Savivaldybę pavadino miegančia

Nuotrauka iš posėdžio vaizdo įrašo
P. Ba­ta­vi­čius, pa­žėręs kri­ti­kos dėl pra­sto Sa­vi­val­dybės ko­mu­ni­ka­vi­mo pan­de­mi­jos me­tu, ir pa­ts su­laukė prie­kaiš­to – kam kalbė­da­mas nu­sii­ma ap­sau­ginę kaukę
Ketvirtadienį vykusio Rietavo savivaldybės tarybos posėdžio pabaigoje meras Antanas Černeckis apžvelgė, kokia situacija mūsuose dėl korovaniruso. Kaip žinia, Rietavo savivaldybė šios ligos atvejį fiksavo viena pirmųjų Lietuvoje. Anot mero, daugiau užsikrėtimų nebebuvo nustatyta. Ir tai guodžia. Apskritai situacija Rietavo savivaldybėje esanti pakankamai gerai valdoma. Tačiau po tokių žodžių savivaldybės vadovas sulaukė priekaištų. Kalbėta, kad naujienos apie užsikrėtusiuosius ir kita aktuali su šia pandemija susijusi informacija gyventojus pasiekia pavėluotai, o kai kuriais atvejais jos apskritai nėra.

Užsikrėtusiųjų nepadaugėjo

A. Černeckis pranešė, jog daugiau koronavirusu užsikrėtusių gyventojų Rietavo savivaldybėje nėra. Nustatytas tik tas vienas. Asmuo vis dar gydomas Klaipėdos ligoninėje. Ir nors paimta nemažai rietaviškių mėginių ištirti, visi jie – neigiami. Izoliavosi 11 savivaldybės gyventojų. 6 asmenys (pakeliui ir 7-as), neturėję sąlygų izoliuotis namuose, Savivaldybės rūpesčiu apgyvendinti prie kavinės „Jūros“ esančiuose svečių namuose.

Telšiuose veikiančiame mobiliajame patikros punkte iki praėjusio ketvirtadienio ištirti buvo paimti 409 ėminiai. Esą vien trečiadienį tokių paimta 43, ir iš jų tik vienas – Rietavo savivaldybės gyventojo.

„Situacija po pirmo sukrėtimo Rietave stabilizavosi. Duok Dieve, kad taip ir laikytųsi“, – vylėsi meras.

Pažeidėjų netoleruoja

Savivaldybės vadovas pasidžiaugė, kad bėdos nėra ir dėl izoliuotis turinčių žmonių apgyvendinimo, ir dėl saviizoliacijos reikalavimų laikymosi.

Tiesa, paminėjo, kad būta keletas atvejų, kai šeimos nariai, kurie gyvena su izoliuotis turinčiu asmeniu, „bandė elgtis laisviau“, tačiau buvo įspėti.

Esą ne tokiame dideliame Rietave bendruomenė yra pilietiška, nepakanti tokiems dalykams ir apie panašius atvejus praneša. Pažeidėjus drausmina policija, apie juos informaciją teikia ir seniūnijų darbuotojai.

„Tai yra gerai. Taip ir turi būti. Turim būti pilietiški ir susitelkę“, – netoleruoti saviizoliacijos nesilaikančių asmenų kvietė meras. – Šitos negandos po mėnesio ar dviejų turėtų baigtis.“

Trūksta greitos komunikacijos

Merui baigus pasisakyti, savo vietoje nenustygo opozicijos narys Povilas Batavičius. Savivaldybei jis pažėrė karčios kritikos.

„Norėčiau sureaguoti į tai, jog sakėte, neva situacija yra valdoma. Gal ir taip... Bet ar tinkamai komunikuojama, labai abejoju. Turėjom pirmą atvejį (koronavirusu užsikrėtusio savivaldybės gyventojo – aut.). Liga nustatyta penktadienį. Tai visa administracija labai ramiai išmiegojo iki pirmadienio“, – nuostabos neslėpė Tarybos narys.

