
Naujausios
Komisija smarvę užuodė
„Problemą išties turime, – kalbėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. – Užpraėjusią vasarą, atsimenu, neduokdie paliksi pravirą langą... Ypač šeštadieniais. Po vykusio pasitarimo dar kurį laiką kvapas buvo jaučiamas, bet paskui įmonė, matyt, ėmėsi priemonių ir jis buvo sumažėjęs. Tačiau dabar, atrodo, problema vėl išlindo.“
Nacionalinio sveikatos centro Telšių departamento atstovė Dalia Norvaišienė pasakojo, kad po liepą pasipylusių rietaviškių, pelaitiškių ir atskirų institucijų skundų buvo operatyviai sudaryta Kvapų kontrolės komisija. Priešingai nei anksčiau, tąsyk nemalonų kvapą, kuris gali būti siejamas su įmonės ūkine veikla, komisijai užuosti pavyko.
Tuomet Rietavo savivaldybės administracijai, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai bei Aplinkos apsaugos agentūrai išsiųsti raštai, kuriuose prašyta atsakyti, ar „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ statiniai ir patalpos naudojami pagal paskirtį, ar atitinka nustatytus reikalavimus, ar įmonės veikloje nėra užfiksuota technologinių procesų pažeidimų ir ar nepažeidžiamos ūkinei komercinei veiklai išduotos licencijos sąlygos.
Spalio viduryje, sulaukus raštų iš visų institucijų, buvo nustatyta, kad įmonei išduotas taršos leidimo sąlygos vis dėlto buvo pažeistos. Tuomet vadžias į savo rankas perėmė Aplinkos apsaugos departamentas ir atliko įmonėje patikrinimą.
Pažeidimų rasta, bet su blogu kvapu jie nesiejami
D. Norvaišienei paprašius minėtų įstaigų pristatyti savo išvadas, pirmasis kalbėjo Rietavo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alvydas Montvydas. Pasak jo, įmonėje technologinių procesų pažeidimų nenustatyta – tik sanitariniai higieniniai, su skleidžiamu kvapu nesusiję. Bet pastebėta, kad įmonė netolygiai paskirsto žaliavos vežimo laiką. Esą daugiausia jos atvežama18–20 valandomis. Kitaip tariant, dvokiančios gyvulių gaišenos per miestą gabenamos tuomet, kai jame žmonių būna daugiausia.
Iš A. Montvydo išvadų paaiškėjus, kad įmonės gamybos procesas Maisto ir veterinarijos tarnybai neužkliuvo ir kad priežasties smarvei sklisti nėra, meras sakė nesuprantantis: jeigu viskas gerai, tuomet kodėl smirdi?
Aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Nerijus Ablingis aiškaus atsakymo taip pat nepateikė. Esą neplaninio patikrinimo metu aptikti pažeidimai su aplinkos ir oro tarša... nesusiję. Rasta pažeidimų tik dėl nuotekų tvarkymo, o tai įtakos blogam kvapui neturi. Esą laikomasi ir žaliavos deginimo temperatūros, nepažeidžiami ir kiti gamybos procesai. Nepaisant to, įmonė vis dėlto turėjo paruošti planą oro taršai mažinti ir kvapams slopinti.
Dujų netaupo?
Meras priminė, kad Kvapų kontrolės komisija buvo sudaryta ir prieš septynerius metus. Jau tada pastebėta, kad labiau smirdi šeštadieniais arba po 24 valandos. Apsilankius įmonėje tuomet susidaręs įspūdis, kad gali būti pažeidžiami gamybos įrenginių išjungimo ir įjungimo procesai, nes kvapas būna stipriausias prieš gamyklai pradedant darbą ir jį baigiant. Netgi būta kalbų, kad dvėselienos kvapas sklinda, nes neišlaikoma reikalinga deginimo temperatūra – esą ji būna per žema. Šitaip taupomos dujos.
Vis dėlto susitikime dalyvavęs „Rietavo veterinarijos sanitarijos“ atstovas Evaldas Spudys teigė, kad tai tebuvo visuomenėje pasklidęs mitas. Esą įmonė pusę metų pati atliko tyrimus ir pastebėjo, kad ir žemesnė apdorojimo temperatūra dujų netaupo. Ir
Vis dėlto E. Spudys neneigė, kad smarvė iš jo atstovaujamos utilizacijos įmonės sklinda. Ir dievagojosi, jog dedama daug pastangų, siekiant ją „suvaldyti“.
Mažiau smirdės ne vien dėl geranoriškų pastangų
Nors galėtų susidaryti įspūdis, kad nuo pat įsikūrimo Rietavo pašonėje dėl sklindančios smarvės vis linksniuojama utilizacijos įmonė slopinti nepageidaujamus kvapus pasišovė užjausdama gyventojus ar išsigandusi nuolatinių komisijų, yra ne visai taip. Pasirodo, kaip sakė D. Norvaišienė, nuo šio mėnesio pradžios įsigaliojo higienos normų pakeitimai. Pagal juos, jei anksčiau buvo leidžiami 8 europiniai kvapo vienetai, dabar bus būtina juos sumažinti iki 5. Tiesa, įmonėms tam pasiruošti duota laiko iki 2024 metų.
O jau galiojantys kiti pakeitimai šiek tiek atlaisvina rankas kontrolieriams. Jei anksčiau nustatyti kvapo atvykusi komisija nieko neužuosdavo, skundas būdavo laikomas nepagrįstu. Nuo lapkričio 1-osios, jei komisija turi pagrįstų duomenų, kad gyventojai kvapą užuodė, bet patikros metu pati komisija jo neužfiksavo, jau galima daryti išvadą, jog kvapas vis tiek gali būti siejamas su įmonės ūkine veikla. Ir skundas bus nagrinėjamas toliau. Jei kvapo europiniai dydžiai viršys normą, įmonės privalės pateikti kvapų mažinimo planą.
Šios ir kitos priemonės turėtų paskatinti „Rietavo veterinarinę sanitariją“ pasitempti ir nebeerzinti gyventojų kvapais. Juolab kad pasigirsta kalbų, jog Lietuvoje kol kas monopolinei Rietavo utilizacijai gali atsirasti konkurencija.
Pažanga – jaučiama
Susitikime dalyvavusi vienintelė pelaitiškė Jurgita Grikšienė sakė, jog vienintelis dalykas, kurio siekia jos ir aplinkinių kaimų gyventojai, – kad dėl įmonės veiklos nebekentėtų jų gyvenimo kokybė. Nes dabar pelaitiškiai dėl to dažnai kenčia.
Kad Pelaičiuose šią vasarą kartais tikrai nebuvo ko kvėpuoti, paliudijo ir ekologė. Esą Rietavui sekėsi labiau dėl palankaus vėjo, o pelaitiškiai dvėselienos kvapą uostė kur kas dažniau.
Nepaisant visų nusiskundimų, meras pripažino, jog „Rietavo veterinarinė sanitarija“ žengė reikšmingų žingsnių dėl smarvės mažinimo. Kaip tik todėl praėjusi vasara buvusi kur kas gaivesnė už užpernykštę. Ir pridūrė, jog įmonės, kurioje duoną pelno apie 120 žmonių, nesiekiama sužlugdyti. Tiesiog toks verslas turi laikytis jam keliamų reikalavimų.
Kitas susitikimas Rietavo utilizacijos įmonės veiklai aptarti suplanuotas prieš karštąjį metų sezoną – kovą. Kad vasarai atėjus, nebebūtų staigmenų.