Saulėta jubiliejinių Mykolinių savaitė

Vla­do GAU­DIE­ŠIAUS nuo­trau­ka
Pag­rin­dinė My­ko­li­nių die­na pra­dėta aris­tok­ra­tiš­ku šo­kiu
Bova graže, skane i iduome – į šiuos kelis žodžius sutelpa visa šeštadienį Rietave vykusių Mykolinių šventė, kuomet ausis glostė Oginskių polonezas ir kita šventinė muzika, gomurį malonino Oginskių laikų virtuvės patiekalai, siūlomi paragauti pačių dvarininkų, akį traukė medžioklės trofėjai, uoslę kuteno kepamos mėsos ir vaflių kvapai, stebino kolektyvų ir atlikėjų pasirodymai, o galiausiai žada atėmė bažnyčios smailes nušvietęs fejerverkas.
Kunigaikščio vardynos paminėtos skambiai bei trankiai, kaip ir anais laikais – kad buvusieji jose vis prisimintų, o prisiminę dar ilgai geru žodžiu minėtų. Ir ne tik šeštadienį – šiemet, kai minimos Mykolo Kleopo Oginskio jubiliejinės 255-osios gimimo metinės bei Rietavo savivaldos dvidešimtmetis, Mykolinės švęstos net devynias dienas. Visos jos, it užsakytos, buvo gražios bei saulėtos

Žirgų konkūras ir žemės ūkio technikos paroda

Šventiniai renginiai prasidėjo rugsėjo 19-ąją Rietavo žirgyne. Čia smalsuoliai traukė būriais, nes pramogų nei mažam, nei dideliam trūko. Nepraeiti pro šalį viliojo gyvulių bei paukščių paroda, kurioje – ir išdidžiosios alpakos, ir eiklieji žirgai, ir giesmininkai paukščiai. Bet buvo ir tokių lankytojų, kurie žirgynan atvažiavo vien dėl ten eksponuotos žemės ūkio technikos parodos. Visi atvykusieji galėjo pasivaišinti gimtadienio tortu. Ne saldžiu, o išmoningai „pagamintu“ iš rudens pradžios gėrybių.

Pasibaigus žirgų konkūrui ir aptarus įstabius žirgų šuolius, išdalintos taurės. Debiutantų konkūre nugalėjo rusniškė Rūta Sutnikaitė su žirgu Beriliu, Rietavo žirgyno taurė atiteko juknaitiškei Skaistei Bendoriūtei, šuoliavusiai Rosara. Rietavo kraštiečių klubo taurė įteikta palangiškei Ieva Labenskytei, kurią į pergalę nešė žirgas Chitas.

Rietavo mero taurės konkūre geriausiai sekėsi Gediminui Jukniui su Fortūna. Kunigaikščių Oginskių taurė iškeliavo į Lietuvos gyvulininkystės institutą, kuriam ją parvežė Ugnė Šveistytė ir jos žirgelis Žirmūnas. Rietaviškės Neringa Laurinaitytė ir Emilija Pociūtė pasidalijo antrąją–ketvirtąją vietas.

Šventinė savaitė

Smagiai prasidėjusios Mykolinės buvo daug žadančios. Lygiai tokia pat smagi ir turininga buvo visa savaitė. Į jos renginius rietaviškiai įsitraukė aktyviai – antai dviračių žygiu susiviliojo net 78 dalyviai! O kiek žmonių dalyvavo susitikimuose su aktoriais ir rašytojais, stebėjo spektaklius, klausėsi koncertų, dalyvavo edukacijose ir mokymuose...

Pasitikrinti ir pagilinti žinias protų galiūnai galėjo bibliotekoje vykusiame protmūšyje „Aš vėskou žinau aple Reitava“. Lankytojus viliojo Oginskių kultūros istorijos muziejus, atidaręs šįmet Rietavo garbės piliečiu tapusio Henriko Cipario nusipelniusiems Rietavo krašto žmonėms dovanotų tapybos darbų parodą „Dvylika mėnesių“. Žaismingų ir įtraukiančių veiklų netrūko Rietavo savivaldybės švietimo įstaigoms skirtą dieną.

Itin svarbi rietaviškiams buvo rugsėjo 25-oji, kuomet šventinėje konferencijoje apžvelgtas Rietavo savivaldos dvidešimtmetis, regalijomis papuošti naujai išrinkti garbės piliečiai, o po gražios ceremonijos Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras dovanojo koncertą „J. Štrauso kūrybos perlai“. Pradėjus brėkšti miesto bažnyčia, skambant polonezui, net triskart pasipuošė 3D projekcija, kurioje vėrėsi Rietavo praeities istorijos žymės.

Šventėje – Oginskių laikų dvasia

Rugsėjo 26-osios rytą į kasmetinę sueigą susirinko Rietavo kraštiečių klubo nariai. Oginskių kultūros istorijos muziejuje jie aptarė, ką per metus nuveikė klubas, planavo, ką dar galėtų nuveikti, į savo gretas priėmė naują narį.

Popiet Mykolinių koncertas prasidėjo aristokratišku šokiu. Skambant garsiajam M. K. Oginskio polonezui sukosi net šeši rietaviškių kolektyvai. XIX a. dvarų kultūra dvelkė ne tik muzikiniai pasirodymai, bet iš seniūnijų bei bendruomenių kiemelių garuojantys patiekalai ar užkandžiai, pagaminti ne bet kaip, o pagal Oginskių virtuvės receptus.

