
Naujausios
Perspėjo prieš... valandą
„Vakar 11 valandą gavom raštą iš „Veisto“, kad nebeturi galimybių priimti atliekų, todėl 12 valandą bus uždaryti vartai. Pagal teisinį reglamentavimą neapdorotų atliekų negalime vežti nei į sąvartyną, nei deginti. Nuo vakar mašinos yra pilnos, stovi vežėjų kiemuose, o dalis konteinerių liko neištuštinti“, – trumpai situaciją apibūdino Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Vidimantas Domarkas.
Paklaustas, kaip prieita iki tokios situacijos, V. Domarkas aiškino iš minėto rašto supratęs tik tiek, kad „Veisto“ teritorijoje susikaupė nemažas kiekis techninio komposto, vadinamojo stabilato, kuris gaunamas mechaniniu ir biologiniu būdu apdorojus buitines atliekas, bei neapdorotų buitinių atliekų.
Kodėl susikaupė pastarųjų, TRATC-o direktorius sakė ir pats nesuprantantis, o štai stabilato kalnai „Veisto“ kieme jam – jokia naujiena, abi įmonės jau daugiau kaip metus bylinėjasi dėl šio produkto tolimesnio likimo. TRATC-as turėtų priimti jį į sąvartyną kaupui perdengti, tačiau atsisakantis tą daryti dėl didelio kiekio plastiko ir kitų neskaidžių priemaišų.
Negelbėjo nė teismai
„Mes vartų neuždarėm, tiesiog fiziškai nebegalime priimti atliekų, nes kitu atveju pažeistume turimą aplinkosauginį taršos leidimą, kuris mums leidžia būti priėmus ne daugiau kaip 630 tonų atliekų, – patikslino posėdyje dalyvavęs „Veisto“ direktorius Deividas Miškinis. – Per vakar sugebėjom sutvarkyti apie 40 tonų, šiandien kraunam jas į mašinas ir išvešim deginti, tad šiandien 40 tonų galėsim priimti.“
O dėl techninio komposto jis priminė, kad šis į sąvartyną nepriimamas jau beveik metus laiko. Motyvuojama tuo, kad jame per daug neorganinių priemaišų, nors tokie reikalavimai esą šiai medžiagai apskritai nėra keliami.
Pasak D. Miškinio, techniniam kompostui taikomas vienintelis kokybinis reikalavimas – bioskaidumo parametras. Leistina norma yra 500 miligramų bendrosios ištirpusios organinės anglies viename litre, „Veisto“ pagaminto stabilato tyrimai parodė šį rodiklį esant apie 250–300 miligramų. „Bet vistiek TRTC-o direktoriui netinka“, – akcentavo D. Miškinis.
Jis priminė, kad stabilato klausimu jau pasisakė du teismai – Plungės apylinkės ir Klaipėdos apygardos. Abu konstatavo, kad TRATC-as negali kelti papildomų reikalavimų, nei numato įstatymai. Tiesa, pirmosios instancijos teismas įpareigojo „Veistą“ atskirti smulkiąją stabilato frakciją nuo stambios. Esą įmonė vieną partiją – 400 tonų stabilato – būtent taip ir persijojo, bet ir tai negelbėjo, stabilatas ir toliau nepriimamas, kompostavimo tuneliai yra perpildyti, dėl to nebespėjama apdoroti naujai atvežamų atliekų.
„Supraskit, kad atliekų tvarkymas yra kaip gyvas organizmas, priklausomas nuo daug veiksnių. Kai žmogus pavalgo, po kurio laiko eina į tualetą pašalinti apdirbtą produktą, o mums lygiai metus tą maistą grūda ir nėra kur jo padėti“, – vaizdžiai situaciją nupiešė D. Miškinis.
„...šiandien pat jį priimsim“
Reaguodamas į „Veisto“ vadovo pasisakymą V. Domarkas priminė ministro įsakymą, nurodantį, kad techninis kompostas arba stabilatas gaminamas iš biologiškai skaidžių atliekų, o „Veisto“ sukaupto stabilato laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad organinės kilmės medžiagų jame tėra 35 proc., smulkios frakcijos – tik apie 18 procentų.
„Atvežkit techninį kompostą, mes šiandien pat jį priimsim“, – pažadėjo V. Domarkas ir pridūrė, kad tie kalnai medžiagos, kuri susikaupė „Veisto“ teritorijoje, nėra techninis kompostas, bet „kompostu apibarstyta plastmasių krūva“.
D. Miškinis nesiginčijo, kad plastiko priemaišų ten išties yra, ir aiškino, jog dėl to kaltas pats TRATC-as. Esą rengdamas įrangos techninę specifikaciją jis įrašė reikalavimą pastatyti sijotuvą su 8-ių centimetrų diametro angomis.
„Supraskit, kad pro tokią skylutę gali įkristi ir sūrelio pakuotė, netgi kokakolos buteliukas“, – aiškino „Veisto“ direktorius.
