Gėdos nebenori: dėl informacinių stendų žada tartis

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­ka
Kad ne­pa­si­kar­totų per­nykštė si­tua­ci­ja, kai nau­ja­ja­me sten­de Rie­ta­vas nu­rodė tik 5-is lan­ky­ti­nus ob­jek­tus, šįkart ke­ti­na­ma in­for­ma­ciją de­rin­ti raš­tu
Rietavo savivaldybė su Plungės, Mažeikių ir Telšių rajonų savivaldybėmis ketina įgyvendinti projektą „Telšių regiono savivaldybes jungiančių turizmo trasų informacinės infrastruktūros plėtra, II etapas“, kurio metu bus pagaminti elektroniniai informaciniai stendai, siūlantys aplankyti visoje Telšių apskrityje esančius lankytinus objektus. Kadangi Rietaviškiai dėl informacinių stendų turi karčios patirties, paskutiniojo Tarybos posėdžio metu primygtinai siūlyta stenduose atsirasiančią informaciją suderinti raštu. Kad paskui netektų raudonuoti iš gėdos, kaip buvo pernai.

„Žemaitis“ pernai rašė apie liepos mėnesį pagal jungtinį projektą (dabar bus įgyvendinama antra jo dalis) šalia Rietavo autobusų stoties įrengtą informacinį stendą, kuriame nurodyti Plungės, Mažeikių, Telšių bei Rietavo savivaldybių lankytini objektai.

Stendas – gražus, akį traukiantis, tačiau jo dalis, skirta Rietavo savivaldybei, – itin skurdi. Įvardyti vos 5 dėmesio verti objektai, ir ne visi jie – prioritetiniai. Antai daugeliui pasirodė keista, kad į šių išskirtinių objektų sąrašą įtraukta buvusi žydų sinagoga, o, pavyzdžiui, gausiai lankomam Lopaičių piliakalniui vietos stende jau neužteko.

Dėl tokio stendo turinio tąkart kilo didelis triukšmas. Ilgai aiškintasi, kaip atsitiko, kad kitos savivaldybės nurodė turinčios net po kelias dešimtis aplankyti vertų vietų ir objektų, o rietaviškiai nusimažino iki 5-ių ir kviečia pamatyti tik Laisvės aikštę, Rietavo žydų senąsias kapines, buvusią Talmudo Toros mokyklą, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią bei Oginskių dvaro sodybos kompleksą. O juk Rietavo savivaldybės taryba yra patvirtinusi net 124-ių lankytinų objektų sąrašą.

Paaiškėjo, kad savo darbo iki galo neatliko Rietavo turizmo ir verslo informacijos centras (TVIC). Tuo metu, kai buvo rengiamas stendo maketas, minėtoje įstaigoje keitėsi už turizmą atsakingi darbuotojai. Greičiausiai išėjusieji neperdavė informacijos naujokams.

Paskutiniojo Tarybos posėdžio metu Tarybos narys Povilas Batavičius kvietė iš klaidų pasimokyti ir jungtinėje veiklos sutartyje numatyti, kad elektroniniuose informaciniuose stenduose skelbiama informacija būtų suderinta raštu.

„Derinkim raštu ir jokiu kitu būdu, kaip kartais, žinom, nutinka. Po to klaidų neįmanoma ištaisyti ir visiems dėl to gėda“, – į kolegas kreipėsi Tarybos narys.

Meras Antanas Černeckis taip pat norėjo žinoti, su kuo šįsyk bus derinamas informacijos stenduose turinys. Administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Aužbikavičius atsakė, kad ir šįsyk turinys bus patikėtas TVIC. Tiesa, šis informaciją turės pateikti tiek Savivaldybei, tiek kitoms projekto partnerėms. Ir patikino, kad į Tarybos narių išsakytas pastabas bus atsižvelgta.

Kitas Tarybos narys Viktoras Krajinas prašė paaiškinti, kaip numatomi įrengti stendai gali būti susiję su klimato kaita. Toks klausimas jam iškilo dėl to, kad stendai įrengiami pagal minėto projekto „2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų Investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonę.

Jam paaiškinta, kad šis projektas – europinis, apimantis daug dalykų. Kadangi turizmo plėtra – vienas jų, ir bus statomi stendai.

Tarybos nariai balsuodami pritarė, kad Rietavo savivaldybė su partnerėmis šį projektą įgyvendintų, pasirašytų jungtinę veiklos sutartį ir skirtų lėšų prie jo prisidėti.

Savivaldybė prie projekto, kurio planuojama vertė – 269 tūkst. eurų, turės pridėti ne mažiau kaip 15 proc. jo vertės tinkamų finansuoti projekto išlaidų, tenkančių Rietavo savivaldybės administracijai, bet ne daugiau kaip 4 tūkst. eurų. 85 proc. projekto vertės (229 tūkst. eurų) – Europos Sąjungos fondų lėšos.

Elektroniniai informaciniai stendai, kuriuose bus skelbiami Telšių apskrities lankytini objektai, kaip ir pirmojo projekto etapo metu, atsiras visose keturiose savivaldybėse. Bet tikėtina, kad šįsyk viskas bus atlikta atsakingiau, prisimenant, jog pirmųjų stendų informacijos, kuriuose Rietavo savivaldybės dalis – itin šykšti, keisti negalima net penkerius metus nuo jų įrengimo.