
Naujausios

Situacija pablogėjo nuo liepos
Apie tai, kad šiems keturiems punktams iškilo reali grėsmė, „Žemaitis“ jau rašė prieš savaitę, kai jų uždarymo klausimas audringai svarstytas Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdyje. Nors posėdyje dalyvavusios bendruomenės „Mūsų Labardžiai“ atstovės tuomet bandė ginti jų kaime esantį punktą, pastangos buvo bevaisės.
Nuspręsta, kad Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centras nebepajėgus toliau nešti šią finansinę naštą. Išlaikydama punktus, prie kurių prisirašiusių žmonių skaičius trijuose iš jų nesiekia nė penkiasdešimties, įstaiga per metus patiria 16 tūkst. eurų nuostolį. Tada klausimas svarstyti perduotas galutinį žodį turinčiai tarti Rietavo tarybai.
Tarybos posėdžio metu centro vadovė Birutė Kerpienė dar kartą priminė įstaigą smukdančius skaičius. Už vieną prisirašiusį žmogų per mėnesį ji gauna 1,3 euro. O tų prisirašiusiųjų likę tiek mažai, kad išsilaikyti nebeįmanoma. Be to, ir sveikatos apsaugos ministro įsakymu tokie punktai turėtų būti išlaikomi, jei juose prisirašę bent 800–1500 žmonių.
Tiek pacientų kaimų medicinos punktuose įstaiga nėra turėjusi turbūt net geriausiais laikais. Situacija dar pablogėjo nuo šių metų liepos 1 dienos, kai medicinos punktus kaimo vietovėse kartu su Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centru išlaikęs UAB „Rietavo šeimos daktaras“ sutartį dėl lėšų skyrimo šiems punktams nutraukė ir perėjo prie mobiliųjų paslaugų.
Tuo pačiu keliu dabar nori eiti ir B. Kerpienės vadovaujama įstaiga. Pasak vadovės, tam pasiruošta – pagal projektą įsigytas automobilis pacientus lankyti namuose.
Sprendimas – pavėluotas
Kad šiai medicinos įstaigai nebėra kur trauktis, o išgelbėti punktus vilties maža, pritarė daugelis Tarybos narių. Bet ne vienas jų turėjo ir priekaištų Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro vadovei.
„Žinoma, skaičiai nėra džiuginantys. Tik suabejojau sprendimo skubumu, – kalbėjo tarybos narys Viktoras Krajinas. – Spalio 25 dieną buvo komiteto posėdis, spalio 31 – Tarybos, o nuo lapkričio 1-osios jau uždarom...“
Jam antrino ir kitas Tarybos narys Povilas Batavičius: „Jeigu būtų gegužė, balsuočiau už. Bet dabar... Atsiprašau, niekas taip sprendimų nepriima. Siūlyčiau punktus uždaryti nuo 2020-ųjų sausio 1 dienos.“
Tad Tarybos nariai sutarė balsuoti už du galimus sprendimus: punktus uždaryti kitą dieną po posėdžio arba laukti kitų metų pradžios. Tiesa, pirmasis sprendimo projektas dar buvo papildytas. Pridėta, kad įstaiga turėtų pati atspausdinti ir išplatinti gyventojams informacinius lapelius apie tai, kaip bus teikiama paslauga, kokiu numeriu gyventojams skambinti ir ko tikėtis.
Taigi, medicinos punktus naikinti norima šią minutę, o žmonės apie viską sužinos jau po visko...
Daug aštrios kritikos dėl pavėluotai svarstyti pateikto sprendimo sulaukusi B. Kerpienė dievagojosi, kad sprendimas nėra skubotas. Esą apie laukiančius pokyčius jau nuo gegužės mėnesio, kai buvo įsigytas automobilis mobiliosioms paslaugoms teikti, žinojo ir įstaigos darbuotojai, ir seniūnai, ir patys gyventojai, ir žurnalistai (turbūt ne mūsų laikraščio, nes „Žemaičiui“ šie planai buvo tokia pat staigmena, kaip ir kaimų, kuriuose punktai bus naikinami, gyventojams – aut.).
B. Kerpienės žodžiais, jeigu procesas nuo pavasario ir užsitęsė, tai tik dėl objektyvių priežasčių – darbuotojų atostogų vasarą ir panašiai. Ir pridūrė, kad priimdama įstaigai nepalankų sprendimą, Savivaldybė prisidės prie to, kad jos apskritai neliktų.
Pelaičių gyventojai – patenkinti
Meras Antanas Černeckis ragino pagalvoti apie tai, kad delsimas įstaigai kainuos. Esą „prievartaujant“ centrą dirbti nuostolingai, teks ieškoti galimybių, kaip jam padėti finansiškai.
Galiausiai Tarybos nariai nusprendė visus keturis medicinos punktus naikinti jau nuo Vėlinių. Už tokį sprendimą balsavo 10 Tarybos narių, susilaikė 5, nepritarė 2.
Galbūt lengviau apsispręsti jiems padėjo Pelaičių gyventojus aptarnaujančios bendruomenės slaugytojos Ritos Stančiukienės emocinga kalba iš tribūnos. Moteris pasakojo, kad mobiliąsias paslaugas gyventojams teikia jau 11 metų. „Mano žmonės džiaugiasi, kad esu arčiausiai jų“, – sakė R. Stančiukienė. – Esant reikalui, galiu susisodinti į mašiną 4 žmones ir atvežti į polikliniką. Jiems labai gerai.“
Moteris kalbėjo, kad atvažiavusi pagal iškvietimą ji ne tik kraujo paimanti ar lašelinę sulašinanti, bet ir kardiogramą padaranti. Galinti aptarnauti 8 žmones per dieną. Važiuojanti ir sudėtingomis oro sąlygomis, kad ir pustant. Meras dėkojo R. Stančiukienei už gyventojų puikiai vertinamą jos darbą ir daromą pažangą aptarnavimo srityje.
Jei šitaip dirbs ir kitos keturis kaimus aptarnausiančios slaugytojos, galbūt gyventojams tik pasiseks. Bet kol kas dar daug neaiškumo. Ar tikrai slaugytojos sulauks kiekvienas susirgęs asmuo? Juk yra tvarka, kurioje nurodyta, kad bus vykstama tik pas kūdikius, karščiuojančius ir aukštos temperatūros vaistais nenumušančius pacientus, tuos, kurie dėl judėjimo ar kitų sveikatos sutrikimų negalės atvykti į Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centrą. O kaip kiti, nepakliūvantys į šią grupę, bet gyvenantys toliau nuo Rietavo?