Tik sąvartynui perdengti, o ne daržovėms auginti
Posėdyje dalyvavęs Aplinkos apsaugos departamento atstovas Egidijus Kvasauskas sakė nematantis bėdos, kad toks techninis kompostas būtų vežamas į sąvartyną jam perdengti. Esą ne ką geresnis stabilatas pagaminamas ir kitų regionų sąvartynuose ir niekas dėl to triukšmo nekelia. Aplinkosaugininkas ragino prisiminti, kad ši medžiaga yra tinkama tik sąvartynui perdengti, o ne daržovėms auginti ar gėlynams puoselėti, dėl to nereikia žiūrėti taip priekabiai.
E. Kvasauskas pirštu bedė ir į pačio TRATC-o daržą – Jėrubaičių sąvartyno kaupą, kuriam šiais metais skiriamas padidintas dėmesys, nes nustatyta įvairių pažeidimų. Esą TRATC-as, atsisakydamas nemokamai siūlomo techninio komposto, sąvartyno perdengimui naudoja arba gruntą, kuris papildomai kainuoja, arba statybines, kitas atliekas, tarp kurių pasitaiko ir degių.
„Savivaldybė apie abudu pagalvos“
„Būkit geri, susitarkit. Jūs sukelsit ekologinę katastrofą, jei miestai atliekom liks užversti. Jūsų vietoj nedrįsčiau net tokio žingsnio žengti. Konfliktuojat tarpusavy, o mus padarot įkaitais. Šiandien pat turi būti priimtas sprendimas, kad vėl atliekos važiuotų pro vartus, antraip Savivaldybė apie abudu pagalvos“, – tiek D. Miškinį, tiek V. Domarką įspėjo vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė.
Išklausęs visų pasisakymų, Ekstremalių situacijų komisijai vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas pasiūlė komisijai priimti vienintelį sprendimą – įpareigoti „Veistą“ nedelsiant, ne vėliau kaip iki tos dienos 12 valandos, atnaujinti atliekų priėmimą bei jų apdorojimą.
„Neįvykdžius šito, komisija vėl rinksis, kad ir vietoje, ir jau bus kiti sprendimai“, – perspėjo M. Kaunas, tačiau tokiam siūlymui pritarė ne visi komisijos nariai.
Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pronckus siūlė įpareigoti ne tik „Veistą“ atnaujinti savo veiklą, bet ir TRATC-ą priimti stabilatą į sąvartyną. Jis sakė po sąvartyne kilusio gaisro pats ten lankęsis ir savo akimis matęs, kad į kaupą keliauja net ir tos atliekos, kurių ten neturėtų būti – baldai, plastmasė, padangos, tad techninis kompostas būtų geriau nei visa tai.
Vežti negalima palikti
Nuo pasisakymo už pasiūlytą sprendimą susilaikė ir Savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė, o aplinkosaugininkas
E. Kvasauskas pabrėžė, kad pritarus M. Kauno siūlymui Ekstremalių situacijų komisija vers „Veistą“ pažeisti taršos leidimo sąlygas, dėl ko aplinkosaugininkai įmonei turės taikyti atitinkamas sankcijas – skirti pinigines baudas.
„O kokias sankcijas taikysit mums, jei miestuose bus neištuštinti konteineriai? Ar mes galime tą lesti?“ – klausimu atsakė M. Kaunas ir sulaukė aplinkosaugininko patikinimo, kad ir tai būtų neleistina.
Daugiau prieštaraujančiųjų M. Kauno siūlymui neatsirado, tad nors ir ne vienbalsiai, sprendimui įpareigoti „Veistą“ nedelsiant atnaujinti veiklą buvo pritarta. Analogišką sprendimą tądien priėmė ir Mažeikių rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija.
Nežinia, ar šių raginimų, ar kitų motyvų vedinas „Veistas“ antradienio popietę išties atnaujino savo veiklą. Paklaustas, gal mainais TRATC-as pažadėjo priimti techninį kompostą į sąvartyną, centro direktorius V. Domarkas „Žemaičiui“ sakė tokio pažado nedavęs. Bet išgirdęs, kad ketvirtadienį „Veisto“ sukviesti renkasi visų keturių TRATC-o akcininkų (Plungės, Rietavo, Mažeikių ir Telšių savivaldybių) atstovai. Jie ir spręs, ką daryti toliau.
„Jei akcininkai nuspręs, kad tokį stabilatą turime priimti į sąvartyną, tą ir darysime, bet tada prašysiu jų leidimo vežti deginti jį į Klaipėdą. Antraip, mano skaičiavimais, netruks nė 5-erių metų tokiais kiekiais stabilato užpildyti ir naujai žadamą statyti 0,5 mln. eurų kainuosiančią papildomą sąvartyno celę. Ar ne per brangu deginti? Brangu, bet pigiau nei kas penkerius metus vis plėsti sąvartyną“, – kalbėjo V. Domarkas.