Anot jo, kai kurie naujienas sužinojo iš vaikų darželio direktorės, pasidalinusios informacijos, kad kitų tos šeimos, kurioje buvo užsikrėtęs asmuo, narių rezultatai yra neigiami. Direktorė tokią informaciją paviešinusi, mat į darželį buvo atėję vaikų, turėjusių artimą kontaktą su užsikrėtusiuoju. Pasak P. Batavičiaus, nesulaukę informacijos iš Savivaldybės, šeštadienį ir sekmadienį tėvai patys bandė aiškintis, ar jų vaikai bendravo su minėtais bendraamžiais.

„Šitoj vietoj visi laukia aiškios greitos komunikacijos. Mes jau nekalbam, kad Rietavo savivaldybė neturi feisbuko paskyros, kur būtų galima trumpą žinutę įmesti, – nusivylimo neslėpė P. Batavičius.

Anot jo, nebūtina viešinti vardų, pavardžių. Galima rasti kitų būdų, kaip informuoti žmones, kuriems tokia žinia yra svarbi.

Nepranešė apie laiptinių dezinfekavimą

P. Batavičius pasigedęs ir elementarios informacijos apie žadamą pradėti daugiabučių namų laiptinių dezinfekavimą.

„Ar pasirodė informacija iš anksto Savivaldybės interneto puslapyje ar prie laiptinių, jog viskas gerai, nepanikuokit, laiptinės dezinfekuojamos prevenciškai? O dabar: išeina močiutė, dairosi, nesupranta, kas darosi – ar jau ir šiame name užfiksuotas koronavirusas?“ – rėžė P. Batavičius ir siūlė Savivaldybėje paskirti už komunikaciją atsakingą žmogų, nes dabar ji – labai prasta.

Meras tokius priekaištus bandė atremti motyvuodamas ir Asmens duomenų apsaugos įstatymu, ir tuo, jog Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pačiai Savivaldybei tokios informacijos nepateikęs.

Esą situaciją apie pirmąjį užsikrėtusįjį jis ir pats išsiaiškinęs tik tą sekmadienį, sulaukęs vieno internetinio portalo žurnalisto klausimo. Tekę ne vieną gydytoją apskambinti, o galiausiai ir pažįstamų rate pasiteirauti, kol daugiau sužinojęs.

A. Černeckis tęsė, kad situacija prastesnė buvusi tik viruso plitimo pradžioje, mat Visuomenės sveikatos centras nebuvo pasiruošęs tokiai apkrovai. Esą dabar – visai kas kita: ir centras visai kitaip dirbąs, ir patys žmonės supratę, kad tokiais atvejais reikia prasinešti. O atsakingi Savivaldybės administracijos darbuotojai neva į skambučius atsiliepinėja dieną naktį.

Pasimokyti galima iš kaimynų

A. Černeckis sutiko, kad dėl laiptinių dezinfekcijos informaciją paskelbti buvo galima. Bet teisinosi skuba: esą dezinfekuoti nuspręsta penktadienį, o įmonė šių darbų imtis galėjo tik kitą dieną ir ne vėliau. Todėl galbūt pražiūrėta. Tačiau esą daugiabučių namų bendrijų pirmininkai apie dezinfekciją žinoję.

P. Batavičius po tokių aiškinimų neatlyžo ir mygo merą tokiais pasiteisinimais nedangstyti Savivaldybės administracijos neveikimo. Galiausiai meras diskusiją nutildė, iš dalies pripažindamas administracijos klaidas ir pabrėždamas, kad dar „turim mokytis“.

Ir mokytis, atrodo, tikrai yra ko. Galima imti pavyzdį iš kaimynų. Antai Plungės rajono savivaldybės meras turi savo feisbuko paskyrą, kurioje šiuo sudėtingu laikotarpiu informaciją apie koronaviruso atvejus ir su tuo susijusias naujienas operatyviai skelbia pats. Visa svarbi informacija viešinama ir Plungės rajono savivaldybės administracijos feisbuko paskyroje, kurią seka tūkstančiai internautų.