Remontavo klebonijos stogą ir kapinių koplyčią, pirko katilą

Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės nuo­trau­ka
Gavusi pa­ramą Pla­te­lių pa­ra­pi­ja su­si­tvarkė kle­bo­ni­jos stogą
Šie­met Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bei pa­kei­tus tra­di­ci­nių re­li­gi­nių bend­ruo­me­nių rėmi­mo tvarką, rėmi­mo lėšas pa­ra­pi­joms skirs­to de­ka­na­tas. Ta­čiau pa­gal anks­čiau ga­lio­ju­sią tvarką Sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­ja skelb­da­vo kvie­ti­mus ra­jo­no tra­di­cinėms re­li­ginėms bend­ruo­menėms teik­ti rėmi­mo pra­šy­mus.

Praė­ju­sie­ji me­tai bu­vo pa­sku­ti­niai, kai Plungės de­ka­na­to ap­tar­nau­ja­mos pa­ra­pi­jos bu­vo fi­nan­suo­tos pa­gal senąjį rėmi­mo mo­delį. Kiek ir ko­kiai pa­ra­pi­jai kliu­vo pi­nigų bei kas už juos nu­veik­ta, kalbė­ta per pra­ėjusį pir­ma­dienį vy­kusį Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to po­sėdį.

 

Pa­ra­ma iš­da­lin­ta 4-ioms pa­ra­pi­joms

Pa­gal dar pra­ėju­siai me­tais ga­lio­ju­sią tvarką Sa­vi­val­dybė ke­letą kartų re­li­gi­nes bend­ruo­me­nes kvietė teik­ti pa­raiš­kas pa­ra­mai gau­ti. Kiek­vie­nais me­tais re­li­ginės bend­ruo­menės galė­jo teik­ti po vieną pra­šymą ko­kių nors darbų fi­nan­sa­vi­mui gau­ti.

Pa­reiškė­jais galė­jo būti Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės te­ri­to­ri­jo­je pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos re­li­gi­nių bend­ruo­me­nių ir bend­rijų įsta­tymą re­gist­ruo­tos tra­di­cinės re­li­ginės bend­ruo­menės ir bend­ri­jos.

Kaip per ko­mi­te­to po­sėdį sakė Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo ir in­ves­ti­cijų sky­riaus vedė­jo pa­va­duo­to­ja Jur­gi­ta Sal­du­kienė, per­nai Sa­vi­val­dybės siū­lo­ma pa­ra­ma pa­si­nau­do­jo ke­tu­rios ra­jo­no pa­ra­pi­jos – Pla­te­lių Šv. apaš­talų Pet­ro ir Pau­liaus,  Alsėd­žių Švč. Mer­gelės Ma­ri­jos, Žli­binų Švč. Mer­gelės Ma­ri­jos krikš­čio­nių pa­gal­bos ir Plungės Šv. Jo­no Krikš­ty­to­jo.

Pas­ta­ro­ji pa­ra­pi­ja ga­vo did­žiau­sią pa­ramą – 9 563 eu­rus. Už šiuos pi­ni­gus, kaip sakė J. Sal­du­kienė, ji įsi­gi­jo skys­to ku­ro ka­tilą.

Be­veik tiek pat – be­maž 9 464 eu­rai – iš­ke­lia­vo ir į Pla­te­lius. Ši pi­nigų su­ma pa­nau­do­ta pa­ra­pi­jos kle­bo­ni­jos sto­go re­mon­tui, ku­ris kai­na­vo 9 tūkst. eurų, bei inf­ra­rau­donųjų spin­du­lių šil­dy­tu­vui, ku­ris at­si­ėjo be­veik 464 eu­rus, įsi­gy­ti.

Ga­na so­li­di pi­nigų su­ma – 8 200 eurų – kliu­vo ir Žli­binų Švč. Mer­gelės Ma­ri­jos krikš­čio­nių pa­gal­bos pa­ra­pi­jai, kur bu­vo būti­na pa­si­rūpin­ti vi­daus elekt­ros ap­švie­ti­mo tink­lais ir gais­ri­ne sig­na­li­za­ci­ja. Šian­dien Žli­binų šven­tovė jau ap­sau­go­ta nuo ga­limų ne­lai­mių.

Ma­žiau­siai at­seikė­ta Alsėd­žių Švč. Mer­gelės Ma­ri­jos ne­kal­to­jo pra­si­dėji­mo pa­ra­pi­jai – ji iš Sa­vi­val­dybės „ki­šenės“ ga­vo 2 800 eurų, už šias lėšas bu­vo su­re­mon­tuo­tos ka­pi­nių kop­ly­čios išo­rinės sie­nos.

