Prorusiškai propagandai nebeliko vietos po Kultūros centro stogu

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­ka
„Spin­du­lys“ pa­lik­ti Kultū­ros cent­ro pa­tal­pas tu­ri iki ge­gužės
„Pra­šau at­sa­ky­ti man į klau­simą, kurį iš­gir­dau jau ne iš vie­no plun­giš­kio, kodėl ra­di­jo sto­tis „Spin­du­lys“, skleid­žian­ti že­miau­sio ly­gio pro­pa­gandą, yra įsikū­ru­si Plungės kultū­ros cent­ro pa­sta­te?“ – to­kiu, re­gis, ne­kal­tu klau­si­mu, nu­skambė­ju­siu ko­vo vi­du­ry­je po­sėdžiau­jant Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ta­ry­bos Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­tui, pra­si­dėjo di­de­li minė­tos ra­di­jo sto­ties ne­ma­lo­nu­mai. Net­ru­kus „Spin­dulį“ pa­siekė ži­nia apie Lie­tu­vos ra­di­jo ir te­le­vi­zi­jos ko­mi­si­jos jam ski­riamą baudą dėl de­zin­for­ma­ci­jos sklei­di­mo, o dar po ke­lių dienų priim­tas spren­di­mas šią ra­di­jo stotį išk­raus­ty­ti iš Kultū­ros cent­ro pa­talpų. „Bet dar il­gai smirdė­sim...“ – taip šią ne­sma­gią is­to­riją pra­ėju­sią sa­vaitę re­ziu­ma­vo ne­tru­kus su il­ga­me­čiu nuo­mi­nin­ku at­si­svei­kin­sian­čio Plungės kultū­ros cent­ro di­rek­to­rius Ro­mas Ma­tu­lis.



Ko­mi­si­jos spren­di­mas

„At­li­kus laidų „Įdo­mu gy­ven­ti“ pro­gramų stebė­seną aki­vaizd­žiai ma­ty­ti, kad pro­gra­mos „Spin­du­lys“ da­ly­vis Vai­das Leks­tu­tis-Že­mai­tis sten­gia­si in­for­ma­ciją pa­teik­ti taip, kad būtų for­muo­ja­ma pa­lan­ki nuo­monė Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos vyk­do­mos už­sie­nio po­li­ti­kos at­žvil­giu, disk­re­di­tuo­jant Lie­tu­vos vald­žios ins­ti­tu­ci­jas, jų teisė­tumą, ne­prik­lau­so­mumą ir de­mok­ra­tiš­kumą. Ak­cen­tuo­ja­ma, kad Lie­tu­vo­je vyks­ta in­for­ma­cinės sklai­dos stab­dy­mas, men­ki­na­ma ir nie­kin­gai at­si­lie­pia­ma apie 1991 m. sau­sio 13 d. 
taikų Lie­tu­vos pi­lie­čių pa­si­prie­ši­nimą oku­pan­tams. Taip pat ša­liš­kai at­si­lie­pia­ma apie įvy­kius Don­ba­se ir Lu­hans­ke, iš esmės kves­tio­nuo­jant Uk­rai­nos su­ve­re­ni­tetą ir jos te­ri­to­rinį vien­ti­sumą, pa­tei­si­nant Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos ka­rinę ag­re­siją minė­to­se sri­ty­se. Klau­sy­to­jams su­da­ro­mas įspūdis, jog ka­ri­nia­me konf­lik­te su Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­ja Uk­rai­na yra ag­re­sorė, ku­ri kryp­tin­gai nau­do­ja ka­ri­nius veiks­mus prie­š ci­vi­lius gy­ven­to­jus“, – dėsto­ma Lie­tu­vos ra­di­jo ir te­le­vi­zi­jos ko­mi­si­jos spren­di­me skir­ti „Spin­du­liui“, net ke­lis kar­tus pa­kar­to­ti­nai kvie­tu­siam V. Leks­tutį-Že­maitį į sa­vo lai­das, 500 eurų baudą.
Pro ko­mi­si­jos akis bei au­sis ne­pras­ly­do ir tas fak­tas, kad da­ly­vau­da­mas Plungės ra­di­jo sto­ties lai­do­se minė­tas as­muo ne­tie­sio­giai siūlė plėto­ti eko­no­mi­nius san­ty­kius su Ru­si­ja ir Bal­ta­ru­si­ja, nuo­lat bu­vo ak­cen­tuo­ja­mas Lie­tu­vos pri­klau­so­mu­mas kitų vals­ty­bių at­žvil­giu bei sa­va­ran­kiš­ku­mo sto­ka, o NA­TO ša­lių vy­riau­sy­bių už­sie­nio po­li­ti­ka ir veiks­mai pa­tei­kia­mi kaip ga­li­mai kurs­tan­tys karą ir ne­san­taiką Rytų Eu­ro­po­je.
V. Leks­tu­tis-Že­mai­tis se­niai garsė­ja sa­vo pro­ru­siš­ko­mis pa­žiū­ro­mis. Šis as­muo yra teis­tas už an­ti­kons­ti­tu­cinę veiklą bei tai, kad lie­tu­vių trėmi­mus į Si­birą va­di­no ne­kal­tu sme­genų pra­si­vėdi­ni­mu, o karą su Ru­si­ja – neiš­ven­giamą ir kaip ge­riau­sią prie­monę „su­nor­ma­li­zuo­ti žmo­gaus no­rus ir pa­saulė­žiūrą“.


