Prieš kadencijos pabaigą – rokiruotė Etikos komisijoje

Jurgitos NAGLIENĖS nuotr.
Opozicija prašė pertraukėlės pasitarti prieš balsavimą
Šiai, 9-ajai, Plungės rajono savivaldybės tarybai iki artėjančių savivaldos rinkimų skaičiuojant paskutinius mėnesius, prisireikė keisti Etikos komisijos sudėtį, mat ankstesnis jos pirmininkas Tadas Šetkauskis atsisakė šių pareigų. Ir valdantieji nepraleido progos sustiprinti savo pozicijas šioje komisijoje.

Formuoti naujos sudėties Etikos komisiją imtasi nieko nelaukiant – 15 minučių iki pastarojo Tarybos posėdžio susirinkę Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai vienbalsiai pritarė, kad socialdemokratą T. Šetkauskį pakeistų šiam komitetui vadovaujanti „Vieningos Plungės“ atstovė Vida Bondauskienė.

Tokį komiteto sprendimą ir savo kandidatūrą pati V. Bondauskienė pateikė ir Tarybai. Išgirdę siūlymą liberalai paprašė kelių minučių pertraukėlės, o grįžę po jos suskubo teirautis, kaip toks siūlymas atitinka Savivaldybės tarybos veiklos reglamentą, numatantį, kad Etikos komisija sudaroma laikantis proporcinio Savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo.

„Kaip šiuo sprendimu bus išlaikytas proporcingumas?“ – klausė T. Šetkauskis.

V. Bondauskienė atsakė, kad proporcingumo principas reiškia, jog daugumai ir mažumai Etikos komisijoje turi atstovauti ne po lygiai atstovų, o po tiek, kiek balsų turima Taryboje. Tad, pasak jos, turint omeny, kad valdantiesiems Taryboje atstovauja 16 narių arba 64 procentai visos Tarybos,o mažumai – 9 nariai arba 36 procentai, atitinkamai į Etikos komisiją valdantieji turi deleguoti 2,6 nario (suapvalinus – 3), opozicija – 1,4 (suapvalinus – 1-ą).

Toks skaičiavimas nepatiko merui Audriui Klišoniui. Jis siūlė į Etikos komisiją deleguoti du opozicijos narius, esą tik tada šis sprendimas bus teisingas. O neteisingi sprendimai, pasak mero, gali būti apskųsti.

Tačiau V. Bondauskienė laikėsi savo ir dar pridūrė, kad proporcijas skaičiavo ne pati. „Ne veltui šią ypatingai sunkią matematinę užduotį patikėjau išspręsti matematikos mokytojams“, – sakė ji.

Daugiau norinčiųjų pasisakyti šia tema nebuvo, todėl beliko skelbti balsavimą. Už tai, kad V. Šetkauskį Etikos komisijoje pakeistų V. Bondauskienė, pasisakė 13 Tarybos narių, prieš buvo 6, o vienas susilaikė, tad sprendimas buvo priimtas.

Naujos sudėties Etikos komisijai susirinkus į pirmąjį posėdį teks išsirinkti ir naują pirmininką. Bet didelių staigmenų čia nebus, kadangi jau minėtas Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas numato, jog Etikos komisijos pirmininką deleguoja Savivaldybės tarybos opozicija. Turint omeny, kad dabar šioje komisijoje liko dirbti vienintelis opozicijos atstovas Česlovas Kerpauskas, jam ir teks stoti prie Etikos komisijos vairo.

O jau išsirinkusi pirmininką, komisija turės iš naujo kibti nagrinėti Plungė šilumos tinklų skundą dėl mero A. Klišonio pasisakymų šios įmonės atžvilgiu, nuskambėjusių praėjusią liepą Plungėje, festivalio „Mindėėė“ metu vykusioje viešoje diskusijoje.

Ankstesnės sudėties Etikos komisija po 5-ių posėdžių konstatavo, kad meras viešoje diskusijoje tik išsakė savo nuomonę ir nepažeidė politiko etikos normų, tačiau tokiu sprendimu nepatenkinta Plungės šilumos tinklų direktorė Margarita Charitonova šį sprendimą apskundė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Ir buvo išgirsta – pastaroji konstatavo, kad Plungės rajono savivaldybės tarybos Etikos komisija Plungės šilumos tinklų skundą dėl mero pasisakymų išnagrinėjo netinkamai, ir įpareigojo jį nagrinėti iš naujo.