Prisiminė Sausio 13-osios įvykius

Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Prie Laisvės paminklo Plungėje uždegti atminimo laužai
Po šalį 1991-ųjų sausį sukrėtusių įvykių, kada lietuviai visomis išgalėmis priešinosi Sovietų Sąjungos bandymui jėga perimti valstybiniam perversmui reikšmingus objektus, ir nekalti žmonės krito po tankų vikšrais, praėjo daugiau nei trys dešimtmečiai. Tą kraupią naktį žmonių širdyse drąsa ir viltis persipynė su baime, liūdesiu, siaubu ir pykčiu, tačiau noras apsiginti nuo priešo buvo didesnis už bet kokias baimes. Šių žmonių dėka šiandien džiaugiamės laisvu dangumi ir kasmet sausio 13-ąją minime Laisvės gynėjų dieną. Jos renginiai neaplenkė ir Plungės bei Rietavo krašto.

Už laisvę kovojo be ginklų

Prisimenant sausio 13-osios įvykius ir pagerbiant jos aukas, kiekvienais metais dar kartą grįžtama į 1991-ųjų pradžią, kada beginklė Lietuva stojo į kovą ne tik dėl savo teisės išlikti laisva, nepriklausoma demokratine valstybe – moterys ir vyrai, jaunimas ir vyresnio amžiaus žmonės ryžtingai kovojo už demokratijos pamatinių vertybių pergalę visoje Europoje.

Šiandien galime didžiuotis, jog mūsų valstybė pasirinko taikų, nesmurtinį kelią ir pasauliui parodė, jog ateitį reikia kurti ne jėga ir neapykanta, o aukščiausiomis žmonijos vertybėmis. Ji parodė dvasios galią, prieš kurią atsitraukė tankai.

Žinoma, laisvės, už kurią kovojo tūkstančiai tautiečių, kaina buvo didelė – žuvo 14 žmonių, dar per 600 buvo sužeista. Sausio 13-osios košmaro Lietuva nepamirš niekada – pralietas tautiečių kraujas neleis iš atminties ištrinti šių įvykių bei žmonių, gynusių teisę į laisvą bei orų gyvenimą.

Nuo atminimo laužų iki šv. Mišių

Plungėje Laisvės gynėjų dienai skirtų renginių programa prasidėjo reikšmingos dienos išvakarėse simbolinėje vietoje – Laisvės alėjoje – suliepsnojus atminimo laužams, šalia kurių spietėsi plungiškiai. Dauguma jų gerai žino, kas vyko lemtingąją sausio 13-ąją, kuomet po tankų vikšrais krito nekalti žmonės, aidėjo šūviai, sėję baimę tautiečių širdyse, skambėjo už laisvę gyvybę paaukoti pasirengusių lietuvių dainos.

Apie tai daug kalbėta penktadienio vakarą susirinkus prie Laisvės paminklo, kur Plungės kultūros centras surengė sambūrį „Laisvė šildo“. Susirinkusieji dalijosi mintimis apie prieš daugiau nei tris dešimtmečius vykusius įvykius, jų aukas bei neišmatuojamą žmonių ryžtą ir tikėjimą.

Kitos dienos vakarą laukė šv. Mišios už Lietuvos laisvės gynėjus Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Atvėrę širdis maldai, visi rinkosi į Plungės kultūros centrą, kur surengtas jautrus muzikos ir liudijimų vakaras „Laisvės gynėjų drąsa“.

Į susirinkusiuosius kreipėsi vicemeras Žydrūnas Purauskis, paskatinęs dažnai stebimą visuomenės susipriešinimą paversti bendryste ir visa širdimi branginti laisvę, kurią 1991-aisiais apgynė drąsiausi mūsų tautiečiai.

„Šiandieniniame gyvenime, skubėjime, žinių gausoje mes kartais labai stipriai susiskaldome. Tas susiskaldymas gali labai brangiai kainuoti, įvertinus tai, ką šiandien turime pasauliniu mastu. Duok, Dieve, kad mes labai rimtai susimąstytume, kad būtų kuo mažiau to susiskaldymo, kad bendrystėje vertintume laisvę ir nepriklausomybę, kurias šiandien turime“, – kalbėjo vicemeras.

Renginio metu skambėjo ir perskaityti sausio 13-osios įvykiuose dalyvavusių tautiečių liudijimai apie okupantų tankus, po jais kritusius žmones, apie desantininkus, šūvius, dūžtančius langus, apie gynėjų drąsą, ryžtą, jų dainas, giesmes bei jas pakeitusius tautiečių klyksmus. Jautraus vakaro fone tirpo ir Alfonso Vildžiūno vadovaujamo Plungės kultūros centro kamerinio choro atliekamos dainos.

Minint Sausio 13-ąją, Plungėje būta ir daugiau renginių. Kaip ir kasmet, visiems svarbi data paminėta akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, prie kurios tradiciškai prisijungė mokyklos bei kitos įstaigos ir institucijos, langus papuošusios degančių žvakelių liepsnelėmis. Tiesa, vienur jos sušvito sausio 12-ąją, kitur – sausio 13-ąją.

Sausio 12–13 dienomis, nepaisant žvarbaus šaltuko, surengtas ir tradicinis bėgimas-ėjimas Plungės miesto parke.

nuotrauka
Plungės sporto ir rekreacijos centras pakvietė į tradicinį bėgimą-ėjimą/Plungės sporto ir rekreacijos centro nuotrauka

Rietave – minėjimas ir naktinis žygis

Svarbi data paminėta ir Rietave. Laisvės gynėjų dienos renginiai čia taip pat vyko dvi dienas. Penktadienio vakarą rietaviškiai rinkosi į Laisvės aikštę, kur surengtas minėjimas. Jo metu poetinę ir muzikinę kompoziciją apie laisvę dovanojo Rietavo kultūros centro jaunimo klubas „Q-loftas“ bei Lauryno Ivinskio gimnazijos solistė Erlanda Petkutė, vokalinis merginų ansamblis ir jų vadovė Raimonda Varnagirienė.

Renginio metu meras Antanas Černeckis tikino, jog nepaisant to, kad nuo tragiškų sausio 13-osios įvykių prabėgo daug laiko, vis tik kalbėti apie juos yra sunku.

„Tada mes buvome labai vieningi ir ta stiprybė, galybė yra buvime kartu, gebėjime išgirsti, suprasti, suvokti ir palaikyti vienas kitą. Nėra stipresnio ginklo nei buvimas kartu ir mokėjimas draugiškai gyventi, dirbti ir siekti bendrų tikslų. Linkiu, kad būtume laisvi ir ramūs dėl savo ateities, stiprūs ir vieningi“, – kalbėjo meras.

Vieningai susikibę už rankų rietaviškiai sugiedojo Lietuvos himną, kurio žodžiai tirpo laisvę simbolizuojančio laužo liepsnose.

Po minėjimo visi norintieji patraukė į Kalavijo 803-osios šaulių kuopos organizuotą 14-os kilometrų naktinį žygį, skirtą siaubingos nakties aukoms atminti. Nors oras nelepino, tačiau į žygį išsiruošė apie 60 trispalvėmis nešinų žygeivių.

Kitądien rietaviškiai rinkosi į Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kur buvo aukojamos šv. Mišios. Po jų visi norintieji galėjo apžiūrėti Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus paruoštą stendinę dokumentinę parodą „Sausio 13-osios laužai kviečia budėti“.