdžių sekretorių, taip pat viena Savivaldybės administracijos direktoriaus.

M. Kaunas stebėjosi, kad pastarajame sprendimo projekte nėra nurodyta, kiek kainuos šių pareigybių išlaikymas, ir pridūrė pats apytiksliai suskaičiavęs, kad per metus trys, jo žodžiais, nebūtinos pareigybės (dviejų mero patarėjų ir vieno sekretoriaus) Savivaldybei kainuos nei daug, nei mažai – 80–90 tūkst. eurų, per kadenciją – 400 tūkst., o gal ir pusė milijono eurų.

„Balsuodami už šį sprendimą prisiimat atsakomybę, kad bendruomenė neteks tokios sumos“, – į valdančiuosius kreipėsi opozicijos lyderis, tačiau palaikymo nesulaukė. 18 Tarybos narių pritarė, kad meras pasiskirtų nebe vieną, kaip iki šiol, o du patarėjus bei du posėdžių sekretorius. Pastariesiems bus pavesta organizuoti Tarybos, komitetų ir frakcijų posėdžius, rengti jiems reikalingus dokumentus, ką iki šiol darydavo Protokolo skyrius.

Sukryžiavo ietis dėl kaimo reikalų

Vis tik aršiausiai diskutuota dėl komitetų skaičiaus ir jų narių. A. Klišonis pasiūlė sudaryti 6 komitetus: Ekonomikos, finansų ir biudžeto, Kaimo reikalų, Kontrolės, Sveikatos ir socialinės apsaugos, Švietimo, kultūros ir sporto bei Vietos ūkio ir ekologijos, į kiekvieną deleguojant po 5 Tarybos narius.

Išgirdęs šį siūlymą, Robertas Endrikas juokavo, kad iš „Vieningos Plungės“ narių jis vienintelis galėtų dirbti Kaimo reikalų komitete, mat augina devynias vištas ir gaidį, be to, pasisodina bulvių.

nuotrauka
R. Endrikas siūlė nebegaivinti Kaimo reikalų komiteto
 

„O jei rimtai, tai šis komitetas yra nereikalingas. Daugybę kadencijų jis buvo ir visi vengė į jį eiti dirbti, nes ten nėra, ką svarstyti. Nebent su melioracija susijusius klausimus, bet ir jų būna vos vienas kitas per metus. Todėl prieš 4 metus mes panaikinome tą komitetą: apsidžiaugė ir sekretoriai, ir pranešėjai, nes nukrito bereikalinga biurokratinė našta, bet kam dabar vėl grįžt prie jo?“ – klausė Tarybos narys.

Vis tik A. Klišonis sakė nė neketinantis keisti savo siūlymo, mat prieš 4-erius metus tuometinės koalicijos priimtu sprendimu naikinti šį komitetą, mero žodžiais, džiaugėsi tik Savivaldybės sekrotariatas, tačiau kaimo žmonės buvo nepatenkinti, ką esą ir parodė per rinkimus, labiau palaikydami už šio komiteto būtinybę visada pasisakiusius liberalus.

„Tikiuosi, kad šis komitetas bus darbingas bei naudingas ir skaičiuos ne tik vištas ir gaidžius“, – baigti diskusiją paragino liberalas Audrius Misiūnas. Kaip ir buvo galima numanyti, visi 15 valdančiosios daugumos narių vieningai balsavo už tai, kad Kaimo reikalų komitetas atgimtų.

Vargas dėl komitetų

Atėjus laikui tvirtinti komitetų sudėtis, meras perskaitė savo siūlymą į Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetą deleguoti M. Kauną, Ramūną Lydį, A. Pečiulį, Arūną Tamošauską ir Adomą Zamulskį, į Kaimo reikalų – R. Endriką, Česlovą Kerpauską, Tomą Mašeckį, Andriejų Stančiką ir Remigijų Striaupą, į Sveikatos ir socialinės apsaugos – Gintarę Drackienę, Giedrių Ramanauską, Jurgitą Latakienę, Liudą Skierų ir Tadą Šetkauskį, į Švietimo, kultūros ir sporto – Vidą Bondauskienę, A. Misiūną, Julių Nekrašą, Artūrą Urniežių ir Aliną Vičienę, o į Ūkio ir ekologijos – Rimą Dužinską, Marijų Kaktį, Rimantą Petkų, Liną Ramanauską ir Gediminą Stonį.