„Mums ne­jau­ku“

Dar prie­š minė­tai ko­mi­si­jai prii­mant šį spren­dimą, spręsti, ar to­kiai pro­krem­liš­kai pro­pa­gan­dai vie­ta po Plungės kultū­ros cent­ro sto­gu, ėmėsi Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ta­ry­ba.
Kaip per vieną iš Ta­ry­bos ko­mi­tetų po­sėdžių kalbė­jo Kultū­ros cent­ro di­rek­to­rius Ro­mas Ma­tu­lis, pri­ta­rus Ta­ry­bai 46,63 kv. metrų pa­talpų nuo­mos su­tartį su „Spin­dulį“ val­dan­čia „Pluns­ta“ jis pa­si­rašė dar 2017 me­tais. Įmonė įsi­pa­rei­go­jo lai­ku mokė­ti nuo­mą ir vyk­dy­ti ra­di­jo sto­ties veiklą. Abiejų punktų esą lai­ko­ma­si, tad nu­trauk­ti su­tartį kaip ir nėra pa­grin­do.
„Kalbė­jau ir su Sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riu­mi, ir su me­ru, kvie­čiau kar­tu ap­tar­ti tą si­tua­ciją, nes mums ji yra ne­jau­ki. Mums ne­jau­ku, kad iš po mūsų sto­go išei­na to­kia in­for­ma­ci­ja ir mes tu­rim aiš­kin­tis dėl to. Žmonėms at­ro­do, kad gal čia mūsų ins­ti­tu­ci­ja. Tik­rai taip nėra. Kultū­ros cent­ras jau yra nu­traukęs bet ko­kią par­tne­rystę su „Pluns­ta“. Net sa­vo rek­la­mos mes ne­bes­kel­biam pas juos. Aš pa­ts dar nuo per­nai va­sa­ros esu at­si­sakęs da­ly­vau­ti jų lai­do­se“, – kalbė­jo R. Ma­tu­lis.
Vis dėlto, ati­džiau pa­žvel­gus į minėtą 2017 m. su­da­rytą pa­talpų nuo­mos su­tartį, ras­tas punk­tas, kad su­tar­tis ga­li būti nu­trauk­ta, kai Ta­ry­ba prii­ma spren­dimą dėl ki­to­kio tų pa­talpų pa­nau­do­ji­mo. R. Ma­tu­liui nu­rod­žius, kad „Spin­du­liui“ nuo­mo­ja­mi ka­bi­ne­tai iš­ties pra­verstų pa­čio Kultū­ros cent­ro veik­lai, klau­si­mas dėl su­tar­ties nu­trau­ki­mo pa­si­ųstas spręsti Sa­vi­val­dybės ta­ry­bai.


