„Prašome tik vieno – nesunaikinkite Šateikių kaimelio“

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
„Ar esat kas nors buvę Papieviuose, ar esat buvę Sėleniuose, kur žiemą kartais neįmanoma išvažiuoti?“ – Tarybos narius prie sienos rėmė šateikiškės
Ketvirtadienį vykęs Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo nuo... pirties, kurią politikams ir valdininkams užkūrė į posėdį atvykusi grupelė šateikiškių moterų. Jos prašė paaiškinti, kaip atsitiko, kad Savivaldybė net metus laiko ieškojo poros kambarėlių Šateikių ambulatorijai, tačiau taip ir nerado, todėl šiai vasario 1-ąją beliks pakabinti spyną ant durų.

Išlaikyti ar sunaikinti?

„Išgyvename laikotarpį „išlaikyti ar sunaikinti“. Atvykome pas jus, jaunus ir protingus, su tikėjimu ir viltimi, kad jūs, spręsdami mūsų klausimą, stabtelėsite ties žodžiu „išlaikyti“, – į Tarybos narius ir kitus posėdžio dalyvius kreipėsi Šateikių bendruomenės pirmininkė Milda Ripkauskienė.

Ji trumpai nušvietė šio klausimo priešistorę, priminė, kad dar praėjusių metų balandį Šateikiuose vyko pasitarimas dėl ambulatorijos likimo, jame, be šateikiškių, dalyvavo ir Savivaldybės bei iki šiol čia veikiančią ambulatoriją valdančio Plungės sveikatos centro atstovų.

Esą susirinkimo metu buvo apžiūrėtas Kultūros centras, seniūnija, mokykla, ta pati ambulatorija, ir galiausiai nutarta, kad protingiausia būtų ją perkelti į seniūnijos patalpas. Gyventojai teigė išvydę šviesą tunelio gale, bet tada atskriejo Savivaldybės atsakymas, kad ir šis variantas netinka – per brangu.

Esą tada liko paskutinė viltis – įkalbėti patalpų, kuriose veikia ambulatorija, savininką pratęsti nuomos sutartį. Ir šis, kaip sakė bendruomenės pirmininkė, su tokiu siūlymu sutiko.

Minėtas patalpų savininkas – Lietuvoje gyvenantis Belgijos pilietis, dar 2018 metais iš Savivaldybės įsigijęs buvusį Šateikių seniūnijos pastatą. Pirko jį kartu su nuomininku – Plungės sveikatos centro valdoma ambulatorija – ir įsipareigojo neiškraustyti jos tol, kol nesibaigs panaudos sutartis – iki 2023-ųjų vasario 1-osios.

O ši data netruko ateiti, tad šateikiškiai jau metus laiko mygo Savivaldybę ir Plungės sveikatos centrą ieškoti išeičių, kad kaimas neliktų be ambulatorijos. Ir nors susitikimų bei pasitarimų būta ne vieno, sprendimas taip ir nerastas.

Bendruomenės pirmininkė pasakojo nebežinanti, kur kreiptis – buvo ir pas seniūnę, ši nusiuntusi kalbėtis su Plungės sveikatos centru. Paskambinusi ten, išgirdo siūlymą kreiptis į Savivaldybę. Galiausiai surinkusi mero numerį, o šis pasiūlė surinkti gyventojų parašus ir grupelei atstovų atvykti pasisakyti per Tarybos posėdį.

nuotrauka
 Šateikių bendruomenės pirmininkė M. Ripkauskienė sakė nebežinanti, kur kreiptis
 

„Atvykom maldauti Tarybos narių, kad ambulatorija liktų Šateikiuose. Administracijos direktorius kalbėjo apie mobilias tarnybas, bet jos, kiek pasidomėjome, aptarnauja tik slaugomus ligonius, o pas paprastą žmogelį, jam susirgus, nepriversi atvažiuoti, – tęsė bendruomenės pirmininkė. – Vienintelis mūsų prašymas – nesunaikinkite Šateikių kaimelio. Neįsivaizduojame, kaip vaikui ar senyvo amžiaus žmogui reikės autobusu važiuoti pas gydytoją – juk ne visi turi mašinas.“

