Naujausios
Siūlė nesigirti
Tarybos nariui socialdemokratui Alfredui Mockui posėdžio metu užkliuvo daugybė svarstomų klausimų. Antai 2020–2022 m. Rietavo savivaldybės strateginis veiklos planas politikui pasirodė „neambicingas“. Esą jis turėtų būti parengtas pagal valdančiosios daugumos politinę programą. Bet kadangi ši tokios programos nepateikusi, jo frakcijai kyląs klausimas, kuo remiantis tas planas buvo sukurptas? „Tikėtina, iš kažkur paimta, pakopijuota... nes veiklos programa nesusijusi su planu“, – rėžė jis.
A. Mockaus nuomone, minėtame plane Savivaldybei nereikėtų girtis nedarbo mažėjimu, mat taip atsitiko iš dalies dėl to, kad mažėjo gyventojų. Be to, esą parengtame plane nenumatyta pakankamai priemonių, kuriomis būtų gerinami prastesni Savivaldybės rodikliai.
„Rietavo savivaldybė tampa nepatraukli gyventi“, – rėžė jis. Ir pridūrė: jei nebus ambicingo plano, Savivaldybės dienos gali būti suskaičiuotos...
„Nieko gudresnio eidami į rinkimus ir jūs patys (Lietuvos socialdemokratų partija – aut.) nesugalvojot“, – į tokį pasisakymą atšovė meras. Jis aiškino, kad viena partija negali iš esmės pakeisti strategijos. Tam rengiami ilgalaikiai strateginiai veiklos planai. Antai ir dabar bus pradedamas rengti 2021–2027 m. Rietavo savivaldybės strateginis plėtros planas.
„Reikės visiems aktyviai dalyvauti ir susitvarkyti taip, kad paskui nereikėtų tokių liūdnų kalbų“, – ironizavo A. Černeckis.
Nepaisant penkių susilaikiusių Tarybos narių, dauguma 2020–2022 m. Rietavo savivaldybės strateginiam veiklos planui pritarė.
Negi negali parengti patys?
Dar grįžta ir prie minėtojo ilgesniam laikotarpiui – 7-eriems metams (2021–2027 m.) – žadamo rengti plano. Tarybos nariai turėjo pritarti, jog įmonė, rengsianti tą planą, būtų parinkta konkurso būdu, o sumokėta jai iš Rietavo savivaldybės administracijai skirtų lėšų.
Tarybos narys Vytautas Blažaitis kalbėjo nesuprantąs, jog kiti gali nurodyti, kaip tuos septynerius metus savivaldybei gyventi. Jo manymu, tokį planą už numatytus 20 tūkst. eurų galbūt galėtų rengti patys Savivaldybės darbuotojai. „Gal geriau mokėti jiems?“ – svarstė jis.
Meras atkirto, kad patys parengti tokį planą specialistai yra nepajėgūs. Esą to turi imtis aukščiausio lygio profesionalai. Nepaisant to, prakaituoti jį rengiant teksią ir pozicijai, ir opozicijai, ir Savivaldybės darbuotojams.
Jam pritarė ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Aužbikavičius: „Bus įtraukti visi visuomenės sluoksniai.“ Savo siūlymus dėl savivaldybės plėtros galės teikti ir sudarytos darbo grupės, o sustyguotą planą Taryba tvirtins metams baigiantis.
„Neironizuoju – sveikinu pradėjus dirbti“
Tarybos posėdžio metu stabtelėti teko net prie tokių, atrodytų, eilinių klausimų, kaip sudarytų „darbinių“ komisijų tvirtinimas.
Pirmiausia tokių komisijų sudarymo principu susidomėjo Tarybos narė Vilija Razmienė. Jai užkliuvo, kodėl vienose komisijose yra net po du Tarybos narius, o kitose – nė vieno. Taip sudaryta ir Socialinių paslaugų skyrimo komisija.
