
Naujausios
Pradžiuginti ir nuošalesnių gatvių gyventojai
Kuršėnų miesto kai kuriose gatvelėse, skersgatviuose vėl burzgė technika, darbavosi žmonės. Dabar jau, įgyvendinant vandentvarkos projektą, pradžiuginami ir tie gyventojai, iki kurių sodybų iki šiol dar nebuvo atvestos vandentiekio ir kanalizacijos trasos.
Edverdas DIRVONIS
kursenai@skrastas.lt
Įgyvendinamas vandentvarkos projektas
Gyventojai jau buvo pripratę, jog kai kuriose gatvėse sunku praeiti bei pravažiuoti – jose buvo tiesiami vandens ir kanalizacijos tinklai, statomos perpumpavimo stotys. Dabar darbininkai pasuko prie tų individualių namų, kurių savininkai dar neseniai pavydžiai žvilgčiojo į tuos, kuriems nebereikia gerti ne itin gerą vandenį, rūpintis nuotekų išvežimu.
Čia įgyvendinamas projektas „Vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtra Kuršėnuose (III statybos eilės užbaigiamieji darbai)“, Nr. VP3-3.1-AM-01-V-05-005. Projekto vertė – 2 milijonai 253844 litai. Jis finansuojamas Lietuvos Respublikos biudžeto ir Šiaulių rajono savivaldybės lėšomis. Parems Lietuvos vyriausybės patvirtinta Nacionalinės pažangos programa, skirta Lietuvos pažangos strategijai „Lietuva 2030“ įgyvendinti. Šioje programoje, jungiančioje pagrindines Lietuvos pažangos strategijos ir Europos Sąjungos strategijos „Europa 2020“ nuostatas ir orientuotoje į pažangą, aprašomos ilgalaikių valstybės prioritetų įgyvendinimo uždaviniai ir kryptys, numatomos ES finansinės paramos proporcijos.
Pagrindinis Kuršėnuose įgyvendinamo projekto tikslas – centralizuoti vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas, didinti jų prieinamumą, užtikrinti gerą kokybę.
Pasak projekto vadovo Algimanto Jono Glodenio, trečiasis etapas jau buvo baigtas, trijuose miesto kvartaluose paklota 12 kilometrų vandentiekio ir kanalizacijos tinklų. Pasirūpinta pagrindinėmis gatvėmis. Bet liko statybininkų neliesti maži akligatviai, skersgatviai. Jų gyventojai taip pat tikėjosi gyventi labiau civilizuotai. Šiaulių rajono savivaldybės prašymu, Aplinkos projektų valdymo agentūra skyrė lėšų, todėl buvo galima imtis tokių pat darbų.
Parengtas atskiras projektas, konkursą jam įgyvendinti, darbams atlikti laimėjo UAB „Gensera“ iš Klaipėdos.
Alėjos gatvėje paklota 155,3 metro vandentiekio ir 61,8 m kanalizacijos tinklų, Viekšnių gatvėje atitinkamai 292,5 ir 271,8 m, Gedinčių g. – 354,1 ir 340,7 m, Romučių g. – 203,3 ir 119,9 m, Papilės g. – 268,6 ir 241,5 m. Taip pat tinklai pakloti ir Žiedo, Šiaulių, Energetikų, Skirolaukio, Pergalės rato, Pušyno, Aušros, Žaliojoje, L. Giros, Šermukšnių, Daugėlių gatvėse ar jų dalyse. Įgyvendinant šį projektą, į žemę iš viso gulė 2284 metrai vandentiekio ir 3099,20 metrų nuotekų tinklų.
Dar ne viskas baigta
Projektų vadovo A. J. Glodenio teigimu, „Gensera“ dirba tvarkingai. Pasinaudojusi palankiais orais, ji jau baigė kloti tinklus, nors įgyvendinti projektą numatyta ateinančių metų gegužės pabaigoje.
Rangovai darbuose didelių bėdų lyg ir neturėjo. Tik viename kvartale negalėjo padaryti tinkamo nuolydžio, pradurdami gruntą. Toje vietoje pasitaikė kietas, nejudintas gruntas, todėl jį teko kasti.
Kalbintieji gyventojai sakė ilgai laukę, kol mieste atliekamos reformos pasiekė ir jų sodybą. Dabar jau ir jie galėsią imtis darbų, kad, juos baigę, pirmiausiai galėtų nebesirūpinti nuotekų išsiurbimu bei išvežimu.
Radosi ir nepatenkintų. Skirolaukio gatvėje priekaištavo, kad iškasė gatvę, bet nesutvarkė.
Tačiau dar ne viskas pabaigta. Kiekvienai gatvei turi būti atlikta telemetrija. Per paklotuosius kanalizacijos tinklus leidžiama speciali televizijos kamera ir stebima, ar tvarkingai sumontuota, ar yra reikiami nuolydžiai.
Po to bus sutvarkyta aplinka, atkurtos suardytosios dangos.
Iki projekto įgyvendinimo pabaigos dar būtina sutvarkyti dokumentus, kuriuose atsispindi visi darbai, juos pateikti Registrų centrui.
Atliktiems darbams suteikiamas garantinis penkerių metų terminas nuo įrenginio pripažinimo tinkamu dienos.
