
Naujausios
Siūlė ieškoti kitos vietos
Pirmieji nepasitenkinimą dėl parke suplanuotos daugiau nei dviejų metrų aukščio paminklinės B. Lubio skulptūros, sutiksiančios visus plungiškius ir svečius, nuo Vaikų bibliotekos ateinančius į parką, išreiškė kai kurie Plungės rajono savivaldybės Kultūros ir meno tarybos nariai.
Jie tikino nesuprantantys, kokios sąsajos sieja parką ir B. Lubį. Tą patį klausimą kelia ir dalis plungiškių, anot kurių, buvę parko ir rūmų šeimininkai Oginskiai, o ne B. Lubys turėtų pasitikti žengiančius į parką. Nepatenkinti paminklui pasirinkta vieta plungiškiai nesėdėjo rankų sudėję ir kreipėsi į Valstybinę kultūros paveldo komisiją. Šiai netinkama pasirodė ne tik skulptūrai pasirinkta vieta, bet ir pati įamžinimo forma. Dėl to Plungei pasiūlyta tokį užmojį dėti į šalį, kitu atveju bus kreipiamasi į Prokuratūrą.
Taip ir nutiko, nors prieš tai ieškota ir kitų susitarimo kelių – komisija Kultūros paveldo departamentui ir Plungės rajono savivaldybės administracijai siuntė įspėjimus, kad parke planuojama nauja statyba prieštarauja Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostatoms, paneigia specialiuoju planu nustatytus paveldosaugos reikalavimus, pažeidžia visuomenės interesą kuo maksimaliau išsaugoti dvaro sodybos autentiškumą.
Tačiau į tokius įspėjimus niekas nereagavo – buvo suderintas projektas ir išduotas statybos leidimas. Tuomet Komisija kreipėsi į Prokuratūrą su prašymu teisės aktų nustatyta tvarka tą leidimą panaikinti.
Rugsėjo viduryje, išvydus parke plušančius darbininkus, ruošiančius vietą paminklui, „Žemaitis“ domėjosi Prokuratūros sprendimu. Jei statybos vyksta, vadinasi, teisėsaugininkai nematė pagrindo joms užkirsti kelią. Tačiau, kaip tada paaiškėjo, Prokuratūra jokio sprendimo dar nebuvo pateikusi.
„Mes esam optimistai. Iš tikrųjų, kai pasižiūri, kiek vyksta tarp kultūrininkų ginčų, pykčių ir, kas baisiausia, asmeniškumų, tai baisu. Pažiūrėkit kaip pavyzdį Basanavičiaus paminklą Vilniuje – tragedija, niekaip negali nuspręsti. Po to – Lukiškių aikštė Vilniuje: konkursas ant konkurso, pykčiai, apskundimai dėl to, kad ne tas laimėjo, ne tokia koncepcija ir visa kita, – tada komentavo meras Audrius Klišonis. – Kai man teko komentuoti šitą situacija, pasakiau – gal leiskit mums patiems, plungiškiams, kurie čia vietoje gyvena, kurie tą patį Bronislovą pažinojo, priimti sprendimus.“
Leidimo nepanaikino
Praėjusią savaitę paaiškėjo, jog Klaipėdos apygardos prokuratūra, išnagrinėjusi Valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimą dėl Plungės rajono savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo statyti skulptūrą B. Lubiui atminti nacionalinės reikšmės kultūros paminklo – Plungės dvaro sodybos – teritorijoje, atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones.
„Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė, išnagrinėjusi Valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimą, nenustatė, jog išduodant statybos leidimą ir derinant skulptūros projekto sprendinius su Kultūros paveldo departamentu buvo pažeisti teisės aktai ar tuo būtų pažeistos asmens, visuomenės, valstybės teisės ir teisėti interesai“, – rašoma praėjusią savaitę išplatintame Prokuratūros pranešime.
Ten pat pažymima, jog prašymą įamžinti B. Lubio atminimą Plungės rajono savivaldybė gavo iš Plungės pramonininkų sąjungos. Išnagrinėjus jį bei kompetentingoms institucijoms pritarus, buvo išduotas leidimas Plungės dvaro parke, prie Babrungo upės tilto, statyti paminklinę skulptūrą.
Statybos leidimas buvo suderintas su Kultūros paveldo departamentu. Įvertinęs teisinį reglamentavimą, paveldosaugos ekspertizę, šis neprieštaravo tam, kad skulptūra būtų pastatyta parke. Departamento sprendimas pritarti skulptūros projektiniams sprendiniams ir jos statymui parke, kaip rašoma pranešime, buvo grindžiamas tuo, jog vieta, kurioje bus statoma skulptūra, nėra visiškai autentiška, ji nutolusi nuo centrinių rūmų ir neturi įtakos parko struktūrai bei vizualiniams ryšiams.