
Naujausios

Užimtumo centras – tarsi kelio pradžia
34-erių centro vadovė Aušra Dockevičiūtė sako, kad partnerystė tarp moterų šiais laikais – vis retesnis dalykas. Gyvenimo tėkmės įsuktos, moterys dažnai nebepastebi, kiek mažai belikę tarp jų bendrystės. Čia, Rietavo moterų užimtumo centre, šiuos dalykus jos prisimena ar net mokosi iš naujo.
O pirminis asociacijos tikslas – skatinti imtis verslo, padėti jį keisti, plėsti. Stengiamasi, kad moterys imtų labiau pasitikėti savimi, patikėtų savo idėjomis, aktyviai dalyvautų visuomeninėje veikloje, gerėtų jų ne tik socialinė padėtis, bet ir psichologinė savijauta. „Prisijunk, įkvėpk, atrask, pakeisk“ – toks asociacijos veiklą apibūdinantis šūkis.
Pačios A. Dockevičiūtės rengiamų projektų, finansuojamų Europos Sąjungos struktūrinių fondų bei kitomis lėšomis, dėka šios moterys, ir ne tik jos, gali dalyvauti ne vienuose mokymuose, verslo renginiuose, idėjų savo verslui semtis kelionėse užsienyje. Kviečiama netgi į nemokamus jogos kursus ar kitus naudingus, bet su verslu nesusijusis užsiėmimus.
„Norint išmokti kažko naujo, reikia keisti įpročius, nebijoti daryti kitaip, – įsitikinusi vadovė. – Džiaugiuosi, kad taip mąstančių Rietave atsiranda vis daugiau.“
Pasak jos, dažnai būna, jog į centrą atėjusios moterys iš pradžių pasimeta. Kai kurios net ima galvoti: o gal visa tai ne man?.. Tačiau po kurio laiko rimtai susidomi. Nes kiekviena turi kokią nors svajonę, kurią nori įgyvendinti. Tačiau dažnai nežino, nuo ko pradėti.
Matomi plačiame pasaulyje
A. Dockevičiūtė įsitikinusi: jeigu esate kūrybininkas ar tradicinės įmonės atstovas – jūsų verslą būtina pažymėti interaktyviame žemėlapyje. Tuomet būsite matomas ne tik Lietuvoje, kitose Baltijos šalyse, bet ir Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Toks žemėlapis sukurtas tam, kad dažnai su savo veiklos viešinimo iššūkiais susiduriantis tradicinis verslas lengviau susirastų partnerių, pasisemtų idėjų, galėtų paprasčiau eksportuoti savo kuriamus produktus, galbūt patobulintų jų dizainą.
Užimtumo centro vadovė pasidžiaugė, kad šiame žemėlapyje pažymėtas „Miško rojus“, netoliese Labardžių esantis Ingos Jocytės apgyvendinimo paslaugas teikiantis šeimos verslas. Jis – unikalus, mat poilsiavietė įrengta... buvusiame apleistame miške, pačioje jo glūdumoje, ir skirta visiškos ramybės pasiilgusiems lankytojams.
Dėmesio vertas ir Dariaus Ripkausko verslas „Unikdeco shelves“. Kažkada didelėje įmonėje dirbęs vyras nusprendė kurti kažką savo, metė pelningą darbą, įsigijo lazerinį pjaustymo aparatą ir ėmė gaminti originalias lentynėles vaikiškoms mašinėlėms. Dabar tokių lentynėlių galima pamatyti ne tik Lietuvos, bet ir Amerikos, Australijos, kitose šeimose, kuriose auga mažų vaikų. Būtent Moterų užimtumo centro rengiami projektai, verslo renginiai Dariui padėjo suprasti, ką jis nori veikti, ką gaminti. O dabar užsakymai pilasi kaip iš gausybės rago. Daugelis jų – būtent iš užsienio. Taigi centras padeda ne tik moterims, bet ir versliems vyrams.
Direktorė sako, kad visi kūrybininkai ar tradicinių įmonių atstovai turėtų kreiptis į ją, norėdami būti pažymėti šiame daug galimybių teikiančiame interaktyviame žemėlapyje. Šiuo metu jame matoma penkiolika Rietavo savivaldybės įmonių.
Rietaviškiai – verslūs
Tą Rietavo moterų užimtumo centro vadovė sako galinti drąsiai tvirtinti. Esą vien ką reiškia visoje Lietuvoje garsus Rietavo turgus. O ir namuose rietaviškės linkusios užsiimti įvairiais verslais: kas maistą šventėms gamina, kas tvarko nagus, kerpa plaukus, kas užsiima buhalterine apskaita... Tačiau ne visos moterys žino, kaip tuo užsiimti, nepažeidžiant esamos tvarkos, kokius reikalavimus turi atitikti jų gaminamas maistas, kokios higienos privaloma laikytis, atliekant kosmetines procedūras ar ruošiant maistą.
