
Naujausios
„Kad jau klausiate, kur kokie šiukšlynai, siūlyčiau atvykti prie J. Tumo-Vaižganto gatvės 37A namo. Tiksliau ne namas ten, o toks medinis namelis sukrypęs. Galvojau, negyvenamas, bet sykį iš jo išlindęs žmogus nusišlapino kieme ant šiukšlių krūvos ir nulindo atgal. Bet mat jį nematę – ne dėl tokio kiauliško elgesio skambinu, o dėl šiukšlyno prie to namo. Eidamas centrine J. Tumo-Vaižganto gatve gali matyti ją, bet niekam kažkodėl neužkliūna. Ar šitaip gali būti?“ – piktinosi mūsų skaitytoja.
Nusprendę apsilankyti jos nurodytu adresu, nesunkiai radome taip vaizdžiai nupieštą medinį namelį ir šalia jo pūpsančią visokio šlamšto krūvą, suverstą ant kažkada ten įrengto ir kiemą turėjusio puošti gėlynėlio. Paėjus giliau į vidinį kiemą, už to namelio atsivėrė dar įspūdingesnė netvarka, tačiau, kaip sakoma, – velniai jos nematę. Jei kas ir gali „grožėtis“ tokiu vidiniu kiemu, tai tik patys to namelio savininkai. O štai apšnerkšta priekinė kiemo pusė – jau visiems „ant akių“: ir aplinkui gyvenantiems, ir pro šalį traukiantiems.
Tačiau sužinoti, kas atsakingas už tokią netvarką, tąkart „Žemaičiui“ nepavyko: niekas neatidarė nei pačio namelio, nei kaimyninių namų durų. Pavyko pakalbinti tik greta veikiančios kirpyklos darbuotoją. Moteris pasakojo, kad jau senokai yra priversta taikstytis su tokiu vaizdu pro langą, ir džiaugėsi, kad pagaliau kažkas išdrįso paviešinti problemą – paskambinti į redakciją.
„Man teko girdėti, kad tas namelis kaip ir nuomojamas yra ar šiaip užleidžiamas kokiems suvargėliams. Seniau matydavau aplinkui slampiojantį tokį vyrą. Gal jis čia atsikėlęs bandė tvarką viduj padaryti ir išnešė visą šlamštą į kiemą. Bet ir jo jau kurį laiką nematyti“, – pasakojo kirpėja.
Nepavykus rasti nei namelio savininko, nei nuomininko, surinkome Savivaldybės ekologės Robertos Jakumienės telefono numerį ir paprašėme padėti išsiaiškinti, kas atsakingas už aplinkinių akis badantį šiukšlyną.
Po poros dienų perskambinusi ekologė papasakojo ir pati su miesto seniūne Dangirute Jurkuviene apsilankiusi nurodytu adresu, tačiau, kaip ir mes, atsitrenkusi į užrakintas namelio duris.
„Nei Savivaldybė, nei seniūnija neturi teisės savivaliauti privačiame sklype. Viskas, ką galime padaryti, tai išsiaiškinti savininką ir nusiųsti jam įspėjimą bei paraginimą susitvarkyti. Gal tai padės“, – svarstė R. Jakumienė.
O jei žmogus liks kurčias ir aklas tokiam paraginimui? „Teoriškai už švaros taisyklių pažeidimą, jei nereaguojama į raginimą, kaip ir galima skirti baudą, bet praktiškai turėtų būti rimtesnis pagrindas tam, pavyzdžiui, įrodymas, kad tas šiukšlynas kelia pavojų žmonėms ar aplinkai“, – sakė ekologė.
Pasak jos, kiekvienas švarą ir tvarką supranta savaip. Kas aplinkiniams – šlamšto krūva, savininko gali būti vertinama kaip jo turtas ir nuosavybė, prie kurios, šiukštu, niekas negali kišti nagų.
Gal ir galima su tuo sutikti – kiekvienas turime savo požiūrį ir supratimą, tačiau bent jau šiuo konkrečiu atveju visų dėmesiui „išeksponuotą“ šlamštą sunku būtų pavadinti bent kažkokią vertę turinčiu turtu. Reikia tikėtis, kad jei ne gautas raginimas susitvarkyti, tai bent viešumas privers namelio savininką susigėsti ir tą savo „turtą“ paslėpti kur nors toliau nuo praeivių akių, o užvis geriausia – šiukšlyne.