Šaukiasi pagalbos – globotinių nebesutramdo net policija

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­ka
Buvę vaikų glo­bos na­mai ta­po karš­tuo­ju taš­ku: per sausį ir va­sarį po­li­ci­ja čia skubė­jo dau­giau kaip 30 kartų
Buvusius Plungės vaikų globos namus prieš kelerius metus perėmęs valdyti Socialinių paslaugų centras šaukiasi pagalbos. Įstaiga sako nebesusitvarkanti su grupele problematiškų paauglių, o jiems tramdyti dažnai kviečiama policija (per sausio ir vasario mėnesius centras ją kvietė net... 30 kartų) skundžiasi per šiuos vaikus nebespėjanti dirbti tiesioginio savo darbo.

Ši padėtis, kuri kol kas, regis, be išeities, nagrinėta antradienį per Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdį. Dėl koronaviruso grėsmės nuotoliniu būdu, pasitelkus interneto ryšį, posėdžiavusiems politikams problemą plačiau pristatė Socialinių paslaugų centro laikinoji direktorė Aurelija Grikštienė.

Ji pasakojo, kad įstaigos globojami keturi 15–17 metų jaunuoliai yra itin problematiški. Visiems jiems nustatyti elgesio ir emocijų sutrikimai, vaikinai yra priklausomi nuo narkotikų ir alkoholio, tad kai savaitgaliais ir per atostogas, švenčių dienomis grįžta iš savo mokymo įstaigų, pasipila virtinė problemų.

Pasak A. Grikštienės, grįžę šie jaunuoliai tuoj buriasi, bėga iš įstaigos, o naktimis grįžta apgirtę ar apsvaigę. Neretai tokios būklės globotiniams tenka kviesti greitąją, bet užvis dažniausiai į buvusius vaikų globos namus pastaruoju metu skuba policija, mat jaunuoliai linkę ir nusikalsti.

Situacija žinoma ir vaiko teisių specialistams. Būtent šie kreipėsi į Socialinių paslaugų centro steigėją – Savivaldybę, prašydami kažko imtis.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas komiteto nariams sakė, kad vykta pasikonsultuoti į panašią įstaigą Mažeikiuose, tik ten paaiškėjo, kad jos globotiniai – kur kas sukalbamesni nei plungiškiai.

„Situacija neeilinė, net neturime su kuo ją palyginti. Yra keli jaunuoliai, kurie nelabai reaguoja į tradicinius tokių problemų sprendimo būdus, tad reikia sugalvoti kažką naujo. O jei nieko nesiimsime, tiesiog daugiau darbo turės policija“, – kalbėjo M. Česnauskas.

Socialinių paslaugų centro buvo paprašyta įvardinti, kokios pagalbos jam reikėtų. Tad jam vadovaujanti A. Grikštienė komitetui ir pateikė sąrašą galimų sprendimo būdų. Pasak jos, įstaigai būtinai reikia dar dviejų etatų socialinio darbuotojo ir pusės etato jo padėjėjo, kad daugiau jų galėtų likti budėti naktimis (dabar budi tik viena padėjėja).

Centras taip pat mato būtinybę turėti dar vieną psichologą, be to, reikėtų bent kelias valandas per savaitę laiko globotiniams galinčio skirti psichiatro, užimtumo specialistų sportui ir dailei bei muzikai. Esą pastarųjų ypač trūksta vasaros metu, kai per atostogas neturintys kuo užsiimti vaikai griebiasi nelegalių pasilinksminimų.

Išklausę centro vadovės prašymus, komiteto nariai ėmė vardinti, kodėl jie yra neįgyvendinami. Vieni replikavo, kad vaikų psichiatrų trūksta net didžiuosiuose miestuose, tad Plungė apie tokį specialistą gali tik pasvajoti. Kiti teiravosi, kuo naujai priimti socialiniai darbuotojai ir padėjėjas užsiims darbo dienomis, kai problemiški globotiniai visai savaitei išvyksta į savo mokyklas ir profesinio rengimo centrus.

Pasigirdo siūlymų ieškoti ne psichologų ir psichiatrų, o petingų apsaugininkų, kurie galėtų sutramdyti įsisiautėjusius jaunuolius. A. Grikštienei paaiškinus, kad vaikų globos įstaigoje tokie darbuotojai yra negalimi, imta siūlyti kitų alternatyvų. Kalbėta, kad šiuos paauglius reikia užrašyti į sporto būrelius ar į Meno mokyklą, o jei nenori, pristatyti šluoti miesto gatvių.

M. Grikštienė patikino, kad visi variantai jau išbandyti, tačiau globotiniai nė vienu nesusidomėjo. Tad galiausiai komiteto nariai priėjo prie bendros nuomonės, kad perauklėti šiuos vaikinus – beviltiška, tad tegul su jais ir toliau tvarkosi policija.

„Jų kelias ir taip aiškus“, – replikavo komiteto pirmininkas Gintaras Bagužis. Vienintelis komiteto narys Raimondas Doviltis siūlė neskubėti nurašyti šių jaunuolių ir bandyti toliau kreipti teisingesniu keliu. Tačiau komitetas ir šių jo žodžių, ir centro pašymo skirti lėšų papildomiems etatams neišgirdo.