
Naujausios
Užtruko, kol išrinko vietą
Jaunieji ukrainiečiai Rietave lankėsi Kultūros centro kvietimu. Pastarasis, kartu su Lietuvos kultūros taryba įgyvendindamas projektą „II tarptautinis festivalis „Oginskių sostinė – Rietavas“, sumanė, kad viena iš projekto veiklų galėtų būti grindinio tapyba. Bet ilgainiui sumanymas keitėsi, mat paaiškėjo, jog grindinio tapyba yra brangi ir techniškai sunkiai įgyvendinama, be to, ne daug kas išmano šią techniką.
Nutarta grindinio tapybą pakeisti sienų tapymu. Taip ir užsimezgė ryšys su Antonu. Jam buvo pasiūlyta sukurti piešinį, kuris papuoštų vieną iš Rietavo miesto sienų.
Kol Kultūros centras su menininku derino piešinio eskizą, lygiagrečiai vyko ir gana ilgai užtrukęs sienos parinkimo procesas. Pasak Kultūros centro vadovės Birutės Gedminaitės, iš pradžių buvo pasirinktas visai kitas statinys, tačiau vietos valdžios ir Kultūros centro nuomonėms išsiskyrus galiausiai apsistota ties minėtąja transformatorine.
Nustebino žmonių dėmesys
Lapkričio viduryje į Rietavą atvykę Antonas ir Katia ketino iš karto imtis darbo, tačiau kortas sumaišė... lietus. „Keturias dienas sėdėjom be darbo, nes lijo ir lijo. Artėjo diena, kai turėsime grįžti į Ukrainą, tad nutarėme veikti. Nusipirkome plėvelės, kuria ketinome apdengti statinį, kad galėčiau pradėti piešti. Bet įvyko stebuklas – tą dieną liovėsi lyti“, – šypsojosi menininkas.
Jis pasakojo, kad tiek Lietuvoje, tiek Ukrainoje tapyba ant sienų daug kam asocijuojasi su chuliganiškais grafičio piešiniais. Esą ir jis savo kelią pradėjo nuo panašios veiklos, tačiau jau dešimt metų dirba oficialiai, prieš tai gavęs leidimą piešti ant sienos ir su pastato valdytojais suderinęs visas piešinio detales.
Įdomu tai, kad dar anksčiau Antonas dirbo vaikų knygelių iliustratoriumi. Bet dabar jo didžioji aistra – stambioji grafika.
Paklausti, kokį įspūdį jiems paliko Rietavas, abu ukrainiečiai tikino, kad labiausiai nustebino vietinių žmonių parodytas dėmesys jų veiklai. „Buvo net atvejų, kai man piešiant ateidavo mokytojos su mokiniai pasidomėti, kas čia bus, kaip ir ką piešiu. Ir praeivis ne vienas stabtelėjo pakalbinti. Mūsų šalyje tai neįprasta. Užsiimdamas gatvės menu pas mus gali tikėtis tik dviejų reakcijų – arba visiško abejingumo, arba neigiamų vertinimų“, – kalbėjo Antonas.
Jam pritarė ir Katia. Mergina papasakojo, kad didžiausias netikėtumas abiem buvo greta tapomos transformatorinės daugiabutyje gyvenančios moters poelgis – rietaviškė nei iš šio, nei iš to Antonui atnešė dovanų – vyno, medaus ir šokolado.
„Sakė, čia man, kad nesušalčiau. Tas jūsų žmonių gerumas labiausiai ir šildė“, – prisipažino menininkas.
Apie tai, kas svarbu čia ir ten
O jo sukurto piešinio važiuodamas centrine Rietavo gatve negali nepastebėti. Viena ryškiais dažais ištapyta statinio siena matyti dar iš anapus Malūno tvenkinio, važiuojant nuo miesto centro Plungės link. Joje pavaizduotas Rietavo simbolis – liūtas, apsivijęs raudonų plytų bokštą (jis – lyg veidrodinis atspindys tikrojo bokšto, stovinčio čia pat, vos už kelių žingsnių), kurio viršuje tyvuliuoja medžių supamas ežerėlis.
Įdomu tai, kad liūto uodega staiga virsta žaibu, o jam virš galvos kabo didžiulis šviesulys. Nesunku atspėti, kad tai – aliuzijos į Rietave įžiebtą pirmąją Lietuvoje elektros lemputę. O piešdamas ežerėlį ir jį supančią žalumą menininkas sakė norėjęs pabrėžti vandens telkinių gausą, kuria Rietavas gali didžiuotis.
Antonas prisipažino esantis simbolistas, todėl kiekvienam piešiniui parenka gilesnę prasmę turinčias detales: „ Šiuo darbu parodžiau tai, kas yra svarbu Rietavui, – gamtą, kultūrą ir mokslą.“
Visai kitus akcentus jaunuoliai mini kalbėdami apie savo šalį. Abu yra iš vakarinės Ukrainos dalies – Rivne miesto. Ar didelis jis? „Mūsų šalies masteliais vertinant – nedidukas, jame tik 300 tūkst. gyventojų, – sako, o išgirdę, kad tokia demografija pas mus gali pasigirti tik Vilnius ir Kaunas, abu susižvalgę nusišypso. – Pas mus tokių miestų – gal 24.“
Išgirstame ir tai, kad jų gyvenamas miestas, kaip ir visa pietinė Ukrainos teritorija, yra gana toli nuo rytuose vykstančių karinių veiksmų su Rusija. „Tačiau turime tokių draugų, kurie eina į karą. Žinote, karas yra karas. Nieko romantiško tame nėra“, – nelinksmai atsidūsta Katia.