Tie­sa, vi­sos pa­ra­pi­jos, išs­ky­rus Plungės, ga­vo ma­žiau pi­nigų nei pra­šė. Pla­te­liai vylė­si su­lauk­ti 12 692 eurų, Alsėd­žiai – pus­de­vin­to tūkstan­čio, o Žli­bi­nai – 
11 848 eurų.


Įžvelgė trūkumų

Iš­girdę, ko­kios su­mos per­nai pa­siekė pa­ra­pi­jas ir ką šios už jas nu­veikė, Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to na­riai pa­si­džiaugė pui­kiai vei­kian­čia re­li­gi­nių bend­ruo­me­nių rėmi­mo pro­gra­ma. Kalbė­ta, kad ši pro­gra­ma iš­ties duo­da re­zul­tatų, todėl abe­jo­nių dėl jos rei­ka­lin­gu­mo ne­ky­la. Dis­ku­tuo­ti esą bus ga­li­ma tik dėl pa­si­kei­tu­sios lėšų skirs­ty­mo tvar­kos, ta­čiau pa­starąją bus ga­li­ma kri­ti­kuo­ti ar gir­ti tik ki­tais me­tais.

„At­si­me­nu tą laiką, kai pa­ra­pi­jos kreip­da­vo­si tie­siai į ko­mi­tetą ir Ta­rybą. Da­bar pi­ni­gai – de­ka­na­tui. Ge­ras ar blo­gas tas prin­ci­pas, kas yra fi­nan­suo­ja­ma, ar de­ka­na­tas įsi­gi­li­na, at­si­žvel­gia, ar mes tai pa­da­ry­tu­me ge­riau, ne­ga­liu at­sa­ky­ti. Mes ma­to­me re­zul­ta­tus, pa­gal tai ir ga­li­ma spręsti. Pa­ly­gin­sim ki­tais me­tais“, – kalbė­jo vi­ce­merė As­ta Beier­le-Ei­gir­dienė.

Jai pri­tarė ir ko­mi­te­to narė Jo­lan­ta Skur­daus­kienė „Tik­rai reikėtų pa­si­džiaug­ti ta pro­gra­ma, ku­ri pas mus pra­dėjo veik­ti dar ne taip se­niai, ta­čiau per tą laiką yra pa­da­ry­ta tik­rai la­bai svar­bių ir rei­ka­lingų darbų“, – kalbė­jo po­li­tikė.

Ir nors ji pa­si­džiaugė pa­čia rėmi­mo pro­gra­ma, bet iš­sakė kri­ti­kos dėl lėšų sky­ri­mo tvar­kos.

Pa­sak J. Skur­daus­kienės, ne Sa­vi­val­dybė ir ne de­ka­na­tas, o pa­tys pa­ra­pi­jie­čiai turėtų spręsti, kur reikėtų rea­li­zuo­ti pa­ra­mos lėšas. Esą žmonėms turėtų būti leis­ta ak­ty­viau da­ly­vau­ti ta­me pro­ce­se, nes pa­ra­pijų va­do­vai, J. Skur­daus­kienės žod­žiais, kar­tais neatk­rei­pia dėme­sio į kai ku­riuos tvar­ky­ti­nus da­ly­kus, pa­vyzd­žiui, į nyks­tan­čias tvo­re­les, nes jie tie­siog žiū­ri pla­čiau.

„Iš­ties yra da­lykų, ku­rie yra la­bai ma­to­mi, ir jų – tų ša­lia baž­ny­čių esan­čių ob­jektų – būklė kas­met pra­stėja. Kol mes ski­ria­me dėmesį galbūt ko­kiems tech­ni­niams da­ly­kams, ša­lia baž­ny­čių esan­tys pa­lai­do­ji­mai, tvo­relės nyks­ta, dings­ta jų da­lys“, – kalbė­jo J. Skur­daus­kienė.

Šie­met pro­gra­mai „Plungės de­ka­na­to ap­tar­nau­jamų pa­ra­pijų rėmi­mas“ iš Sa­vi­val­dybės biud­že­to skirta 20 tūkst. eurų, su­tar­tis su de­ka­nu Vy­tau­tu Ged­vai­niu pa­si­ra­šy­ta šių metų ba­landį.