Šaukiasi pagalbos – globotinių nebesutramdo net policija

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­ka
Buvę vaikų glo­bos na­mai ta­po karš­tuo­ju taš­ku: per sausį ir va­sarį po­li­ci­ja čia skubė­jo dau­giau kaip 30 kartų
Buvusius Plungės vaikų globos namus prieš kelerius metus perėmęs valdyti Socialinių paslaugų centras šaukiasi pagalbos. Įstaiga sako nebesusitvarkanti su grupele problematiškų paauglių, o jiems tramdyti dažnai kviečiama policija (per sausio ir vasario mėnesius centras ją kvietė net... 30 kartų) skundžiasi per šiuos vaikus nebespėjanti dirbti tiesioginio savo darbo.

Ši padėtis, kuri kol kas, regis, be išeities, nagrinėta antradienį per Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdį. Dėl koronaviruso grėsmės nuotoliniu būdu, pasitelkus interneto ryšį, posėdžiavusiems politikams problemą plačiau pristatė Socialinių paslaugų centro laikinoji direktorė Aurelija Grikštienė.

Ji pasakojo, kad įstaigos globojami keturi 15–17 metų jaunuoliai yra itin problematiški. Visiems jiems nustatyti elgesio ir emocijų sutrikimai, vaikinai yra priklausomi nuo narkotikų ir alkoholio, tad kai savaitgaliais ir per atostogas, švenčių dienomis grįžta iš savo mokymo įstaigų, pasipila virtinė problemų.

Pasak A. Grikštienės, grįžę šie jaunuoliai tuoj buriasi, bėga iš įstaigos, o naktimis grįžta apgirtę ar apsvaigę. Neretai tokios būklės globotiniams tenka kviesti greitąją, bet užvis dažniausiai į buvusius vaikų globos namus pastaruoju metu skuba policija, mat jaunuoliai linkę ir nusikalsti.

Situacija žinoma ir vaiko teisių specialistams. Būtent šie kreipėsi į Socialinių paslaugų centro steigėją – Savivaldybę, prašydami kažko imtis.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas komiteto nariams sakė, kad vykta pasikonsultuoti į panašią įstaigą Mažeikiuose, tik ten paaiškėjo, kad jos globotiniai – kur kas sukalbamesni nei plungiškiai.

„Situacija neeilinė, net neturime su kuo ją palyginti. Yra keli jaunuoliai, kurie nelabai reaguoja į tradicinius tokių problemų sprendimo būdus, tad reikia sugalvoti kažką naujo. O jei nieko nesiimsime, tiesiog daugiau darbo turės policija“, – kalbėjo M. Česnauskas.

Socialinių paslaugų centro buvo paprašyta įvardinti, kokios pagalbos jam reikėtų. Tad jam vadovaujanti A. Grikštienė komitetui ir pateikė sąrašą galimų sprendimo būdų. Pasak jos, įstaigai būtinai reikia dar dviejų etatų socialinio darbuotojo ir pusės etato jo padėjėjo, kad daugiau jų galėtų likti budėti naktimis (dabar budi tik viena padėjėja).

Centras taip pat mato būtinybę turėti dar vieną psichologą, be to, reikėtų bent kelias valandas per savaitę laiko globotiniams galinčio skirti psichiatro, užimtumo specialistų sportui ir dailei bei muzikai. Esą pastarųjų ypač trūksta vasaros metu, kai per atostogas neturintys kuo užsiimti vaikai griebiasi nelegalių pasilinksminimų.

Išklausę centro vadovės prašymus, komiteto nariai ėmė vardinti, kodėl jie yra neįgyvendinami. Vieni replikavo, kad vaikų psichiatrų trūksta net didžiuosiuose miestuose, tad Plungė apie tokį specialistą gali tik pasvajoti. Kiti teiravosi, kuo naujai priimti socialiniai darbuotojai ir padėjėjas užsiims darbo dienomis, kai problemiški globotiniai visai savaitei išvyksta į savo mokyklas ir profesinio rengimo centrus.

Pasigirdo siūlymų ieškoti ne psichologų ir psichiatrų, o petingų apsaugininkų, kurie galėtų sutramdyti įsisiautėjusius jaunuolius. A. Grikštienei paaiškinus, kad vaikų globos įstaigoje tokie darbuotojai yra negalimi, imta siūlyti kitų alternatyvų. Kalbėta, kad šiuos paauglius reikia užrašyti į sporto būrelius ar į Meno mokyklą, o jei nenori, pristatyti šluoti miesto gatvių.

M. Grikštienė patikino, kad visi variantai jau išbandyti, tačiau globotiniai nė vienu nesusidomėjo. Tad galiausiai komiteto nariai priėjo prie bendros nuomonės, kad perauklėti šiuos vaikinus – beviltiška, tad tegul su jais ir toliau tvarkosi policija.

