
Naujausios
Drabužiai – išskirtiniai
Apie šią mezgyklėlę mažai žinojome ir mes. Kol nepakalbinome jos savininkės, Rietavo seniūnijos moterų klubo pirmininkės Palmiros Mikalauskienės. Svetingai mus pasitikusi mezgėja maloniai pakvietė užsukti į savo jaukų kampelį, kuriame moteris pluša apsupta pačių spalvingiausių siūlų ričių, jau baigtų megzti ir savo pirkėjo laukiančių vilnonių, lininių ar medvilninių drabužių bei mezgimo mašinų gausmo.
Ir klysta manantieji, kad šiuolaikinių mezgėjų darbas – paprastas. Esą visą juodą darbą už jas atlieka į pagalbą pasitelkiama technika. Tik prisėdai – ir mezginys kaipmat baigtas... O iš tiesų mašinomis čia tik siūlės apmėtomos. Visa kita tenka darbščioms mezgėjų rankoms. Reikia ir apykakles apsiūti, ir išsiuvinėti. Kiekvienas drabužėlis, kiekvienas niekutis mezgėjos rankų nučiupinėtas, sušildytas. Vienetinis ir išskirtinis.
Mezgyklėlė – po akimis, tačiau žino retas
O gaminių mezgyklėlėje – daug. Čia galima rasti visko, kaip pati Palmira sako, nuo kojinių iki kepurių. Reikia kraičio naujagimiui – ne bėda. Reikia suknelės pasipuošti į šventę ar jaukaus užmestuko vis žvarbėjantį rudenį – irgi rasite. O gal jau dairotės palto? Rietaviškė sako apie visus pagalvojanti. Moteris domisi madomis ir drabužiams paieškanti tokio sukirpimo, kuris patiktų net jaunimui.
Ir akyse regėję nebuvome megzto sportinio kostiumo... Skamba neįprastai? Bet atrodo išties puošniai. Argi Rietavas tokia mezgėja negali girtis?
Tačiau turbūt tik retas rietaviškis žino, kad visas šias grožybes gali įsigyti savame mieste. Niekur nereikia važiuoti. Darbščiarankė sako kartais jaučianti nuoskaudą, kad jos gaminiai ne visada įvertinami. Antai Mykolinių šventei juk buvo lininių maišelių su žirgų aplikacijomis prisiuvusi. Manė, kad gal ir valdžia susidomės – juk tokie puikiai tiktų dėti reprezentacines dovanas. O ir kokia dovana būtų – pačių rietaviškių gaminta. Bet dėmesio nesulaukė. Ir vietiniai prekybos centrai jos prekių baidosi – esą tuomet žmonės nebepirks pigesnių, kiniškų.
Be to, tenka konkuruoti ir su prekėmis, aktyviai reklamuojamomis interneto platybėse. Pirkėjus dažnai suvilioja šių kaina. Nors tokį keliskart išskalbk – ir jis jau nebe toks, kaip pirktas. Pablukęs, išsitampęs. Megzto drabužio kaina ne kiek didesnė. O ir nešioti jį galėsite tiek, kad net atsibos – Palmiros mezginiai yra ilgalaikiai. Net ir pabodus moteris siūlo išeitį: „Atneškite, „paturbinsim“. Esą kartais užtenka pakeisti mažytę detalę, pridėti mezginuką, pritaikyti aplikaciją – ir jis akyse pasikeičia.
Į mezgyklėlė verta užsukti ir tiems, kas, kaip dabar labai aktualu, yra susirūpinęs vartoti atsakingai. Rietaviškė siūlo iš užuolaidų pasiūtų permatomų maišelių. Vietoj plastmasinių. Dėk į tokius riešutus, sėklas, kitus smulkius pirkinius ir vargo nematyk, o kartu ir gamtą saugok.
Mezgėjos gyslelę paveldėjo iš mamos
Jau trisdešimt metų mezgėja dirbanti Palmira pasekė mamos pėdomis, kuri dirbo mezgėja tuometinėje liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“. Paskui ją atsekė ir dukra. Ir čia dirbo ilgai, kol įmonė iširo. Bet senieji klientai, pamėgę Palmiros darbą, ją susirasdavo ir po to, kai moteris ėmė dirbti namie.
Ir pati Palmira nėra it tas batsiuvys – be batų. Moteris nešioja tik savo pačios pagamintus drabužius. Juokauja, kad, panorėjusi, įmanytų ir pėdkelnes nusimegzti. Nes dabar tik jas ir apatinį trikotažą belieka pirkti. Visa kita savomis rankomis pasigamina.
Moters dukra Brigita, dar lankydama mokyklą, taip pat mamos megztus apdarus nešiodavo. Netgi nosį riesdavo – ne kiekviena mama tokiais sugebėjimais apdovanota. Neatsiliko nuo mamos ir ji pati – įgijo siuvėjos specialybę. Brolis Mantvydas studijuoja mados dizainą. Jis pasirūpino sukurti mamai mezgyklėlės „PO Gija“ prekės ženklą.
Vadovauja ir moterų klubui
Teisingai žmonės sako: kuo daugiau darai, tuo daugiau ir spėji. Veikli mezgėja ne tik įgyvendino savo svajonę atsidaryti savo mezgyklėlę, bet dar ir subūrė moteris į Rietavo seniūnijos moterų klubą. Jis įkurtas 2012-aisiais. Dabar klubas vienija devynias nares. Vieną jų, Oną Einikienę, sutikome mezgyklėlėje. Pasirodo, moterys vienu metu net buvo bendradarbės – Ona talkindavo Palmirai mezgykloje. Bet išsilaikyti iš šio amato – itin sudėtinga. Todėl mėgstamą darbą skaudančia širdimi jai teko palikti.
Ona – Palmiros mokinė, šio amato išmokusi per vienus iš klubo rengtų kursų. Tada taip susižavėjusi mezgimo staklėmis, kad, padedama mokytojos, netrukus pati ėmė uoliai megzti. Ir nors dabar iš to duonos nepelno, klubo veikloje dalyvauja aktyviai.
Ir ko tik gabios moterys neveikia: mezga, audžia, pina krepšius, siuva prijuostes, daro šiaudinukus, kuria paveikslus iš sėklų, kitų gamtos gėrybių, odos, skiautinių, juos pristato parodose. Yra čia ir keramikių, ir žolininkių, ir siuvėjų, ir kitų gabumų turinčių moterų. Jos ir moko viena kitą, o per edukacinius projektus amatų pasimokyti kviečia ir aplinkinius.
Kaip sakė klubui vadovaujanti Palmira, tik gaila, kad mažai paramos iš Savivaldybės atstovų sulaukia. Klubas net neturi savo patalpų. Prašė mero pagalbos jas skiriant, bet atsakymas buvęs vienas – patalpų moterims rinktis Savivaldybė neturi. Tad dabar klubo moterys kartą ar net du per savaitę renkasi mezgyklėlėje „PO Gija“.
Ir kita paskata, pasak moters, joms visada praverstų. Antai neseniai sužinojusios, kad klubas gali teikti projektus paramai gauti... Esą niekas nepasirūpina tokius dalykus paviešinti. Norėtų, kad pati Savivaldybė daugiau informacijos apie klubo veiklą bei gabius vietinius amatininkus skleistų. Noro stengtis, rodytis, eiti į priekį yra, tik kad dažnai pritrūksta tos globojančios rankos.