Išeitis yra

Į diskusiją įsitraukęs meras Audrius Klišonis siūlė nebeieškoti kaltų, tačiau pabandyti čia ir dabar rasti išeitį. Ir pagarsino galimą sprendimą: Savivaldybei atlikti pirminių sveikatos priežiūros centrų apklausą, kas norėtų Šateikiuose teikti medicinos punkto paslaugą, o sutikusiai tą daryti įmonei iš Savivaldybės biudžeto kas mėnesį kompensuoti iki 200 eurų nuomos ir komunalinių mokesčių. Šią kompensaciją taikyti iki tol, kol Savivaldybė medicinos punktui suteiks kitas šiai veiklai tinkamas patalpas.

Meras užsiminė ir apie Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymą nuo kitų metų teikti pavėžėjimo paslaugą – iš bet kurio rajono kampelio nuvežti žmogų į polikliniką reikiamiems tyrimams ar mediko konsultacijai ir parvežti jį atgal į namus.

„Bet būkime protingi, nes kiekvienas toks vežimas bus apmokamas iš Savivaldybės biudžeto. Ten, kur gyventojų nedaug, galbūt racionalu, bet kur koncentracija didesnė, kaštai gali būti pakankamai dideli“, – kalbėjo meras.

„Išgirskit mus“

„Ar mums būtų reikėję atvažiuoti, jei kas nors būtų su mumis kalbėjęsis, jei anksčiau būtų pasakęs? O dabar šast – laikraštyje skaitome „Ambulatorija ant uždarymo ribos“. Aš pati turiu mašiną, tai dar galiu atvažiuoti į miestą, bet ar esat kas nors buvę Papieviuose, ar esat buvę Sėleniuose, kur žiemą kartais neįmanoma išvažiuoti? Mes prašome tų žmonių vardu, kurie išdirbę po 40 metų ir kurių vaikai išvažiavę į užsienį – išgirskit mus, išklausykit, kad nors kokia sesutė liktų tame medicinos punkte, o dar geriau – kad bent kartą per savaitę atvažiuotų ir gydytojas“, – į Tarybos narius kreipėsi ir kita šateikiškė, pedagogė Irena Valančienė.

Šateikiškių pasisakymams pasibaigus, žodžio paprašė Tarybos narys Raimondas Doviltis. Jis prisiminė jau 2018-aisiais stebėjęsis, kad buvęs seniūnijos pastatas, kuriame glaudžiasi ir ambulatorija, buvo parduotas privatininkui. Esą jei tada nebūtų priimtas šis sprendimas, dabar nereikėtų sukti galvos, kur įkurdinti ambulatoriją.

Politikas užsiminė, kad svarstyta galimybė statyti priestatą prie mokyklos ambulatorijos patalpoms, tačiau tokia užuomina dar labiau papiktino šateikiškius: „Dviejų kambarėlių nerandat, o kalbat, kad pastatysit naują“, – pyko jie.

Kitas tarybos narys Liudas Skierus siūlė nebetęsti diskusijos ir taupyti laiką – esą naujai suformuotas šių metų Savivaldybės biudžetas yra „nebiednas“ ir ji nesunkiai ras galimybių prisidėti finansiškai prie medicinos punkto Šateikiuose veiklos.

O kaip kitos ambulatorijos?

„Žiūriu, prieš rinkimus gerumo priepuoliai visiems“, – ironizavo Tarybos narys Marijus Kaktys, išgirdęs kai kurių pasisakymus, kad Šateikių problema čia pat bus išspręsta. Jis priminė, kad praėjusį spalį buvo uždarytas medicinos punktas Gegrėnuose, kiek anksčiau – Gintališkėje, tačiau to esą niekas nekėlė į dienos šviesą. „Važiuojam kažkur...“ – apgailestavo politikas, pats gyvenantis Gintališkėje.