Todėl Rietavo moterų užimtumo centras organizavo seminarą: pasikvietė maisto ir veterinarijos tarnybos atstovų, kad šie papasakotų, kaip viską daryti tvarkingai. Kalbėta tiek apie maisto gaminimo sąlygas, tiek apie galimą namuose pagaminti maisto kiekį, būtinas sveikatos pažymas, higienos reikalavimus, kokie leidimai reikalingi. Pasak A. Dockevičiūtės, kartais nepamatuotai manoma, kad dirbti legaliai – itin brangu, todėl ir neapsimoka. Iš tiesų taip nėra. Be to, ne kiekvienas ir nori pirkti, pavyzdžiui, namuose gamintą maistą. „Tikrai nepirksiu, neaišku, kokiomis sąlygomis gaminta“, – esu girdėjusi ne vieną kalbant. – O kai visos pažymos turimos, klientui tai kelia pasitikėjimą.“
A. Dockevičiūtė kviečia tas moteris, kurioms toks verslas sekasi, labiau viešintis ir kitoms pasakoti, kaip joms tai pavyko. Kad ir šios būtų drąsesnės veikti.
Direktorė pasidžiaugė, kad nuo centro gyvavimo pradžios gyva prekybinių mugių idėja Rietave nenuslopo iki šiol. Iš to gimė ir Mykolinių metturgis. Jame kasmet kviečiami dalyvauti tautinio paveldo atstovai. Šis metturgis – vienas iš pagrindinių Mykolinių akcentų.
Asociacija gyva būtent įvairiais projektais – antai dalyvauta „Maisto ir inovacijų projekte.“ A. Dockevičiūtės straipsnis apie tai, kuo Lietuvai, Rietavui, pasauliui svarbūs ir ką mėgo valgyti kunigaikščiai Oginskiai, išspausdintas švedų leidinyje „Food culture stories“.
„Manęs dažnai klausia: „Kam tie jūsų projektai? Ar verta?“ – pasakoja vadovė. Ir pabrėžia, kad asociacija, dalyvaudama juose, prisideda ir prie pačios savivaldybės įvaizdžio gerinimo. Juk savivaldybės vertinamos pagal įvairius indeksus, kurių vienas – kūrybingumas.
FOTO APRASAS O bendradarbiauti su įvairiomis organizacijos, vietos veiklos grupėmis, dalyvauti tarptautiniuose ir vietos projektuose – Rietavo moterų užimtumo centro duona. Taip paįvairinamas rietaviškių gyvenimas, jiems suteikiama daugiau galimybių atsiskleisti, be to, šiais projektais tiesiogiai prisidedama ir prie Rietavo žinomumo.
„Sėkmės komanda“
Jeigu skaitant straipsnį kam nors susidarė įspūdis, kad Rietavo moterų užimtumo centras globoja tik verslias moteris – klystate. Į centrą kviečiamos ir tos, kurios yra socialiai pažeidžiamos, stokoja savarankiškumo. Esą tokias rietaviškes, niekur nedirbančias, neregistruotas Užimtumo tarnyboje, prikviesti ypač sunku, o ir atėjus, motyvacija greitai išgaruoja. Tačiau pasilikusios džiaugiasi.
Šiuo metu centras įgyvendina metus truksiantį projektą „Sėkmės komanda“. Dalyvauja dvidešimt moterų. Susiskirsčiusios į komandas, skirtingų sričių moterys dalijasi savo patirtimi, motyvuoja viena kitą. Kiekviena turi išsikelti tikslą ir mažais žingsneliais stengtis jį pasiekti. Ir tas tikslas – nebūtinai sukurti verslą, bet, pavyzdžiui, susirasti darbą, susitaikyti su netektimi, liautis vartoti alkoholį, numesti svorio... Susitikusios kartą per mėnesį, moterys viena kitai pasakoja, kas joms sekasi, kas trukdo siekti savo tikslo, ką ketina daryti toliau, klausosi viena kitos patarimų ir istorijų. „Ir čia niekas negali teisti, sakyti, jog kvailai pasielgei, tiesiog susirenkama dalintis patirtimi, patarti, – pasakoja centro vadovė. – Ir taip viena kitą įkvėpti pokyčiams, nes kartu jų pasiekti lengviau nei po vieną.“
Nors rietaviškes burianti asociacija šiuo metu neturi įsirengusi savo patalpų, tačiau jas jau įsigijo – Maldučių kaime. Persikels, vos susitvarkys. Kai patalpas suremontuos, jose bus maisto ruošimui pritaikyta virtuvė, kurioje pagal visus higienos reikalavimus maistą pardavimui galės ruošti moterys. Bus ir siuvinėjimo bei siuvimo mašina, prie kurios taip pat plušės darbščiarankės. Taigi planuojama sukurti keletą darbo vietų. Ir tai bus naujas įrašas asociacijos istorijoje, mat anksčiau ji darbo vietų nekūrė.
Akivaizdu, kad Rietavo moterų užimtumo centras per savo gyvavimo metus gerokai ūgtelėjo. Stengiamasi, kad ir toliau augti nenustotų, vienytų ne tik pavienius žmones, bet ir įmones, organizacijas. O viskas kažkada prasidėjo nuo moterų, tradicijų puoselėtojų ir šeimos židinio kurstytojų. Apie jas ir šiandien sukasi pasaulis.
