Rinkimų naktis pateikė staigmenų

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
Plungės rinkimų apylinkėse sutikti rinkėjai kalbėjo balsuojantys už pradėtų darbų tęstinumą
Praėjusį sekmadienį šalyje vykę savivaldos rinkimai nepaliko abejonių, kad tiek Plungės rajoną, tiek Rietavo savivaldybę dar ketverius metus valdys liberalai. Tiesa, Rietavo savivaldybėje nuo pat jos sukūrimo 2000-aisiais šeimininkaujančio Antano Černeckio populiarumas šiek tiek aptirpęs – Liberalų sąjūdžio atstovas surinko 10-čia procentų mažiau balsų nei prieš ketverius metus, vis tik šį kartą jį palaikė beveik 54 proc. rinkėjų ir to užteko rinkimus baigti jau po pirmojo turo.
<br>Tuo tarpu trečiai kadencijai išrinktas dabartinis Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Kišonis sulaukė gerokai daugiau palaikymo nei 2019-aisiais, kada už jį balsavo 39,5 proc. rinkėjų. Šįkart už tai, kad A. Klišonis tęstų pradėtus darbus, pasisakė net 52,9 proc. rinkėjų ir toks jų lojalumas lėmė, kad A. Klišonis tapo pirmuoju meru Plungės istorijoje, išrinktu jau pirmajame ture.

Balsavo už darbų tęstinumą

Po gana permainingų šeštadienio orų išaušęs saulėtas sekmadienio rytas žadėjo gana nemažą rinkėjų aktyvumą. Optimistiškai nuteikė ir nuo pat ryto į rinkimų apylinkes traukę rinkėjai. Vis tik vidurnaktį paskelbus galutinius rezultatus paaiškėjo, kad ir vėl balsavimo teise nepasinaudojo daugiau nei pusė visų rinkėjų. Bendras rinkėjų aktyvumas šalyje buvo 48,93 procento, Plungės rajone – dar mažesnis: 46,89 procento.

Plungės rajone aktyviausiai balsuota Truikių (rinkėjų aktyvumas čia siekė 52,58 procento), Nausodžio (52,5 proc.), Aleksandravo (51,92 proc.), Laisvės (51,23 proc.), A. Jucio (51,31 proc.), V. Mačernio (50,42 proc.) ir Kulių (50,06 proc.) apylinkėse. Mažiausias aktyvumas registruotas Karklėnų (34,39 proc.), Grumblių (39,74), Gegrėnų (39,76 proc.) ir Šateikių (39,89 proc.) apylinkėse.

Vienoje didžiausių ir aktyviausių – Laisvės – apylinkėje, veikusioje Plungės Mykolo Oginskio meno mokykloje, balsuojančiųjų netrūko jau nuo pat 10 valandos ryto, o vidurdienį ir kurį laiką po jo prie balsadėžės nusidriekė ilgoka eilė.

Čia sutiktas plungiškis Alfonsas Kazragis prisipažino, kad apsispręsti, už ką balsuoti, nebuvo sunku. „Turim savo favoritus, tad daug galvoti nereikėjo. Aišku, domėjomės, skaitėme, tik labiau ne į kandidatų pažadus žiūrime, o į padarytus darbus“, – kalbėjo plungiškis.

nuotrauka
A. Kazragis: „Ne į kandidatų pažadus žiūrime, o į padarytus darbus“
 

Buvo daug vyresnių rinkėjų, tačiau netrūko ir jaunimo. Balsuoti atėjęs Andrius Valauskas sakė, kad visada stengiasi atlikti savo pilietinę pareigą, nebent būna išvykęs į užsienį.

„Išsirinkti nėra lengva, nes visi žada beveik tą patį, programos – labai panašios. Teigiamai vertinu, kaip tvarkoma Plungė, todėl nutariau palaikyti esamą valdžią“, – kalbėjo jaunas vyras.

