Algoms pinigų neužteks – teks skolintis

Nuo­to­li­nio po­sėdžio me­tu me­ras ap­žvelgė su­dėtingą
Rietavo savivaldybės administracija žada skolintis – jei tiks pritars Taryba, iš Finansų ministerijos ims trumpalaikę paskolą darbuotojų atostoginiams, darbo užmokesčiui išmokėti ir kreditiniams įsiskolinimams padengti. Skolintis apyvartinių lėšų nereikėdavo tik finansiškai pačiais geriausiais metais, kur kas dažniau lėšų pritrūkdavo. Tačiau pernai panašiu metu Savivaldybei stigo 100 tūkst. eurų, o šiemet žadama skolintis net keturiskart daugiau – iki 400 tūkst. eurų.
Tam įtakos neabejotinai turi pandemija ir jai suvaldyti įvestas karantinas, mat iki kovo 31 dienos į Savivaldybės biudžetą nesurinkta 258 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio.

Apie būtinybę skolintis kalbėta praėjusią savaitę vykusių Savivaldybės tarybos komitetų posėdžių metu. Finansų ir ekonomikos komiteto nariai iš Savivaldybės vyriausiosios finansininkės Rūtos Bagdonienės išgirdo Finansų ministerijos prognozę, kad Rietavo savivaldybei šiemet nepavyks surinkti 644 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio, tad apyvartinių lėšų tikrai trūks.

„Skambinau į ministeriją. Sakė, kad paskolą bus galima imti ir didesnę, nes įsiskolinimas, tikėtina, bus didesnis“, – kalbėjo finansininkė.

Iš planuojamų gauti skolintų lėšų darbo užmokesčiui tektų net 308 tūkst. eurų, 39,8 tūkst. – socialinei paramai, 21,9 tūkst. – komunalinėms išlaidoms, 25,8 tūkst. – kitų prekių ir paslaugų įsigijimo išlaidoms, 4,5 tūkst. – socialinio draudimo įmokoms.

Ūkio plėtros ir ekonomikos komiteto posėdžio metu apie šiuo metu ne itin lengvą Savivaldybės finansinę situaciją užsiminė ir meras Antanas Černeckis.

Esą papildomų lėšų pareikalavo ir su užsikrėtusiaisiais koronavirusu susijusios išlaidos. Dabar skaičiuojama, kiek išleista kai kuriems gyventojams izoliuoti, juos vežioti. Papildomai kainuoja ir administracijos darbuotojų, į mobiliuosius koronaviruso patikros punktus važinėjančių dirbti medicinos darbuotojų ir čia pat Rietave sukurtos brigados, kuri ima mėginius vietoje, darbas. Antradienį meras „Žemaičiui“ patikslino, kad šiuo metu minėtiems reikalams išleista per 10 tūkst. eurų.

„Viską skaičiuojam, dedam, siunčiam ir matysim, kaip bus kompensuota“, – dar posėdžio metu kalbėjo A. Černeckis.

Anot jo, kol kas teks skolintis, o paskui valstybė žada kompensuoti. Esą taip būna visada, kai dėl valstybės sprendimų savivaldybės į biudžetą nesurenka planuoto gyventojų pajamų mokesčio, kaip atsitiko ir šiuo atveju. Kompensacija turėtų siekti net 80 proc. nesurinktų mokesčių netekties, likę 20 procentų – jau savivaldybių reikalas.

„Jau turim praktikos, kad grąžinama paprastai būna vasario ar kovo mėnesį. O iki to laiko reikia išgyventi“, – pabrėžė meras.