Toks suskirstymas nepatiko „Vieningos Plungės“ atstovui T. Mašeckiui. Jis kalbėjo, kad paskirtas į Kaimo reikalų komitetą negalėtų tinkamai atstovauti savo rinkėjams, bei prašė deleguoti jį kitur. Tokiu pareiškimu nusistebėjęs A Klišonis priminė T. Mašeckiui, kad šis prieš Velykas neprieštaravo būti skiriamas į Kaimo reikalų komitetą, o po Velykų kažkodėl persigalvojo. Verslininkas paaiškino netrukus po pokalbio su meru išsiuntęs jam laišką dėl pasikeitusios savo nuomonės, tačiau akivaizdu, kad laiškas merą pasiekė jau po darbo valandų, o grįžus į darbus po Velykų niekas nebesivargino keisti dar prieš šventes paruošto mero potvarkio.

Valdantieji nesutiko keisti komitetų sudėties ir per Tarybos posėdį, nors opozicija garsiai piktinosi prieš savo valią lyg į skerdyklą varoma į tą jai nemielą Kaimo reikalų komitetą, o štai bene pačiame svarbiausiame – Vietos ūkio ir ekologijos – komitete paskirtas dirbti tik vienas opozicijos narys.

„Kur mes skubame?“

„Aš neisiu į Kaimo reikalų komitetą – negaliu aiškiau pasakyti“, – netekęs kantrybės T. Mašeckis ėmė kelti balsą, tačiau ir tai negelbėjo. „Jūsų pareiga eiti“, – jam atkirto A. Pečiulis. „Gal išvis nereikėjo ir į Tarybą eiti“, – replikavo kiti valdantieji bei vėl vieningai patvirtino A. Klišonio pasiūlytą komitetų sudėtį.

Nežinia, kiek ilgai T. Mašeckis laikysis viešai duoto žodžio neiti į Kaimo reikalų komitetą, tačiau merui paraginus naujai suformuotus komitetus kelioms minutėms išsiskirstyti po gretimas M. Oginskio rūmų menes ir išsirinkti pirmininkus, Kaimo reikalų komitetas išties pasigedo maištininko.

Dalyvauti šioje improvizuotoje pirmininkų rinkimų procedūroje atsisakė ir R. Endrikas. Jis ragino nepažeidinėti Tarybos reglamento, kuris nurodo, kad komitetai pirmininkus išsirenka susirinkę į pirmąjį posėdį. „Kur mes skubame? Suformavome komitetus, skelbkime jų posėdžius ir lai darbuojasi, išsirenka savo pirmininkus. O dabar vieni į balkoną siunčiami, kiti į rūsį. Žaidimas kažkoks...“ – karščiavosi politikas, o kai nesulaukė valdančiųjų palaikymo, apsisuko ant kulno, numojo ranka ir paliko salę.

Kaip bebūtų, komitetų pirmininkų rinkimai įvyko. Po jų pagarsinta, kad Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui pirmininkaus A. Pečiulis, Kaimo reikalų – A. Stančikas, Sveikatos ir socialinės apsaugos – T. Šetkauskis, Švietimo, kultūros ir sporto – A. Misiūnas, na, o rikiuoti vieno svarbiausio – Vietos ūkio ir ekologijos – komiteto darbą nežinia dėl kokių priežasčių patikėta politikos naujokui ir vienam jauniausių šioje Taryboje G. Stoniui.

Opozicija į Kontrolės komiteto pirmininkus delegavo A. Zamulskį.

Komitetai į pirmuosius posėdžius rinksis jau kitą savaitę.