Gali jau prisijungti sodybas
Vandentiekio ir kanalizacijos trasos atvestos iki kiekvieno sklypo ribos. Gyventojams belieka per savo teritoriją pasikloti vamzdžius ir nustatytoje vietoje prisijungti savojo namo vandentiekio bei nuotekų šalinimo sistemas. Gatvėse, kuriose jau atlikta telemetrija, vandentiekio ir kanalizacijos tinklai peržiūrėti, padarytos išpildomosios nuotraukos, – tai jau ir daroma. Leidžiama prisijungti. Apniokotoji aplinka bus sutvarkyta vėliau.
Kiekvieno gyvenamojo namo sistemų prisijungimo vieta buvo derinama su gyventojais. Pasak projekto vadovo A. J. Glodenio, vienas gyventojas sklypą turi vienoje gyvenamojo namo pusėje, kitas – kitoje, todėl, kad jiems būtų patogiau, su kiekvienu buvo iš anksto derinta.
Jau projektuojant vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklus, gyventojų patogumu rūpinosi ir patys projektuotojai, ir šias jau paklotas trasas bei visą vandens tiekimo bei nuotekų šalinimo ūkį prižiūrėsiantys UAB „Kuršėnų vandenys“ specialistai. Užsuko į kiekvieną sodybą.
A. J. Glodenio teigimu, su projekto darbų rangovu buvo sutarta taip: prieš darant vandentiekio ar nuotekų šalinimo trasos atšaką privačiai sodybai, pasikalbės su gyventoju, ar jam tinka numatyta jungimosi vietą, gal ją perkelti į vieną ar kitą pusę. Kuršėniškių vandens tiekėjų patirtis byloja, kad reikia derinti su kiekvienu abonentu, su kiekvieno namo gyventojais.
Su jais sutarus, ir žmogui būna pigiau, o atliekantiems trasų tiesimo darbus didelio skirtumo nėra.
Nutiesus šias trasas, gyventojai pretenzijų neturėjo.
Savo gyvenamųjų namų vandentiekio bei kanalizacijos sistemas dabar jie jau gali jungti prie centralizuotų tinklų. Taip jie net galės sutaupyti: išvežti vieną kubinį metrą nuotekų „Kuršėnų vandenų“ bendrovėje kainuoja beveik 20 litų, o naudojantis centralizuotais tinklais, už kubinį metrą reikia pakloti apie 7 litus. Ir – žmonėms patogiau.
Nuotekos bėgdavo į griovį
Iki šiol kuršėniškiai naudodavosi šuliniais bei vieni – sandariomis, kiti – išbetonuotomis nuotekų kaupimo duobėmis, trečių nuotekos bėgdavo į žemėn suleistus rentinius. Taip neretai būdavo teršiamas gruntas.
Geriamojo vandens kokybės ir nuotekų valymo problema Kuršėnuose buvo aktuali nuo seno. Daugelį metų buvo išaiškinami įvairiausi švarios aplinkos, ekologijos nuostatų pažeidimai. Buvo stengiamasi tvarkytis namuose kuo pigiau, nors ir būtų teršiama gamta.
Kuršėnų seniūnaitis Algirdas Jonas Vertelis, praeityje dirbęs miesto seniūnu, mena, jog tai ir seniau buvę problema. Seniūnijos darbuotojai kartu su gamtosaugininkais važinėdavo į vadinamąjį Keramikų mikrorajoną, į Pergalės rato gatvę, į kitas gatves tikrinti, kaip tvarkomos nuotekos. Būdavo atvejų, kad žmonės, norėdami mažiau mokėti už nuotekų išvežimo paslaugas, įsigudrindavo talpyklose padaryti papildomus vamzdelius, angas. Todėl talpyklai prisipildžius, kitos nuotekos nubėgdavo į griovį, į upelį.
Keramikų mikrorajonas – pelkėta vieta, jame iš dalies įrengtas lietaus drenažas. Kai kurie gyventojai įsigudrino prie jo prijungti savo sodybos kanalizaciją. Kiti prijungdavo net iš tvarto. Visa tai paleisdavo į griovį.
Iš gatvių, esančių prie pat Ventos, valdų taip būdavo teršiama upė.
A. J. Vertelio teigimu, kai buvo vykdomas vandentiekio ir nuotekų plėtros Kuršėnuose projektas, su Šiaulių rajono savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus darbuotojais teko važinėti po Kuršėnus ir raginti žmones, kad jie sutiktų savo sodybas jungti prie centralizuotų tinklų. Iš pradžių žmonės apsilankiusiuosius sutikdavo skeptiškai dėl to, kad jiems jau reikės mokėti už vandenį, už kanalizaciją. Kad šachtinių šulinių vanduo prastas, užterštas nitritais ir nitratais, kad teršiama gamta, – ne kiekvienam rūpėjo.
Supažindindavo su aplinkos apsaugos nuostatomis, baudomis, kurios gresia jų nesilaikantiems. Pasisekdavo prikalbinti.
Šios visiems Kuršėnams aktualios problemos dešimtimis kartų svarstytos. Žmonės palaipsniui priėjo prie nuomonės, kad jungtis – naudinga.
Užs. Nr. 244761
Autoriaus nuotr.
DARBAS: Projekto darbų rangovas stato nuotekų siurblinę.
NUOMONĖ: Seniūnaitis Algirdas Jonas Vertelis įsitikinęs, kad, įgyvendinus vandentvarkos projektą, aplinka bus švaresnė.
Bendrovės „Gensera“ nuotr.
NUOŠALĖ: Tvarkoma Gedinčių gatvė, esanti miesto pakraštyje.