Bandė gelbė­ti si­tua­ciją

Sup­ras­da­mas, kad šįkart kaip rei­kiant pri­si­virė košės, „Pluns­tos“ di­rek­to­rius ir „Spin­du­lio“ laidų vedė­jas Sta­sys Buit­kus Ta­ry­bos po­sėdžio me­tu dar bandė gelbė­ti si­tua­ciją. Pap­rašęs žod­žio ti­ki­no, kad jau su­pra­to sa­vo klaidą ir vi­siš­kai nu­traukė san­ty­kius su V. Leks­tu­čiu-Že­mai­čiu.
„Pa­si­rodė, jis lyg ir nor­ma­liai kal­ba, bet, kaip sa­ko­ma, jei­gu vel­nią įlei­di į baž­ny­čią, jis ir ant al­to­riaus už­lips. Po pa­sku­ti­nių laidų aš tik­rai pa­sa­kiau jam, kad mums to­liau ne pa­ke­liui. Pa­da­riau klaidą, ne­pa­tik­ri­nau in­ter­ne­te in­for­ma­ci­jos apie žmogų anks­čiau“, – kalbė­jo S. Buit­kus ir pri­sie­kinė­jo to­kių klaidų ne­be­da­ry­sian­tis.
Jis pra­šė Ta­ry­bos na­rių su­teik­ti ant­rą šansą – leis­ti to­liau „spin­du­liuo­ti“ iš Kultū­ros cent­ro pa­talpų, ta­čiau po­li­tikų bu­vo neiš­girs­tas. Ta­ry­bos na­riai vien­bal­siai pa­si­sakė už tai, kad pa­talpų nuo­mos su­tar­tis būtų nu­trauk­ta.


Nau­ja plokš­telė, ta pa­ti dai­nelė

Kaip „Že­mai­čiui“ pra­ėju­sią sa­vaitę sakė R. Ma­tu­lis, „Spin­du­liui“ duo­tas mėnuo – iki ge­gužės – at­lais­vin­ti pa­tal­pas.
„Tik­rai ra­si­me, kam jas pri­tai­ky­ti, juo­lab kad jau se­niai niurnė­da­vom dėl to, jog trūkstam ka­bi­netų re­pe­ti­ci­joms. Ir kai vyks­ta kon­cer­tai ma­žo­jo­je salė­je, jų da­ly­viams ne­būda­vo kur per­si­reng­ti. Tad mums iš tos nuo­mos, kaip sa­ko­ma, bu­vo dau­giau bėdos nei nau­dos. Ir tie per mėnesį gau­na­mi gal 50 eurų nuo­mpi­ni­gių nie­kaip ne­kom­pen­suo­da­vo to ne­pa­to­gu­mo. O kur dar vi­sas tas kilęs triukš­mas. Dar il­gai smirdė­sim...“ – ne­links­mai at­si­du­so di­rek­to­rius.
Taip, tei­sin­gai su­pra­to­te – 2017 me­tais Ta­ry­bos spren­di­mu „Spin­du­liui“ bu­vo su­teik­tos išs­kir­tinės sąly­gos – ga­li­mybė nuo­mo­tis pa­tal­pas pa­čio­je mies­to šir­dy­je – Se­na­mies­čio aikštė­je, mo­kant vos eurą už kvad­ra­tinį metrą. Pu­se lūpų kalbė­ta, kad to­kios pri­vi­le­gi­jos ra­di­jo sto­tis su­laukė tik todėl, kad dalį jos ak­cijų ne­tie­sio­giai valdė ra­jo­no me­ras Aud­rius Kli­šo­nis.
Da­bar, pa­na­šu, įmonė turės ne tik nau­jas pa­tal­pas, bet ir nau­jus sa­vi­nin­kus. S. Buit­kus „Že­mai­čiui“ pa­tvir­ti­no, kad jo val­dy­ta ak­cijų da­lis ne­tru­kus pe­reis nau­jam sa­vi­nin­kui. Kas jis toks, di­rek­to­rius ne­norė­jo at­skleis­ti, nors jau da­bar kal­ba­ma, kad ra­di­jo sto­tis ir to­liau tar­naus kaip po­li­ti­nis ru­po­ras. Tik kol kas ne­ži­nia, ko­kiai po­li­ti­nei jėgai at­sto­vaus. Bet šitą, ma­tyt, ne­truk­si­me su­ži­no­ti, pa­si­klausę „Spin­du­lio“ pro­gra­mos.
Ra­di­jo sto­tis ir to­liau ža­da tęsti sa­vo veiklą, tik jau iš kitų pa­talpų. Be to, penk­ta­dienį S. Buit­kus pa­skelbė tądien lai­do­je lau­kian­tis ypa­tin­go sve­čio – to pa­ties skan­da­lin­gai pa­garsė­ju­sio V. Leks­tu­čio-Že­mai­čio...