Būrin sukvietė teatrų šventė

Vla­do GAU­DIE­ŠIAUS nuo­trau­kos
Sce­na iš rie­ta­viš­kių spek­tak­lio „Ta­ria­mas li­go­nis“
Pirmadienį rietaviškiai nerimastingai žvilgčiojo į dangų vis vildamiesi, kad pritvinkę debesys tik gąsdina lietumi ir jis šiandien nepasipils. Nors, matyt, net lietus Liepos 6-osios minėjimo bei kasmetinės teatrų šventės „Rietavo vasaros vaidinimai“ nebūtų užtemdęs. Organizatoriai ruošėsi visiems scenarijams, bet viskas vyko pagal geriausią. Tiek teatrų šventė atidaryta, tiek „Tautiška giesmė“ sugiedota po atviru dangumi Oginskių kultūros istorijos muziejaus kiemelyje – mažame ir jaukiame, apgaubtame ypatinga kultūros ir istorijos aura.

Visi Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai skirti renginiai sukosi apie šį neseniai atnaujintą senųjų laikų istorijos saugotoją. Pirmiausia minėjimo dalyviai buvo pakviesti pakeliauti kunigaikščių Oginskių istorijos labirintais. Apie tai susirinkusiesiems papasakojo pats muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.

Ekskursijos dalyvius sužavėjo V. Rutkausko gebėjimas paliesti ir be galo įdomiai perteikti kunigaikščių Oginskių istorijos Rietave gijas. „Va čia tai gidas!“ – gyrė ne vienas.

Po šios ekskursijos muziejaus salėse laukė fotografo Vytauto Karaciejaus paroda iš ciklo „LDK buvimo ženklai“ (apie pačią parodą daugiau skaitykite kitame „Žemaičio“ numeryje), buvo galima pabendrauti su jos autoriumi.

Tačiau turbūt nekantriausiai rietaviškiai ir čia pasisvečiuoti užsukusieji laukė vakaro, kai turėjo prasidėti „Rietavo vasaros vaidinimai 2020“.

Sulig kiekviena minute laikrodžio rodyklei artėjant arčiau penkių, žmonių muziejaus kiemelyje tik daugėjo. Šildomi saulės ir tingiai įsitaisę ant kėdžių visi išsyk sukluso, kai teatralai, mušdami būgną, plodami ir traukdami lietuvių liaudies sutartinę, į sceną ėmė ridenti ąžuolo lapais apkaišytą simbolinį ratą, o įridenę paskelbė – ilgai laukta šventė atidaryta!

Rietaviškis režisierius Vincas Andriuška nesiruošė pasitenkinti vien aktorius pasitikusių susirinkusiųjų plojimais – jis paragino visus atsistoti ir vieną sutartinės posmelį sudainuoti drauge.

Renginį vedusi Eglė Fabijonavičienė priminė, kad šiųmetinė teatrų šventė, organizuojama Rietavo kultūros centro ir pagalbininkų, skirta pirmojo lietuviško spektaklio Rietave 111-osioms metinėms paminėti.

Savivaldybės meras Antanas Černeckis, pakviestas tarti sveikinimo žodį, ne tik pasveikino Valstybės dienos proga, bet ir pasidžiaugė visais meno kolektyvais.

„Gyvenkime, džiaukimės, kurkime, būkime!“ – kvietė meras. Jis ragino nepliekti valstybės klaidų, o iš jų mokytis ir kartu džiaugtis tuo, kas jau yra pasiekta.

Savo kolegų kūrybininkų nepamiršo pasveikinti ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistė Jolanta Bertauskienė.

Bet sveikinimų kalbos neužsitęsė, tad netrukus į sceną jau lipo Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro aktoriai, atvežę Juozo Vaičkaus skrajojamojo teatro spektaklį pagal Žemaitę ir Gabrielę Petkevičaitę-Bitę „Vaizdeliai iš grytelninkų Tupių gyvenimo“, režisuotą Martyno Januškos.

Vėliau meno mėgėjai persikėlė į Kultūros centrą, kur visus, ypač vaikus, beveik valandą džiugino teatro „Lino lėlės“ spektaklis „Apie orlaivius ir Aleksandrą“, režisuotas Lino Zubės. O po jo laukė ir pačios teatrų šventės šeimininkų – Rietavo savivaldybės kultūros centro teatro „Ruoda“ premjera – pagal Moljero pjesę „Tariamas ligonis“ pastatytas spektaklis, režisuotas V. Andriuškos.

Tiek svečių, tiek rietaviškių teatralų vaidyba džiugino meno mėgėjų širdis, privertė ir iki soties juoktis, ir rimtai susimąstyti apie gyvenimo tiesas.

O šventės baigiamuoju akcentu tapo kartu su skautais ir šauliais sugiedota „Tautiška giesmė“, sujungusi viso pasaulio lietuvius.

Po himno raginta dar pasibūti ir pasiklausyti televizijos projektų dalyvio Karolio Šileikos – „Skrabalman“ – koncerto. Karolis publiką stebino populiarių dainų melodijas atlikdamas lietuvišku išskirtinio skambesio instrumentu – skrabalais.