Jo mintį pratęsė plungiškė Jolita Oželytė, balsuoti atėjusi su trimečiu sūneliu Jokūbu. Moteris sakė taip pat ilgai nesvarsčiusi, už ką atiduoti savo balsą: „Nesunku buvo apsispręsti. Turime savo favoritus, matome atliktus darbus, girdime, kokie ateities planai. Juo labiau kad ir agitacija buvo aktyvi, kandidatai keliavo per įmones, įstaigas prisistatydami, tad buvo proga gyvai pabendrauti. O šiaip, mano akimis, Plungė gana gerai tvarkosi, tad didelių pokyčių ir nereikia.“

nuotrauka
Plungiškei Jolitai balsuoti padėjo sūnelis Jokūbas
 

Triuškinanti pergalė

Prie balsadėžių sutiktų plungiškių nuotaikas atspindėjo ir vakare pradėti skelbti pirmieji rinkimų rezultatai. Jau iš pirmųjų apylinkių gauti duomenys parodė, kad plungiškiai aktyviausiai palaikė dabartinį merą A. Klišonį, iškėlusį savo kandidatūrą trečiai kadencijai.

Gerokai po vidurnakčio susumavus rezultatus iš visų apylinkių, tapo aišku, jog Liberalų sąjūdžio atstovas gerokai išsiveržė į priekį, toli už nugaros palikdamas likusius aštuonis kandidatus, siekusius mero posto.

Kaip minėta, už A. Klišonį savo balsus atidavė 52,98 proc. Plungės rajono rinkėjų. Antroje vietoje likęs „Vieningos Plungės“ lyderis Mindaugas Kaunas surinko 23,48 proc. balsų. Konservatoriui Adomui Zamulskiui, surinkusiam 6,08 proc. balsų, nepasisekė pakartoti savo bendrapartietės, dabartinės vicemerės Astos Beierle-Eigirdienės sėkmės, kuri buvo pagrindinė A. Klišonio konkurentė savivaldos rinkimuose 2015-aisiais ir 2019-aisiais.

Ketvirtoje vietoje liko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Andriejus Stančikas – jį palaikė 5,9 proc. rinkėjų. Po jo eilėje rikiuojasi demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ atstovaujantis Jonas Mockūnas, pelnęs 2,88 proc. rinkėjų balsų. Nedaug nuo šio jaunojo politiko atsiliko socialdemokratas Tadas Šetkauskis, surinkęs 2,7 proc. balsų.

Mažiau palankūs šie rinkimai buvo politikos naujokei, Aleksandravo seniūnaitei ir Žemaičių partijos atstovei Irenai Stražinskaitei-Glinksienei, kurią aktyviai palaikė Aleksandravo apylinkės rinkėjai, tačiau bendrai rajone moteris pelnė tik 2,25 proc. balsų. Aštuntas liko jokiai partijai nepriklausantis, Tautos ir teisingumo sąjungos remiamas Arūnas Alšauskis, surinkęs 2,05 proc. balsų. Na, ir mažiausiai palaikymo sulaukė ilgametis treneris Genadijus Glikmanas – Lietuvos žaliųjų partijos atstovas surinko vos 1,67 proc. rinkėjų balsų.

Daugiausiai mandatų į Tarybą pelnė liberalai

Liberalų sąjūdžio Plungės skyriaus kandidatai rinkėjų aktyviai palaikyti ir renkant Savivaldybės tarybą. Ši partija joje gavo net 12 mandatų iš 25. Reitinguodami šio sąrašo kandidatus, kelialapius į Tarybą rinkėjai įteikė Algirdui Pečiuliui, Žydrūnui Purauskiui, Audriui Misiūnui, Artūrui Urniežiui, Rimantui Petkui, Česlovui Kerpauskui, Gediminui Stoniui, Jurgitai Latakienei, Alinai Vičienei, Gintarei Drackienei, Arūnui Tamošauskui ir Linui Ramanauskui.