„Jų kelias ir taip aiškus“, – replikavo komiteto pirmininkas Gintaras Bagužis. Vienintelis komiteto narys Raimondas Doviltis siūlė neskubėti nurašyti šių jaunuolių ir bandyti toliau kreipti teisingesniu keliu. Tačiau komitetas ir šių jo žodžių, ir centro pašymo skirti lėšų papildomiems etatams neišgirdo.

Komentarai

Vytas    Šeš, 2020-04-18 / 23:54
Baisu. Narkomanus ir nusikaltelius siuloma vesti i sporto burelius ar meno pamokeles🤣Tai galbut tarybos nariai patys noretu uzsiimti ir paaukleti "vaikus"? Pazaistu krepsini, patapytų😅Priklausomybe tai baisi liga ir nei jokios pamokeles, nei pamokslai nepades, o palikto viena asmeni naktimis su agresyviai paugliais kurie dar ir narkotikus vartoja yra nesamone. Tokiems atvejams yra specialios istaigos, proklausombees centrai ir pan....
Na    Sek, 2020-04-19 / 00:52
Jau atrodo jog apie paauglių auklėjimą taryboje svarstė ateiviai iš alfa planetos. Tie nariai gyvena kitoje dimensijoje. Skaičiau garsiai ir tai buvo nesibaigiantis anekdotas, nes juokas pro ašaras nė minutei nesustojo. Žiūrėkite ir kokie jumoristai genijai valdo bei priima sprendimus. Oi, baisu.
    Sek, 2020-04-19 / 15:33
o patys komiteto nariai nebuvo nieko pavartoję?Kažkaip skaitant straipsnį vis piršos įkyri mintis.
Mikas    Pir, 2020-04-20 / 01:21
Gaila darbuotoju, kurie turi dirbti tokiomis saligomis, tramdyti issisiautyjusius nuo narkotiku paauglius su kuriais net pareigunai nesusitvarko....
Rita    Pir, 2020-04-20 / 12:04
Po viena perkelti į kitus globos namus,nebebus grupeje pasikeis.Dažniau keisti globos namus.,tokiems vaikams vykditi mainų programa.
Rita    Ant, 2020-04-21 / 22:23
Esu išeive,gyvenu Vokietijoje, prieš 25 metus atvežiau į Plungės vaikų namus vokiečiu grupe parodyti kaip gyvena vaikai vaikų namuose. Jie pakraupo, tad pradėjo organizuoti labdaros renginius, rinko pinigus, supirkinejo reikiamas medžiagas ir vežė į Plunge tvarkyti šiuos namus, kad vaikai jaustųsi jaukiai.Atvaziave vokiečiai perdarė tualetus, dušus, iškasė šulinį,sudėjo langus,įrengė nauja virtuve, sutvarkė skalbykla, perdare mažesnes patalpas , kad vienoje patalpoje nebutu virš 20 vaikų . Net įrengė dvejus butus, kad sulauke vaikai 16 metu , per dvejus metus išmoktų gyventi savarankiškai .... Per 23 metus uzsimezge draugyste. 5 kartus, dešimčiai dienų , net iki 17 vaikų, buvo pakviesti vaikai į Uelse / Iterbeck , jiems būdavo suorganizuotos vasaros atostogos. Jie jautėsi savo vaikų namuose , kaip savo šeimoje. Ar žinote , kad vaikai , kurie neturėjo teises daugiau gyventi šiuose namuose, atvažiuodavo iš studijų praleist vasaros atostogų į vaikų namus!!... į savo namus!!!..ar žinote, kad vaikai , kurie jau nebegyveno vaikų namuose, kai turėdavo bėdų kreipdavosi į šių namų darbuotojus. Šie vaikų namai tapo Lietuvoje parodomaisiais, Ne tik kalbu apie pastatą , bet ir apie vaikus, jų auklėjimo systema....Net juose lankėsi iš Socialines Ministerijos ministre, su padėkos rastais ir ordinais...Gegužės mėnesį sueis treji metai, kai iš vaikų atėmė jaukius namus, prieš tris metus buvo daugiau kaip 20 vaikų , o liko ..? Kai manęs paprašė išversti ši straipsnį , man širdis sustojo.... per du metus, nekompetetingi žmones , sugebejo sistematiškai viską išardyti , sugriauti , atimti iš vaikų namus. Man yra didele gėda , mieli tautiečiai , vokiečiams sakyti apie esama graudžią padeti vaikų namuose... apie tai, kokioje būsenoje yra “nesutramdomi vaikai”...
Pritariu    Šeš, 2020-04-25 / 13:59

In reply to by Rita

Buvo tvarka, rupestis ir ieskomi problemu sprendimo budai viduje, o ne dejuojant ant viso "svieto". Buvo darbas ranka rankon, kol rasdavo sprendima, kuris ir budavo rezultatyvus.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.