Tarybos nariams suklusus dėl Gegrėnų, meras A. Klišonis paaiškino, kad ten paslaugas teikė jo šeimos klinika „Inesa“, tačiau dėl mažo gyventojų skaičiaus nutarta medicinos punktą uždaryti, o gegrėniškius esą dabar aptarnauja atvykstantys specialistai iš Alsėdžių ambulatorijos.

Tarybos posėdžio metu ne kartą nuskambėjo ir Žlibinų kaimo pavadinimas. Politikai kalbėjo girdėję, kad nuo vasario 1-osios ambulatorijos neliks ir ten. Jiems paaiškinta, kad vietinė žlibiniškė bendrosios praktikos slaugytoja taip pat teiks paslaugas tik esant poreikiui – pagal telefoninį iškvietimą.

Dar kiek padiskutavę, Tarybos nariai pritarė mero pasiūlytai išeičiai ir įpareigojo Savivaldybės administraciją apklausti Plungėje veikiančius pirminius sveikatos priežiūros centrus, o sutikusiajam kompensuoti dabartinės ambulatorijos patalpų nuomos išlaidas bei komunalinius mokesčius.

„Tikimės, kad šis sprendimas turės kojas ir jums nebereikės čia atvažiuoti, o jei atvažiuosite – tai su geromis žiniomis“, – tokiais žodžiais meras išlydėjo šateikiškius iš salės.

Komentarai po posėdžio

Po Tarybos posėdžio „Žemaitis“ pakalbino Savivaldybės administracijos direktorių Mindaugą Kauną ir Plungės sveikatos centro vadovę Ireną Nekrašienę, kurie ne kartą buvo minėti posėdžio metu tiek šateikiškių, tiek Tarybos narių, tačiau proga viešai pasisakyti nepasinaudojo.

„Per Tarybos posėdį buvo pasakyta daug netiesos, neva administracija visus metus sėdėjo sudėjusi rankas ir nieko nenuveikė tuo klausimu. Iš tikrųjų buvo surengtas ne vienas susitikimas. Buvom sutarę ambulatoriją įkurdinti Kultūros centre, ten pirmame aukšte kaip tik yra du laisvi kambarėliai, bet Kultūros centras pavasarį parašė merui graudulingą raštą, kad jam tų patalpų labai reikia. Tada svarstėme panaudoti seniūnijos patalpas, bet jos – antrame aukšte, tokiu atveju reikia nemažai investuoti į ten esančio keltuvo remontą“, – kalbėjo M. Kaunas.

Pasak jo, gegužę ar birželį surengtas susitikimas su Plungės sveikatos centro atstovais ir minėtų patalpų savininku belgu. Pastarasis sutiko toliau nuomoti patalpas ambulatorijai, tačiau Savivaldybės administracija esą nebegavo Plungės sveikatos centro atsakymo, ar juos tenkina tokios sąlygos.

„Taip kad susirašinėjome, sprendėme visus metus, tik iki galutinio sprendimo taip ir nepriėjome“, – sakė administracijos direktorius.

nuotrauka
 M. Kaunas proga pasisakyti posėdžio metu nepasinaudojo – tik kartojo vykdysiantis Tarybos sprendimą, koks jis bebūtų
 

O štai Plungės sveikatos centro vadovė I. Nekrašienė pirmadienį „Žemaičiui“ sakė apie Tarybos priimtą sprendimą negirdėjusi, todėl centras esą lieka prie ankstesnio savo sprendimo – nuo vasario 1-osios ambulatoriją Šateikiuose uždaryti.

„Esame paskelbę vietinės slaugytojos telefono numerį, į kurią šateikiškiai esant reikalui galės kreiptis – ji su automobiliu atvyks į besikreipiančiojo namus. Esam apie tai informavę ir Savivaldybę, o siūlymo iš jos tęsti veiklą kažkokiom kitom sąlygom negavom, taip kad liekame prie šio savo sprendimo“, – kalbėjo I. Nekrašienė.