Rietavo seniūnija skelbėsi pagaminusi piemenų užkandį, ponišką šmotelį, Oginskių kavą bei didikų maistą. Kiekvieno kiemelio šeimininkai kuo plonesniu balseliu kvietė užsukti ir skanauti, mat nežinosi, kuris iš užklydėlių į palapinę – slaptoji komisija, paruošusi pilvus vertinti, kurios maistas verčiausias nominacijos apdovanojimo. O tų nominacijų buvo ne viena ir ne tik susijusių su valgiu.

Akys mato, širdis nori...

Žmonės į seniūnijų ir bendruomenių kiemelius smalsauti bei skanauti plūdo nė nesulaukę, kada aikštę užtvindys mėlynai geltonų dūmų debesis ir bus paskelbtas šių kiemelių oficialus atidarymas. Ir kur čia sulauksi, kai tveriškiai vilioja čia pat ant laužo čirškinamu net keturias dienas marinuotu ėriuku, tą pat akimirką ant senovinės krosnies kepamais gruzdžiais vafliais, labardiškiai kaipmat pila Oginskienės morkų sriubos, gardintos ožkų sūriu ir moliūgų sėklomis, pelaitiškiai masina sumuštinukais su troškinta šerniena...

Budrikiškiai savo migdolinę bobą irgi gyrė ne kalbomis – kvietė įvertinti patiems. O daugėdiškės ponios Olga ir Amelija iš Oginskių vasaros rezidencijos suokė, jog tokios moliūgų duonos, kokią iškepė jos, dar niekas niekur nėra ragavęs.

Masalas akims

Prieiti arčiau prie medžiotojų ir žvejų klubo „Medeina“ traukė jo sumedžioti įspūdingi trofėjai, tokie kaip plačiaragis briedis ir smailiailtis šernas, kuriuos klubo vadovas Andrius Sempukas leido ir paliesti, ir apie medžioklę papasakoti nesibodėjo. Klaipėdiškis gyrė Rietavo miškus, dėl jų įvairovės medžioklei labai tinkamus.

Pačių kruopščiai pagamintais rankdarbiais prekiavo Rietavo neįgaliųjų draugija, neregėtais paveikslais iš plastilino bei kiek įprastesniais siuvinėtais ir kitais dirbiniais, pačių lietomis žvakėmis viliojo „Rietavo viltis“.

Bent pačiupinėti ir įsitikinti, kad ne sapne regi, norėjosi išvystą dvariškai apsitaisiusią grafienę Šukštienę iš Medingėnų, gracingai šokio ritmu kartu su savo ponia besisukantį dvarininką Minikį iš Vincentavo dvaro bei jų nuolankiąją tarnaitę. Minikiai elgėsi visai neponiškai ir šypsojosi žmonėms, norintiems su jais įsiamžinti dvaro rožių apsuptyje prie auksu spindinčių indų.

Sveikinimų kalbos

Seniūnijų ir bendruomenių kiemeliai taip įsuko, kad rinktis arčiau prie scenos prikvietė tik balsingoji šventės vedėja Eglė Fabijonavičienė, trumpam išsklaidžiusi šventės šurmulį ir pakvietusi garbius žmones sveikinimų kalboms.

Susirinkusiuosius gražia Mykolinių bei savivaldos dvidešimtmečio proga sveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Jis prisiminė, jog lygiai prieš 20 metų, po pirmojo Tarybos posėdžio, šioje aikštėje buvo pasodintas ąžuoliukas. „Jis išaugo į didelį gražų ąžuolą. Ir kiekvienas dabar gali atsistoti šalia jo bei pasilyginti, koks žmogus per tuos 20 metų užaugo, koks užaugo ąžuolas, kokius darbus sugebėjome atlikti per tą laiką“, – kalbėjo meras.

Į sceną sveikinti rietaviškių gražiomis progomis lipo ir Seimo nariai, perduotas atvykti negalėjusio Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio sveikinimas. Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė Rietavui linkėjo išlikti kažkada buvusia inovacijų sostine. Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Vytautas Buivydas padėkas perdavė puikiai savo ūkiuose besitvarkantiems Rietavo savivaldybės gyventojams Andriui Bagdonui ir Tomui Jatuliui. Susirinkusiuosius sveikino ir Rietavo kraštiečių klubo prezidentas profesorius Leonas Vaidotas Ašmantas.

Sveikindami savivaldybę, skaičiuojančią dvidešimt metų, du garbingus ir „garsius“ ratus plieniniais žirgais aplink aikštę apsuko Rietavo motociklininkai.

Koncertai, šventinis fejerverkas

Po visų kalbų ir toliau išlaikyti šventišką nuotaiką padėjo M. K. Oginskio meno mokyklos orkestras, karinio jūrų pajėgų orkestro muzikantai, dainavo iš Rietavo kilusi solistė Aušra Liutkutė, koncertavo televizijos projektų dalyviai Gedeminas ir Inga Jepšai, multinstrumentalistas Saulius Petreikis su „World Orchestra“.

O į atlikėjo Justino Jaručio koncertą susirinko kone pusė Rietavo, gausi publika užpildė visą aikštės centrą ir jo pakraščius. Tokia pat minia stebėjo ir dangų įvairių formų „gėlėmis“ papuošusį fejerverką, po kurio jau kiek apmenkusiai žiūrovų miniai koncertavo Žygis ir Gabija.

Kitądien tikintieji rinkosi į Šv. Arkangelo Mykolo atlaidus, po bažnyčios skliautais koncertavo solistė A. Liutkutė.