Politinis komitetas „Vieninga Plungė“ laimėjo 6 mandatus: Taryboje turėtume išvysti jau minėtą M. Kauną, Robertą Endriką, Vidą Bondauskienę, Liudą Skierų, Rimą Dužinską ir Viktoriją Kaunienę.

Tris mandatus rinkėjai skyrė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai. Jai Taryboje turėtų atstovauti A. Zamulskis, Julius Nekrašas ir Giedrius Ramanauskas.

Po du mandatus Taryboje turės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Lietuvos socialdemokratų partija. Pirmajai Taryboje turėtų atstovauti A. Stančikas ir Marijus Kaktys, antrajai – T. Šetkauskis ir Ramūnas Lydis.

„Ramiai miegojau ir iki rinkimų, ir rinkimų naktį“

Naujos sudėties Taryba bei naujai išrinktas meras turėtų prisiekti balandžio pirmosiomis dienomis. Kaip pirmadienį „Žemaičiui“ sakė trečiai kadencijai išrinktas A. Klišonis, iki to laiko dar laukia daug gražaus darbo, mat pakeitus Rinkimų įstatymą Savivaldybė turi suspėti parengti naują Tarybos reglamentą. Jis apibrėš naujos sudėties Tarybos, taip pat politinio pasitikėjimo pareigybių funkcijas.

A. Klišonis sakė kol kas nežinantis, kiek vicemero pareigybių – vieną ar dvi – teiks tvirtinti Tarybai. Be to, nuo šiol naujai išrinktų merų pareiga bus paskirti ir administracijos direktorių, tiesa, pastarasis sprendimas jau bus vienasmenis ir nereikalaus Tarybos pritarimo.

Paklaustas, ar į naujus rūpesčius neria bent kiek pailsėjęs rinkimų naktį, A. Klišonis sakė ramiai miegojęs tiek prieš rinkimus, tiek jau išgirdęs, kad rinkėjų pasitikėjimą pelnė dar vienai kadencijai.

„Rinkimų rezultatų laukiau be jokio jaudulio. Tiesa, maniau, kad bus antrasis turas, kadangi, kaip bebūtų, prie starto linijos stojo net devyni kandidatai ir kiekvienas jų, mano akimis, buvo labai stiprus savajame amplua. Vis tik akivaizdu, kad kai kurių kandidatų priešrinkiminė komunikacija rinkėjams pasirodė nepriimtina.“

A. Klišonis atkreipė dėmesį į tai, kad šie rinkimai parodė gerokai sumenkusį rinkėjų pasitikėjimą konservatoriais – Plungės rajono savivaldybės taryboje jie prarado net puse savo mandatų.

„Vieninteliai liberalai ir socialdemokratai atvirai pasisakė apie tai, kad „Vičiūnų“ dalyvavimas politikoje yra nepriimtinas, kai šį įmonė niekaip nepasitraukia iš Rusijos. Ir būtent dėl to, kad konservatoriai vengė atvirai išreikšti savo poziciją šiuo klausimu, manau, lėmė, kad dalis jų rinkėjų palaikė būtent liberalų kandidatus. Ir tai nestebina žinant, kad iki šiol konservatorių gretose buvo ir yra nemažai buvusių politinių kalinių bei tremtinių, savo kailiu patyrusių Sovietų Sąjungos represijas“, – kalbėjo A. Klišonis.

Jo teigimu, prie triuškinančios pergalės šiuose rinkimuose neabejotinai prisidėjo ir jo, kaip mero, pastarųjų 8-erių metų įdirbis bei sukaupta patirtis. A. Klišonis sakė per tuos metus jau pažinęs daugelį rajono gyventojų, spėjęs su daugeliu pabendrauti. Ir tai parodė jo pranašumą prieš tuos kandidatus, kurie pasirinko taktiką bendrauti socialiniuose tinkluose.