Meras paaiškino, kad ši komisija sudaryta iš specialistų. Jo nuomone, apskritai nei šioje, nei kitose komisijose Tarybos narių apskritai neturėtų būti, kad nenutiktų taip, jog Taryba pati tvirtina tvarkas, skiria pinigus programoms, o paskui tuos pinigus dar ir dalija. Vis dėlto meras neprieštaravo V. Razmienės netiesiogiai išreikštam norui būti paskirtai į šią komisiją. Juozui Barsteigai pasiūlius, už tai balsavo visi Tarybos nariai.
Lyg davus gerą pradžią, vėliau sustota ir ties Rietavo savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo ir žemės ūkio rėmimo programos projektų ir paraiškų vertinimo komisijos sudarymo. Esą ir čia reikią pergalvoti jos sudėtį.
Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas V. Blažaitis į šią komisiją pasiūlė „narį iš opozicijos“, bendrapartietį Viktorą Krajiną, kadangi iki tol joje buvo du valdančiųjų atstovai – liberalai Albinas Maslauskas ir Albinas Bružinskas.
„Opozicija pradėjo prašyti darbo, – šypsodamasis stebėjosi meras. – Reikia pasveikinti, kad ji pradėjo norėti dirbti Rietavo žmonėms. Ir palinkėti sėkmės.“
V. Krajinas pabrėžė, kad opozicija ne tik nori, bet ir dirba Rietavo žmonėms. Ir priminė, jog šį klausimą jis buvo iškėlęs dar komiteto posėdžio metu, tačiau juk tuomet siūlyti savęs negalėjęs, o jo pastaba, kad minėtoje komisijos yra tik valdančiosios daugumos atstovai, buvusi praleista pro ausis.
Galiausiai Tarybos nariai priėjo prie bendro sutarimo nuo pokyčių šioje komisijoje susilaikyti ir siūlymo A. Bružinską keisti V. Krajinu bent jau kol kas atidėti. Atrodo, merui pavyko įtikinti visus, kad yra didelių abejonių, ar Tarybos nariai gali kištis į komisijų darbą – tai reikėtų išsiaiškinti su teisininkais.
Papilnės iki 10-ies milijonų
Nors šių metų Rietavo savivaldybės biudžetas plačiai buvo pristatytas visų Tarybos komitetų posėdžių metų ir jį beliko patvirtinti, A. Mockus ir čia rado „kabliukų“. Tiesa, ne dėl skaičių. Pasak jo, sudarant biudžetą turi dalyvauti Finansų skyriaus vedėjas, o jo rietaviškiai jau kurį laiką neturi.
„Valdančioji dauguma, atrodo, imtis veiksmų situacijai taisyti nesiruošia“, – kritiką liejo A. Mockus. Ir jau bandė siūlyti, jog būtina įpareigoti valdančiuosius per tam tikrą laiką imtis konkrečių veiksmų, tačiau A. Černeckis kolegą nutraukė, pastebėdamas, kad su svarstomu biudžetu tai niekaip nesusiję.
„Pasisakot jau ketvirtą kartą. Gal jau reiktų užbaigti...“ – siūlė meras.
Galiausiai šių metų biudžetas – 9,1 mln. eurų dydžio – buvo patvirtintas. Tiesa, nevieningai – 3 nariai susilaikė. Meras optimistiškai kalbėjo, kad tikimasi iki metų pabaigos į biudžetą surinkti ir visus 10 milijonų eurų.
O prie Finansų skyriaus vedėjo (šias pareigas laikinai eina vyr. specialistė Zita Beržonskienė) skyrimo klausimo grįžta posėdžio pabaigoje.
Į posėdį iškviesta Savivaldybės teisininkė Ieva Krajinaitė paaiškino, kad konkursą centralizuotai vykdo Valstybės tarnybos departamentas. Iš Savivaldybės administracijos ir departamento darbuotojų sudaroma komisija, kuri ir atrenka kandidatą. Esą artimiausiu metu procedūros dėl vedėjo paskyrimo turėtų būti pradėtos.