„Žemaičio“ nuotrauka
Šiemet besikreipiantieji kompensacijos už malkas ar kitą kurą gaus perpus mažesnes išmokas
Plungės rajono savivaldybės komitetuose praėjusią savaitę svarstytas siūlymas perpus sumažinti kompensacijas už kietąjį ir kitokį kurą. Pernai kiekvienam mažas pajamas gaunančiam rajono gyventojui, kuris kreipėsi dėl kompensacijos, Savivaldybė už kiekvieną įsigytą kubinį metrą malkų išmokėjo 102-jų eurų kompensaciją, tačiau šį šildymo sezoną ši išmoka turėtų mažėti beveik perpus, iki 50-ies eurų. Tiesa, kompensacijas vis dar žadama dalinti į kairę ir į dešinę, nereikalaujant jokio čekiuko, įrodančio, jog malkos išties buvo pirktos, tačiau jų nebegaus turintys daugiau nekilnojamojo turto.

Pernai rugsėjį Taryba nusprendė kiekvienam besikreipiančiam rajono gyventojui, gaunančiam mažas pajamas, už įsigytų malkų kietmetrį kompensuoti 102 eurus (iki tol buvo kompensuojami 38 eurai). Buvo nustatytos kompensacijos ir už kitas kuro rūšis. Besišildantiems akmens anglimis kompensuoti 0,43 Eur už jų kilogramą, durpių briketais – 0,22 Eur, suskystintomis naftos dujomis – 0,90Eur.

Kaip sakė Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Vilma Šlyžienė, dėl tokių išaugusių kompensacijų į Savivaldybę ir seniūnijas ėmė plūsti norintieji pasinaudoti šia tvarka. Per praėjusį šildymo sezoną Savivaldybė kompensacijoms išmokėjo per 1,5 mln. eurų.

Vis tik šildymo sezonui persiritus į antrą pusę, kuro kainos ėmė kristi. Tapo akivaizdu, kad skiriama parama – gerokai per dosni, todėl šiemet, besiruošiant naujam šildymo sezonui, nutarta mažinti kompensacijų dydžius.

Atlikus urėdijų ir malkomis bei kitu kuru prekiaujančių įmonių bei asmenų apklausą, pasiūlyta už įsigytų malkų kubinį metrą gyventojams kompensuoti tik 50 eurų, už briketų kilogramą – 0,29 Eur, už medienos granulių kilogramą – 0,32 Eur, už suskystintų naftos dujų kilogramą – 0,50 Eur.

Kompensacijų už akmens anglis ir durpių briketus nuspręsta visai atsisakyti, nes, pasak V. Šlyžienės, šios kuro rūšys yra labai taršios, o ir besišildančiųjų durpėmis ar anglimis, kurie būtų kreipęsi dėl kompensacijų, pernai nebuvo.

„Norėtume ir dujų atsisakyti, bet yra šioks toks poreikis – turime tris šeimas, kurioms reikia padėti. Tiesa, ir kompensacijų už medienos briketus poreikis nedidelis, nes pagal Tarybos patvirtintą tvarką prašome pateikti jų įsigijimo dokumentus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pernai rekomendavo neprašyti čekių iš besikreipiančiųjų tik dėl kompensacijų už malkas. Tai traktuota kaip palengvinimas žmonėms, nes paprastai malkomis apsirūpinama dar vasarą, o prašymai skirti kompensacijas pradedami priimti tik spalį. Tada jau po laiko susigriebiama, kad neišsaugotas čekiukas“, – kalbėjo Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Kaip minėta, per praėjusį šildymo sezoną kompensacijoms už šildymą kietuoju kuru Plungės rajono savivaldybė išmokėjo 1 540 825 eurų. Šiemet, sumažinus kompensacijų dydžius, tikimasi, kad lėšų reikės perpus mažiau. Be to, mažės ir kompensacijų gavėjų skaičius, kadangi rugsėjo viduryje Seimas priėmė sprendimą vėl vertinti besikreipiančiųjų dėl paramos valdomą turtą.

Iki šiol skiriant kompensacijas vertintos tik pajamos. Toks sprendimas buvo priimtas 2020-ųjų birželį, kai prasidėjo koronaviruso pandemija ir buvo paskelbta ekstremali situacija. Šis palengvinimas gerokai išaugino gaunančiųjų kompensacijas ratą.

Ministerijos duomenimis, šiemet pirmą ketvirtį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų gavėjų skaičius išaugo 1,9 karto. Dar įspūdingesnis skaičiai – savivaldybėse. Per 2022 metus kompensacijoms už būsto šildymą, šalto ir karšto vandens išlaidas Plungės rajono savivaldybėje panaudota 957 803 eurai arba 225 proc. daugiau nei 2021 metais. Kompensacijas vidutiniškai gavo 4 277 asmenys (2021 m. – 2 674 asmenys).

nuotrauka
Plungės savivaldybė už kubinį metrą malkų kompensuos 50 eurų, Rietavo – 55

Mažesnėms kompensacijoms už šildymui naudojamą kurą praėjusį ketvirtadienį pritarė ir Rietavo savivaldybės taryba. Nutarta už mišrių malkų kubinį metrą mokėti 55 Eur kompensaciją (buvo 105 Eur), už medienos briketų kilogramą – 0,29 Eur (buvo 0,38 Eur), už medžio pjuvenų granulių – 0,30 Eur (buvo 0,38 Eur), už durpių briketų kilogramą – 0,18 Eur (buvo 0,26 Eur).

Skaičiuojama, kad šis sprendimas padės sumažinti išmokas kompensacijoms perpus. Per praėjusį šildymo sezoną kompensacijoms už šildymą kietuoju kuru Rietavo savivaldybė išmokėjo 644,7 tūkst. eurų ir tai yra 14 kartų daugiau nei per užpraėjusį šildymo sezoną