Ilgai laukus, teks dar palaukti

Freepik nuotr.
„Mes neturime, kur gyventi, o mums aiškina, kad yra daug blogiau gyvenančių šeimų! Už paskutines kapeikas išsinuomojome butą ir staiga praradome teisę į socialinį būstą. Aš nebežinau, kur kreiptis. Kaip taip gali būti?“ – piktinosi į „Žemaičio“ redakciją paskambinusi rietaviškė.

„Iš mūsų tyčiojasi“

Vėliau, kiek nurimusi, moteris paaiškino, kokios problemos užgulė jos šeimą. Rietaviškės šeima maždaug pusantrų metų laukia socialinio būsto. Esą pavasarį jau turėjo jį gauti, bet neseniai juos pasiekė žinia, kad Rietavo savivaldybėje neva yra daug prastesnėmis sąlygomis gyvenančių šeimų ir asmenų, todėl pirmenybė bus teikiama būtent jiems. O mums skambinusios moters šeima perkeliama į laukiančiųjų eilės galą.

„Išgirdusi tokią naujieną likau priblokšta. Nieko nelaukusi susisiekiau su meru, bet šis iš mūsų tik pasityčiojo. Pasirodo, jis iš kažkur sužinojo, kad laukdami socialinio būsto mes už paskutinius grašius išsinuomojome butą. Šis faktas tapo Savivaldybės koziriu prieš mus.

Meras pareiškė, kad mes ne taip blogai gyvename, jei sugebame išsinuomoti gyvenamąjį plotą. O tai ką mums daryti? Gatvėje gyventi, kol sulauksime kokios pagalbos? Pas vyro mamą, gyvenančią keliolikos kvadratų namuose, keturių asmenų šeima glaustis nebegalėjome. Juk auginame vaiką su negalia, kuriam reikalinga ypatinga priežiūra. Ar jūs įsivaizduojate, kaip su mūsų šeima elgiamasi? Jokio žmogiškumo“, – praradusi viltį kalbėjo skambinusioji.

Rietaviškė tikino, kad ją skaudina toks valdžios požiūris. Nesuprantama, kaip galima kalbėti apie gerą gyvenimą, kai keturiems žmonėms tenka suktis su keliais šimtais eurų pajamų. Ypač, kai šeimoje – negalią turinti atžala.

Eilėje – šešiasdešimt šeimų

Apie šią išties nemalonią situaciją „Žemaitis“ kalbėjosi su Rietavo savivaldybės meru Antanu Černeckiu. Vos tik išgirdęs, kokiu klausimu jį trukdome, Savivaldybės vadovas suskubo aiškinti, kad mums, žurnalistams, buvo nupieštas gerokai iškreiptas šios situacijos paveikslas.

Pirmiausia meras patikslino, kad socialinis būstas išimties tvarka pažadėtas skirti du vaikus vienam auginančiam tėvui. O mums skambinusi moteris – jo sugyventinė, su kuria vyras kartu vos pusmetį.

„Persikraustė pas mus ji visai neseniai, bet bando visus šokdinti. Ne kartą jai buvo išaiškinta, kad teisė gauti socialinį būstą iš jos sugyventinio neatimta. Tik paprasčiausiai dar reikia palaukti. Viskam yra savas laikas. Jokios eilės, kaip ji bando jus įtikinti, mes nenukėlėme. Tiesiog paskelbus pirmąjį konkursą socialiniam būstui pirkti nesulaukėme nė vieno siūlymo. Niekas Rietave neparduoda tų butų. Tai kaip mes galime kažką nupirkti?“ – aiškino meras.

Pasak jo, artimiausiomis dienomis bus skelbiamas antras konkursas. Tikimasi, kad šįkart jis bus sėkmingesnis ir bus sulaukta pasiūlymų. Tačiau A. Černeckis patikslino, kad net ir nupirkus socialinį būstą nėra šimtaprocentinės garantijos, kad jis atiteks minėtai šeimai. Esą bus tikrinama, ar ta šeima atitinka visus socialinio būsto gavėjams keliamus reikalavimus, atsižvelgiama į jos finansinę padėtį.

„Supraskite, laukiančiųjų – bene šešios dešimtys. Ir ši šeima tikrai nėra iš tų, kurioms – sunkiausia“, – kalbėjo meras.

O ar nebuvo taip, kad, sužinojus, jog ši šeima išsinuomojo butelį, nutarta, kad jai ne taip ir reikalingas socialinis būstas, kad ji pajėgi pati pasirūpinti gyvenamuoju plotu? A. Černeckis patikino, kad Savivaldybė pasirengusi šiai šeimai padėti, kaip ir minėta, išimties tvarka.

„Norime ir stengiamės pagelbėti. Žinoma, pagal galimybes. Bet nereikia manyti, jog daugiau pasieksi garsiau šaukdamas. Nebijau pasakyti, kad jei tos šeimos pajamos bus pakankamos, socialinis būstas jai nebus suteiktas. Juo labiau, jei abu – dirbantys. Tai būtų nesąžininga kitų laukiančiųjų atžvilgiu. Yra tikrai vargingai gyvenančių šeimų ar asmenų“, – dėstė meras.

Žinia apie neįgalų vaiką – didelė naujiena

Bet ši šeima augina neįgalų vaiką. Ar į tai visiškai neatsižvelgiama? A. Černeckio aiškinimu, tai – svarbus faktorius, tik kad jis pirmą kartą girdi, jog vyriškis, kuriam pažadėtas socialinis būstas, turėtų neįgalų vaiką. „Gal ta moteris ir turi sergančių atžalų, bet tikrai ne jos sugyventinis“, – svarstė meras.

Anot jo, gali būti, kad šiuo atveju bandoma ieškoti to, kas nepamesta. Esą paaiškėjus, kad rietaviškis šiuo metu turi ir gyvenimo draugę, bus vertinama bendra jų finansinė situacija.